Kot i pies to wcale nierzadki duet w naszych domach. Jedną z często pojawiających się wątpliwości jest potencjalna możliwość podawania kotu psiej karmy. Pojawia się w Twojej głowie myśl, żeby karmić kota karmą dla psa? Sprawdź, czy na pewno jest to dla niego bezpieczne i zdrowe.
Koty są bezwzględnymi mięsożercami, psy zaś – względnymi. Już to może dawać podpowiedzieć o pewnych gatunkowych różnicach w proporcjach składników odżywczych w codziennej diecie. Receptury karm przygotowywane dla kotów, różnią się od tych przeznaczonych dla psów i ma to uzasadnienie.
Białko i kwasy tłuszczowe
Koty potrzebują wyższej zawartości pewnych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas arachidonowy, który pozyskać mogą wyłącznie z mięsa. To niezbędny kwas tłuszczowy. Z uwagi na brak właściwych enzymów w wątrobie, koty nie są w stanie wyprodukować go w wystarczającej ilości. Muszą zatem przyjmować go wraz z pożywieniem.
Podobnie rzecz ma się w przypadku białka. Chociaż jest ono niezbędne zarówno dla psów i kotów, to koty potrzebują go znacznie więcej. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej aktywności enzymatycznej. Co więcej, koty są bardzo wrażliwe na niedobór białka w diecie, szczególnie na niedobór aminokwasu zwanego argininą. Objawy niedoboru mogą wystąpić nawet w kilka godzin po spożyciu posiłku bez argininy. Należą do nich: intensywne ślinienie, wymioty, porażenia tężcowe, a nawet śpiączka i śmierć zwierzęcia.
Tauryna
Koci organizm, w przeciwieństwie do psiego, nie jest w stanie syntetyzować tauryny w wystarczających ilościach. Jest to jednocześnie aminokwas niezbędny dla kota, dlatego obligatoryjnie musi być dostarczany w pożywieniu. Tauryna służy utrzymaniu prawidłowej pracy serca, sprawnego wzroku czy produkcji żółci. Jej niedobór może doprowadzić m.in. do zwyrodnienia siatkówki oka i poważnych chorób serca.
Witamina A
Koty potrzebują dużej ilości witaminy A, która jest obecna w mięsie w postaci retinolu. Psy, mimo, że również potrzebują witaminy A, mogą przyswajać ją z roślinnych prekursorów, takich jak karoten. Koty z kolei posiadają zbyt mało enzymu, który umożliwia im taką przemianę, dlatego potrzebują przyjmować ją w aktywnej postaci z tkanek zwierzęcych. Niedobory witaminy A u kotów skutkują m.in. zapaleniem spojówek, słabością mięśni.
Witamina B3
Również niacyna musi być zawarta w pokarmie przeznaczonym dla kotów. Ta witamina z grupy B nie pojawi się u kota wskutek konwersji tryptofanu, jak dzieje się to u psów.
Smak i akceptacja
Koty są wymagające, jeśli chodzi o smak i konsystencję jedzenia. Karmy dla psów mogą zwyczajnie nie spełniać ich oczekiwań. Zawierają zwykle mniej tłuszczów, a co za tym idzie są mniej atrakcyjne smakowo dla kotów.
Potrzeby żywieniowe kotów i psów są różne. Pomimo, że oba te gatunki znajdują się w spectrum zwierząt mięsożernych, różnią się możliwościami metabolicznymi i zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Stąd ich dieta musi być odmienna.
Czy możesz zatem karmić kota karmą dla psa? Zdecydowanie nie. Takie postępowanie może prowadzić do niedoborów, które – pogłębiając się – nieuchronnie doprowadzą do zaburzeń funkcjonowania kocich narządów, a w konsekwencji całego organizmu.
Nawet dzieląc dom z kotem i psem jednocześnie, karm każdego z pupili jedzeniem przeznaczonym dla jego gatunku. Zarówno dla kota, jak i dla psa należy wybierać specjalnie opracowane receptury, aby zapewnić im kompleksową i zbilansowaną dietę.
Poznaj ofertę ACANA dla psów i ACANA dla kotów w naszym sklepie online.
Jesteśmy pewni, że każdy z Twoich czworonogów znajdzie coś dla siebie!