W majówkowy weekend wiele osób wyczekuje z niecierpliwością okazji na rozpoczęcie sezonu grillowego. Co jednak z członkami rodziny, którzy najbardziej zaciekawią się aromatem grillowanego mięsa? Czy zabrać psa na grilla? Czy jego obecność podczas jest wskazana? Jeśli tak, to jak zapewnić psu bezpieczeństwo i atrakcje podczas tego rodzaju aktywności? Poznaj zasady bezpieczeństwa grillowania z psem.
Grillowanie z psem to świetna okazja do spędzania razem czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszego czworonożnego przyjaciela.
Indywidualne podejście do własnego psa
W pierwszej kolejności warto przemyśleć, czy tego typu atrakcja będzie rzeczywiście służyła naszemu psu. Psy są różne. Mają różne usposobienie, predyspozycje i preferencje. Jeśli nasz pies nie radzi sobie w większej grupie ludzi, ma problem z odpoczywaniem w plenerze lub należy do bardziej strachliwych osobników, warto rozważyć pozostawienie go w domu, czyli jego bezpiecznej przestrzeni. Nie każdy pupil odnajdzie się przy każdym rodzaju ludzkiej aktywności i nie ma w tym nic złego.
Jeśli jednak decydujemy się na towarzystwo psa podczas grillowania musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Bezpieczeństwo to podstawa!
Upewnijmy się, że pies nie ma bezpośredniego dostępu do grilla czy też ogniska. To potencjalnie niebezpieczny obszar, gdyż bliski kontakt z ogniem może skończyć się poparzeniem. Bezpośrednio przed grillowaniem udajmy się z pupilem na dłuższy spacer w spokojnej okolicy. Umożliwmy mu realizację potrzeb gatunkowych, jak węszenie, znaczenie terenu, kopanie dołków. Dzięki temu podczas grillowania pies będzie spokojniejszy.
Odpoczynek jest ważny!
Podczas grillowania dobrze zapewnić pupilowi bezpieczny, spokojny kąt. Gdy większość czasu spędzamy na słońcu, konieczne będzie zorganizowanie psu dostępu do cienia, np. pod pobliskim drzewem i/lub plażowym parasolem. Jeśli nasz pies korzysta na co dzień z materiałowej klatki, można zabrać ją ze sobą – da psu namiastkę domu i pozwoli wypocząć. Dobrze sprawdzi się również kocyk piknikowy lub psia mata. Może zachęcić psa do spokojnego leżenia i relaksu, który niewątpliwie przyda się po dłuższym czasie przebywania na świeżym powietrzu.
Relaksujące aktywności
Podczas grillowania warto zapewnić naszemu psu ciekawe zajęcia, aby był zadowolony, spełniony, a w konsekwencji zrelaksowany. Zabawy węchowe to doskonały sposób na stymulowanie psich zmysłów, bez nadmiernego pobudzenia, które może spowodować częste aportowanie piłki. Możemy ukryć jedzenie w ogródku i pozwolić pupilowi je znaleźć. Prostą opcją jest również wykorzystanie trawy jako maty węchowej. Wystarczy, że rozsypiemy chrupki suchej karmy i zachęcimy psa do swoistego sniffari! Sprawi mu to wiele radości i zajmie na dłuższy czas. Praca węchowa wpływa pozytywnie na stan emocjonalny psa, pozytywnie go męczy i wycisza.
Korzystając z elementów środowiska, upewnijmy się, że na terenie na którym przebywamy nie były w ostatnim czasie stosowane opryski na chwasty. Te bowiem mogą być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia, nawet jeśli psiak nie posili się roślinnością.
Czas na przekąskę!
Wspólne grillowanie automatycznie kojarzy nam się ze wspólnym jedzeniem. Jednak musimy pamiętać, że potrawy z grilla absolutnie nie nadają się dla psów! Mięso przeznaczone do spożycia dla nas obficie obsypujemy przyprawami, zaś kiełbasy same w sobie pełne są aromatów i konserwantów. Podając pupilowi jedzenie z grilla ryzykujemy zatruciem pokarmowym, a nawet zapaleniem przewodu pokarmowego czy trzustki! Dlatego nawet najbardziej słodka, prosząca psia mina nie powinna skusić nas do podzielenia się swoim posiłkiem. Zamiast tego możemy przygotować dla psa inne przekąski jak surową marchewkę, jabłko lub arbuza (bez pestek!) – jeśli oczywiście nasz pies lubi warzywa i owoce. Dobrym pomysłem będzie również zabranie ze sobą gryzaka dentystycznego WHIMZEES, który po wspólnych aktywnościach zajmie pupila na dłuższą chwilę i pozwoli ukoić emocje. Gryzaki WHIMZEES są doskonałą rozrywką dla psa, a jednocześnie wspomagają higienę jego jamy ustnej.
Stały dostęp do wody
Niezależnie od pogody nie zapominajmy o stałym dostępie do wody dla naszego psa. Upewnijmy się, że miska ze świeżą, czystą wodą jest zawsze dostępna, aby uniknąć odwodnienia pupila. Szczególnie istotne jest to w ciepłe dni, gdy nasze psy są znacznie bardziej narażone na udar, zwłaszcza szczenięta i seniorzy. Podczas grillowania w plenerze przyda się poręczna, składana miska turystyczna.
Czy zabrać psa na grilla?
To zależy od psa. Grillowanie z psem może być fantastycznym doświadczeniem zarówno dla nas, jak i naszego pupila, pod warunkiem, że pamiętamy o psim bezpieczeństwie i potrzebach. Dbanie o to, aby nasz pies był bezpieczny, zrelaksowany i zadowolony, sprawi, że wspólne grillowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.