
Oddech tegorocznej Gwiazdki czujemy już na plecach! Niebawem zasiądziemy z rodziną do wigilijnego stołu, a nasi czworonożni towarzysze będą cieszyć się naszą stałą obecnością. Psy i koty maja jednak swoje potrzeby, o których nie powinniśmy zapominać także w święta. Dziś więc o tym, jak w przedświątecznym roztargnieniu i podczas świątecznych wizyt gości, nie zepsuć swojemu psu i kotu świąt. Zdecydowanie na to nie zasłużyli!
Poświęć czas
W przedświątecznej gorączce łatwo zapomnieć o swoim pupilu. W końcu pierogi same się nie ulepią, barszcz sam się nie ugotuje, a i choinka sama się nie ubierze. Mnóstwo sprawunków w domu i poza nim, sprawia, że czas wolny kurczy się maksymalnie. Aby zdążyć ze wszystkimi wypiekami, zakupami i porządkami, łatwo możesz wpaść w pułapkę ignorowania swojego psa czy kota. Nie zapominaj jednak o tym, że Twoje zwierzaki mają potrzebę bliskości. Przedświąteczna krzątanina nie jest dla nich zrozumiała. Nie denerwuj się więc, jeśli zwierzęta chcą Ci towarzyszyć w kuchni czy podczas ozdabiania domu.
Każdego dnia wygospodaruj czas, który poświęcisz tylko im. Nie ograniczaj się do krótkiego spaceru z psem wokół bloku lub wypuszczeniem go wyłącznie do ogrodu przed domem. Niewybiegany psiak, z niezaspokojonymi potrzebami węszenia, będzie po powrocie do domu nadal domagał się uwagi. Dlatego przed przystąpieniem do gotowania, pieczenia i innych przedświątecznych prac, zabierz psa na długi, aktywny spacer, który zmęczy go fizycznie i psychicznie. Podobnie postępuj z kotem. Pobaw się z nim długo jego ulubionymi zabawkami, koniecznie z zachowaniem łańcucha łowieckiego i finalnym upolowaniem wspaniałej zdobyczy.
Daj psu zajęcie
Trudno oczekiwać, aby pupil przeleżał czas nudząc się, gdy widzi, że Ty działasz na pełnych obrotach. Podrzuć mu więc równie angażujące zajęcie! W przypadku psa postaw na proste zabawy węchowe. Przysmaki lub chrupki jedzenia możesz umieścić w gryzakach lub ukryć w różnych pomieszczeniach domu. To także dobry moment, aby dać psiakowi gryzak dentystyczny. Zapewni on psu możliwość gryzienia i żucia, a przy okazji wypielęgnuje zęby. Tobie zaś pozwoli w spokoju przygotować ciasto na świąteczny sernik :-)
Nie rób ze zwierzaka ozdoby świątecznej
Nie ma nic złego w sweterku lub muszce dla psa. Zwierzaki, które są przyzwyczajone do noszenia ubranek, nie odczują dyskomfortu, a wręcz zabłysną przed gośćmi znajomością świątecznych trendów modowych. Pamiętaj jednak, by nie zakładać psu swetra lub bluzy, jeśli w pomieszczeniu panuje dość wysoka temperatura. Przegrzanie psa w imię świątecznego looku, to nie jest najlepszy pomysł.
Zrezygnuj również z niepotrzebnych gadżetów zakładanych na wiele godzin. O ile opaska z rogami renifera czy ubranko elfa mogą zostać założone do pamiątkowych zdjęć, o tyle nie ma sensu, aby tkwiły na ciele psa przez cały świąteczny wieczór. Pamiętaj też, że koty zazwyczaj bardzo źle znoszą ubranka, a to właśnie komfort Twojego zwierzaka powinien być dla Ciebie najważniejszy.
Nie przesadzaj z dawką czułości
Wszyscy kochamy nasze zwierzaki. O ile jednak Ty sam najlepiej wiesz, jak wiele czułości lubi Twój pupil, o tyle Twoi goście niekoniecznie. Nie pozwalaj, aby naruszali strefę komfortu zwierzaka. Jeżeli kot zamiast siedzieć na kolanach cioci, wyrywa się i woli uciec do pustego pomieszczenia – pozwól mu na to! Może być przytłoczony gwarem i liczbą ludzi przebywających w mieszkaniu. Podobnie nie zmuszaj psa do wygłaskania przez każdego członka rodziny. Nie pozwalaj gościom również naruszać jego bezpiecznej przestrzeni, gdy ten odpoczywa na swoim legowisku. Szczególnie zwróć uwagę na goszczone dzieci. Nie pozwalaj im tarmosić zwierząt, ciągnąć za ogony czy uszy. Najbardziej cierpliwy zwierzak może tę cierpliwość stracić. Nawet jeśli przyjmie wszystko z pokorą, nie oznacza, że czuje się dobrze. Twoim zadaniem, jako jego opiekuna, jest sprawić, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo.
… i okazywaniem jej poprzez dokarmianie!
Tak, wiemy, że Ty to wiesz. Ale czy Twoi goście? Postaw jasne zasady i zadbaj o ich przestrzeganie. To, co znajduje się na świątecznym stole jest przeznaczone do spożycia wyłącznie dla ludzi. Świąteczne, mocno przyprawione potrawy są szkodliwe dla psa, a niektóre z ich składników mogą być także toksyczne. Uleganie proszącym oczom może sprawić, że święta będą mieć tragiczny finał. Wiemy, że nie chcesz zepsuć ich swojemu pupilowi.