Jak wybrać dobrą hodowlę? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Jak wybrać dobrą hodowlę?

Jak wybrać dobrą hodowlę?

Jeśli jesteś zdecydowany/a na kupno psa lub kota, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak wybrać dobrą hodowlę. Podpowiadamy, jak dokonać słusznego wyboru i zyskać najlepszego przyjaciela na kolejne lata.

1. Wybierz rasę

Decyzja o rasie powinna być sprawą przemyślaną. Zdecydowanie nie kieruj się wyłącznie wyglądem. Poczytaj o usposobieniu danej rasy i jej wymogach. Zapoznaj się także z potencjalnymi chorobami na które najczęściej zapadają przedstawiciele rasy. Spróbuj porozmawiać z opiekunami zwierzaków interesujących Cię ras. Zapytaj o to, jak np. wygląda ich dzień z pupilem, jakie dostrzegają zalety, a jakie wady rasy. Przemyśl, czy taki pies/kot wpisze się w Twoje oczekiwania. 

Pamiętaj, że moda na daną rasę nie jest najlepszym motywem do zakupu psa lub kota. Zwierzę powinno pasować do Twojego trybu życia. Jeśli po pracy uwielbiasz spędzać czas na kanapie przed telewizorem, nie decyduj się na wyżła weimarskiego ani na border collie. Jeśli zaś uwielbiasz wysokogórskie wycieczki i codzienną jazdę na rowerze, miej świadomość, że w tych aktywnościach niekoniecznie będzie Ci ochoczo towarzyszył buldog francuski. Im bardziej będziecie z pupilem dopasowani, tym lepszy duet stworzycie. 

2. Zrób listę hodowli

Oczekiwania wobec lokalizacji hodowli ustal samodzielnie. Niektórzy chcą szczeniaka lub kocię z hodowli prowadzonej względnie blisko ich miejsca zamieszkania. Dla innych nie stanowi problemu dojazd na drugi koniec Polski. Kluczowe jest abyś określił/a swoje możliwości, zarówno pod względem dysponowania środkiem lokomocji, czasu i pieniędzy.

Dobrze byłoby, gdyby na Twojej liście znalazły się wyłącznie hodowle zrzeszone w ZKwP (w przypadku psów) lub w PZF, WCF, FPL, FIFe lub TICA (w przypadku kotów). Te stowarzyszenia wyposażają Twojego pupila w metrykę, która uprawnia Cię do wyrobienia psu uznawanego rodowodu – potwierdzenia rasowości zwierzaka. W przypadku zakupu psa z hodowli niezrzeszonej w ZKwP, nie masz gwarancji kupna pupila zgodnego z wzorcem rasy. Wynika to między innymi z tego, że na zrzeszonych hodowców Związek Kynologiczny nakłada szereg obowiązków związanych z uprawnieniami hodowlanymi, w tym specjalistycznymi badaniami stanu zdrowia. 

Jeśli masz problem ze znalezieniem hodowli w której narodzi się Twój przyszły towarzysz życia, odwiedź stronę naszego Klubu Hodowców Acana Polska. Znajdziesz tam m.in. zapowiedzi miotów w hodowlach klubowiczów. 

3. Porozmawiaj z hodowcami

Po przygotowaniu listy interesujących Cię hodowli, skontaktuj się z nimi. Nie bój się zadawać pytań. Masz prawo oczekiwać od hodowcy odpowiedzi na swoje wątpliwości. Rozmowa bezpośrednia może wspomóc Cię w podjęciu decyzji. Zaproponuj spotkanie w miejscu, w którym prowadzona jest hodowla. Poznaj suki/kotki hodowlane. Nie zgadzaj się na odbiór pupila poprzez dostarczenie go do Twojego domu. Zdecydowanie powinieneś/aś zobaczyć, w jakich warunkach żyją zwierzęta w danej hodowli, aby upewnić się, że właśnie z takiego miejsca powinien pochodzić Twój przyszły przyjaciel. Poproś o wgląd do badań profilaktycznych, jakie przeszli rodzice miotu z którego ma pochodzić Twój pupil. Zapytaj, jakim jedzeniem żywione są psy/koty. Jeśli jedzeniem ACANA, przy odbiorze zwierzaka prawdopodobnie otrzymasz dla niego naszą wyprawkę.

4. Podpisz umowę

Podpisywanie umowy kupna-sprzedaży to standardowa procedura potwierdzająca nabycie psa/kota z hodowli. Nie obawiaj się tego. Zapoznaj się dokładnie z dokumentem. Jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, nie wahaj podzielić się nimi z hodowcą. Dobry hodowca odpowie rzetelnie i nie będzie Cię zbywał. 

5. Rozpocznij nową przygodę w życiu!

Życie z psim lub kocim przyjacielem jest barwniejsze! Trzymamy kciuki za budowanie wzajemnej więzi i zaufania. Pamiętaj, że dopasowując zwierzę do swoich oczekiwań i możliwości, uszczęśliwisz siebie i zwierzaka. 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress