Jak wybrać najlepszą karmę dla wybrednego psa? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Jak wybrać najlepszą karmę dla wybrednego psa?

Jak wybrać najlepszą karmę dla wybrednego psa?

Podobnie jak ludzie, psy mają określone preferencje żywieniowe. Używając słowa „wybredny” w kontekście psów, mamy zwykle na myśli psy, które nie lubią jeść produktów o określonym smaku, zapachu, konsystencji, itp. Opiekunowie często opisują swojego psa jako kapryśnego, grymaszącego. Uważają, że ich pupilowi trudno jest dogodzić żywieniowo. Takie psy określa się także mianem „niejadków”. Pamiętaj jednak, że każdy pies wymaga indywidualnego podejścia w doborze odpowiedniej, smakowitej z jego perspektywy, karmy. Oto kilka typowych powodów dla których Twój pies może grymasić, oraz zalecenia, jak wybrać najlepszą karmę dla wybrednego psa. 

Czy Twój pies na pewno jest wybredny?

Niechęć do przyjmowania posiłków może wynikać z wielu przyczyn. Koniecznie wyeliminuj te najpowszechniejsze.

1. Złe samopoczucie fizyczne

Jeśli Twój pupil dotychczas nie narzekał na brak apetytu, a obecnie uważasz, że nie chce jeść właściwie niczego, to w pierwszej kolejności udaj się z nim do lekarza weterynarii. Wykonaj kompleksowe badania krwi, moczu i USG jamy brzusznej. Utrata apetytu to niejednoznaczny symptom. Może wiązać się z bólem, stanami zapalnymi narządów wewnętrznych, problemami z zębami, a nawet rozwijającymi się nowotworami. Każda nagła zmiana zachowania Twojego psa powinna wiązać się z kontrola stanu zdrowia. Dopiero, gdy wykluczysz problemy zdrowotne, rozpocznij poszukiwanie innych przyczyn.

2. Zmęczenie smakiem

Zmęczenie smakiem zwykle dotyczy psów, które były karmione tymi samymi lub podobnymi smakami przez dłuższy czas. Jest więc niczym innym, jak znudzeniem monotonnymi doświadczeniami żywieniowymi. Jednym ze sposobów walki z tym wyzwaniem jest stosowanie diety rotacyjnej. Karmienie rotacyjne oznacza rotację pomiędzy różnymi recepturami jednej karmy. W ten sposób zapewniasz Twojemu zwierzakowi składniki odżywcze z wielu źródeł białka, wspierasz ogólny stan zdrowia i utrzymujesz jego zainteresowanie zawartością miski. O tym, jak stosować karmienie rotacyjne, pisaliśmy tutaj

3. „Nie ta” konsystencja i tekstura

Ile psów, tyle gustów! Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój wysokiej jakości suchą karmę, a masz wrażenie, że pupil nie jest z takiego wyboru zadowolony, koniecznie przeczytaj Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy? Mamy nadzieję, że wdrożone wskazówki pozwolą Ci przekonać go do tej wygodnej i ekonomicznej formy żywienia. 

Jak wybrać najlepszą karmę dla wybrednego psa i psa niejadka?

Wiesz już, że Twój pupil jest zdrowy. Niechęć do jedzenie niekoniecznie wiąże się ze zmęczeniem smakiem. Sam/a nie wiesz, jakiej konsystencji i tektury pokarmu oczekuje Twój pies. Jeśli zależy Ci na żywieniu pupila suchą karmą, zobacz, co możesz zrobić, aby wybrać najlepszą karmę dla wybrednego psa i w końcu ujrzeć pustą miskę po posiłku.

1. Wybieraj mięsa o dużej smakowitości

Pamiętaj, że psy jedzą przede wszystkim … zapachem! Co, komu pachnie dobrze, to niestety również kwestia preferencji. Generalnie jednak do aromatycznych, smakowitych mięs opiekunowie psów najczęściej zaliczają czerwone mięsa, jak wołowina, jagnięcina czy wieprzowina. Mieszankę tych mięs znajdziesz w:

Inni miłośnicy psów wskazują, że ich pupile zdecydowanie wolą łagodny i lekkostrawny drób, jak kurczaka, indyka czy kaczkę. Wszystko zależy więc od Twojego psa. Spróbuj wyłapać, co interesuje go najbardziej w misce. Może okazać się, że należy do grupy szalejącej za intensywnym aromatem ryb? Wówczas koniecznie sprawdź nasze formuły:

  • ACANA Wild Coast – z 50% składników ze śledzia, storni i morszczuka, z niskoglikemicznym owsem;
  • ACANA Pacifica – z 70% składników ze śledzia, makreli, flądry, błękitka i morszczuka, bez zbóż.

2. Zapewnij bogactwo i różnorodność mięs

W naturze psy jadłyby różnorodnie. W końcu każdego dnia miałyby szansę zdobyć coś innego! Ptasie jaja dziś, jutro upolowana kaczka, a kolejnego dnia ryba prosto z okolicznego strumienia. Taka różnorodność składników nie występuje w konwencjonalnych karmach dla psów, które zazwyczaj zawierają jeden składnik zwierzęcy, często wysoko przetworzony i rzadko autentycznie świeży.

Wybierając formuły jedzenia ACANA zapewniasz minimum 3 rodzaje* świeżych składników mięsnych, jak czerwone mięso, drób czy ryby, które dostarczają Twojemu psu niezbędnych źródeł białka i tłuszczów, koniecznych do zdrowego funkcjonowania.

*za wyjątkiem formuł ACANA Singles, które oparte są na jednym źródle białka

3. Albo wręcz… przeciwnie!

Większość psów lubi mnogość smaków i chętnie przyjmuje nowe pokarmy, co wynika z ich natury i wilczego pochodzenia. Jednak niektóre psy mają zupełnie inne preferencje! To, co kusi i zachwyca większość psów, wcale nie musi odpowiadać Twojemu pupilowi. Być może przyjdzie mu łatwiej zadowolić się monobiałkową dietą o mniejszym udziale mięsa, np. bardzo smaczną i cenioną przez opiekunów psów wrażliwych, formułę z jagnięciną ACANA Grass-Fed Lamb lub aromatyczną wieprzowiną w ACANA Yorkshire Pork. Warto sprawdzić i ten kierunek w drodze do dogodzenia pupilowi. 

4. Ogranicz przysmaki

Jeśli Twój pupil w ciągu dnia dostaje dużo pysznych przysmaków, to nic dziwnego, że gardzi kolacją. Podając przez cały dzień przysmaki, ciastka czy smaczki treningowe, sprawiasz, że Twój pies się najada. Z pełnym brzuchem nie ma ochoty na standardowy posiłek, to zupełnie normalne. Koniecznie zobacz, ile przysmaków dziennie powinien jeść pies. Czy, aby na pewno tego przestrzegasz? 

Zobacz również: 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress