Nadwaga i otyłość w przypadku ludzi uważane są za choroby cywilizacyjne o daleko idących skutkach, siejących spustoszenie w organizmie. Nie inaczej jest z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. “Uroczo zaokrąglone pieski” zmagają się z wieloma trudnościami na co dzień, a prawdopodobnie z większą łatwością zapadną na poważne choroby przewlekłe. Jak zapobiec otyłości u psa? Jak mądrze zarządzać wydawanym jedzeniem i zadbać o maksymalizację sił witalnych pupila?
Czym jest otyłość?
Otyłość to nadmiar białej tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to przewlekły stan chorobowy powstały wskutek nadmiernej podaży kalorii. Nadwaga i otyłość nie bierze się “z powietrza”. Najistotniejsze przyczyny rozwoju to niewłaściwy sposób żywienia i przekarmianie pupila. Problem jest powszechny – szacuje się, że nadwaga i otyłość dotyczy aż 22-40% psów na całym świecie (!).
O nadwadze mówimy wówczas, gdy masa ciała psa jest większa o 10-15% od optymalnej. Z kolei otyłość to przekroczenie optymalnej masy ciała o ponad 30%. Pamiętajmy, że chociaż dla człowieka, 2 kg nie wydają się robić większej różnicy, to – przy ciele psa średniej rasy – te same 2 kg stanowią aż 10-15% całej masy ciała zwierzaka!
Dlaczego otyłość jest niebezpieczna dla psa?
Nadwaga i otyłość u psów nie są wyłącznie kwestią estetyczną. Konsekwencje nadmiarowych kilogramów to liczne schorzenia przewlekłe, które w sposób znaczący obniżają komfort i jakość życia psa. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do jego śmierci.
Nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do rozwoju m.in.:
- cukrzycy,
- chorób nerek,
- zaburzeń hormonalnych, chorób endokrynologicznych i metabolicznych,
- zaburzeń układu krążenia i układu oddechowego, w tym chorób serca,
- problemów z układem ruchu,
- spadkiem ogólnej odporności organizmu,
- zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów.
Pies otyły ma problemy z poruszaniem się, traci zapał do aktywności fizycznej i większość doby przesypia.
Jak zapobiec otyłości u psa?
Predyspozycje do otyłości
Przyjmuje się, że o otyłość najłatwiej, gdy w ciele pupila zachodzą zmiany związane ze starzeniem się, tj. powyżej 7 roku życia. Starzejący się pies potrzebuje więc naszej szczególnej obserwacji. Jego zwolniony metabolizm może wymagać zrewidowania dotychczas podawanej dawki pokarmowej. Warto również sięgnąć po karmę sprofilowaną pod kątem potrzeb starszego psa, jak ACANA Senior.
Szczególną uwagę warto zwrócić także na rasy predestynowane do nadwagi. Są to m.in.: cavalier king charles spaniel, beagle, cocker spaniel, labrador, golden retriever, berneński pies pasterski czy bernardyn. Jeśli Twój pies jest przedstawicielem którejś z tych ras, koniecznie monitoruj jego masę ciała i reaguj w przypadku odchyleń wagi odpowiednio zmniejszając dobową porcję jedzenia. Możesz również wybrać karmę o zmniejszonej zawartości tłuszczów, jak ACANA Light & Fit. Dzięki temu, Twój pies będzie otrzymywał objętościowo podobną ilość karmy, co pozwoli mu się nasycić, a jednocześnie jego organizm otrzyma mniej kalorii.
Czynnikiem zwiększającym ryzyko nadwagi i otyłości jest również przebycie zabiegu kastracji, co wiąże się z zachodzącymi w ciele zmianami metabolicznymi. Uważa się, że jednym z podstawowych czynników nadmiernego przyrostu wagi po kastracji jest zwiększony apetyt spowodowany zmianą statusu hormonalnego. Nie oznacza to jednak, że Twój pies wymaga specjalnej diety przeznaczonej dla kastratów. Zasadniczo pies poddany zabiegowi ubezpłodnienia, może spożywać dokładnie ten sam pokarm, co przed jego wykonaniem. Kluczowe jest jednak monitorowanie masy ciała i dostosowanie dawki pokarmowej oraz poziomu aktywności do nowych potrzeb pupila.
Kontrola masy ciała to podstawa!
Zasadniczo regularna kontrola masy ciała jest pierwszym etapem profilaktyki otyłości każdego psa – nie tylko tych znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka. Nie wahaj się korzystać z wagi w poczekalniach przychodni weterynaryjnych, gdy tylko przechodzisz z pupilem obok. Dodatkowo podczas każdej wizyty weterynaryjnej, proś lekarza o ocenę BCS (z ang. Body Score Contition) Twojego psa i słuchaj ewentualnych zaleceń.
Odpowiednio dawkuj karmę i nie przekarmiaj psa
Pamiętaj, że dawkowanie jedzenia podane na opakowaniu jest jedynie orientacyjne, a każdy pies jest inny. To, ile powinien jeść pies zależy w znacznej mierze od jego wieku, wzrostu i poziomu aktywności.
Pamiętaj, że w zapotrzebowanie kaloryczne Twojego psa wliczają się również przysmaki i przekąski. Ich regularne podawanie wymaga od Ciebie odjęcia dostarczonych pupilowi kalorii od przewidzianej dawki karmy. O tym, jak właściwie dawkować przysmaki, przeczytasz tutaj. Nie zapominaj, aby nie dokarmiać psa ludzkim jedzeniem.
Profilaktyka otyłości na przykładzie Timona
Timon jest 6-letnim kastrowanym samcem średniej wielkości. Jego masa ciała wynosi 16 kg i opiekunowie chcą tę wagę utrzymać. Timon przesypia całe noce oraz czas, kiedy jego opiekunowie są w pracy, co daje łącznie ok. 16 godzin snu na dobę. Poza tym Timon jest psem w optymalnej kondycji, skorym do aktywności fizycznej. Codziennie odbywa 3 spacery: poranny 30 minutowy, popołudniowy ok. 1,5-2,5 godzinny oraz wieczorny 15 minutowy.
Jako, że Timon jest psem aktywnym fizycznie, jego zapotrzebowanie energetycznie wynosi około 890 kcal na dobę. Opiekunowie podają mu jedzenie ACANA Adult Dog, którego wartość energetyczna to 351 kcal/100 g. Oznacza to, że Timon powinien spożywać dziennie ok. 253 gramów tej karmy – zgodnie z zaleceniami tabeli dawkowania umieszczonej na produkcie. Opiekunowie Timona rozsądnie równoważą ilość dostarczanej z pożywieniem energii z ilością energii wydatkowanej przez psa, w związku z czym, w konsultacji z lekarzem weterynarii, ocenili, że odpowiednia dawka dobowa dla Timona, to 260 gramów. Energii dostarczają Timonowi w dwóch posiłkach dziennie, po 130 gramów każdy. Efekt? Waga Timona jest stała, pies utrzymuje optymalną kondycję ciała, jest szczupły, pełen energii i skory do zabaw.
Bądź, jak opiekunowie Timona
Oblicz zapotrzebowanie energetyczne swojego czworonożnego przyjaciela i adekwatnie dawkuj mu karmę, uwzględniając jego styl życia i aktualną kondycję. Jeśli masz problem z samodzielnymi obliczeniami lub tabela dawkowania jedzenia nie jest dla Ciebie całkiem jasna, nie wahaj się napisać do naszego zespołu obsługi klienta: info@acana.com.pl Chętnie podpowiemy Ci, jak zapobiec otyłości u psa – Twojego najlepszego przyjaciela.
Źródła:
- C.G. Byers, C.C. Wilson, M.B. Stephens, J. Goodie, F.E. Netting, C. Olsen, Obesity in dogs: Part 1: Exploring the causes and consequences of canine obesity, “Veterinary Medicine” 4, 2011.
- J. Madany, Zapobieganie otyłości [w:] M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów, Wrocław 2019.
Zobacz również: