Masz buldożka albo mopsa? Zastanawiasz się, jak żywić psy z syndromem ras brachycefalicznych? Co właściwe oznacza ten syndrom i czy dotyczy każdego psa z krótkim pyskiem? Sprawdźmy!
Co to jest BOAS?
BOAS (brachycephalic airway obstructive syndrome) to zespół obturacyjny psów krótkoczaszkowych. Określa się nim zestaw postępujących po sobie zaburzeń, które towarzyszą przede wszystkim psom ras brachycefalicznych¹. Anomalie w budowie generują następujące po sobie zaburzenia w związku z wadliwością przepływu powietrza przez przewody nosowe. Co to właściwie znaczy?
Syndrom BOAS rozwija się niczym tocząca kula śnieżna. Początkowo wydłuża się podniebienie miękkie. Mogą pojawić się także deformację małżowin nosowych, polipy zapalne krtani, zapadanie tchawicy, zapaść i deformacja krtani. W następnej kolejności u psa może rozwinąć się refluks przełykowy, zmiany w stawach łokciowych i przerost mięśnia sercowego w skutek niedotlenienia. U psów z zaawansowanym BOAS widoczne są także deformacje żeber. Syndrom BOAS ma więc charakter progresywny. Każdy pies rasy brachycefalicznej powinien zostać oceniony indywidualnie przez lekarza weterynarii, ponieważ stopień rozwinięcia czy zaawansowania wad/y u każdego psa będzie inny.
Rasy brachycefaliczne, czyli jakie?
Do najpopularniejszych ras brachycefalicznych zaliczamy przede wszystkim buldogi angielskie, buldogi francuskie, mopsy, shih tzu, boksery.
Rasy brachycefaliczne charakteryzują się specyficzną budową anatomiczną. Szczególnie widoczną różnicą na tle innych psów jest kwadratowa czaszka oraz skrócona i spłaszczona kufa. Psy, powszechnie określane jako brachycefaliki, doświadczają kłopotów z oddychaniem, regularnego krztuszenia się, chrapania, charczenia i niedotleniania, a w okresie letnim są szczególnie narażone na ryzyko udaru cieplnego.
Czy każdy brachycefalik cierpi na BOAS?
Na szczęście nie! Co ciekawe, BOAS względnie rzadko występuje u psów rasy bokser. Jednak sam fakt skróconej trzewioczaszki mocno predysponuje psy krótkoczaszkowe do dotknięcia syndromem postępujących zmian. Zdaniem lekarzy weterynarii niemal każdy pies tych ras, szczególnie zaś buldogów francuskich i mopsów, doświadcza problemów oddechowych, jednak stopień ich zaawansowania może być różny.
Jak żywić psy z syndromem ras brachycefalicznych?
Zasadniczo psy ras brachycefalicznych nie wymagają specjalnego żywienia. Pomimo różnic w budowie anatomicznej, mają te same bazowe wymogi żywieniowe, jak inne psy. Syndrom ras brachycefalicznych nie jest też bezpośrednio zależny od diety.
Jednak prawidłowe postępowanie dietetyczne w przypadku psów z BOAS jest istotne, ponieważ może przynieść psu ulgę w codziennym życiu. Co zatem wybrać?
Otyłości mówimy papa!
Przede wszystkim warto dbać o prawidłowe utrzymanie masy ciała psa. Otyłość obciąża stawy i pogłębia problemy z układem oddechowym. Z tego względu warto rozważyć wdrożenie receptur niskokalorycznych, jak ACANA Light & Fit czy ORIJEN Fit & Trim. Obie formuły mają również zwiększony (w stosunku do pozostałych receptur ACANA i ORIJEN) udział włókna, które pozwala uzyskać poczucie sytości psu przy niewielkiej objętościowo porcji jedzenia.
Jeśli Twój buldożek lub mopsik zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, to zdecydowanie wsparcie go w procesie odchudzenia jest tym, co najlepszego możesz dla niego zrobić!
W żywieniu psów ras brachycefalicznych sprawdzą się również formuły rybne, jak ACANA Wild Coast, ACANA Pacifica, ORIJEN Six Fish. Ryby bogate są w wielonienasycone kwasy omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne i ochronnie wpływają na stawy. Dla psów dorosłych małych ras, jak buldogi francuskie, mopsy czy shih tzu, polecamy ORIJEN Marine Fish. Receptura ta zawiera zielone małże nowozelandzkie, będące świetnym źródłem glikozaminoglikanów o działaniu przeciwzapalnym, doskonale wspierające funkcjonowanie aparatu ruchu.
Coś na wrażliwych brzuchów
U psów z wrażliwymi układami pokarmowymi zalecamy sięgnąć po receptury z monobiałkowej linii ACANA Singles, np. ACANA Free-Run Duck z kaczką. Sprawdzić może się także nasz bestseller z jagnięciną – ACANA Grass-Fed Lamb. Każda z receptur linii Singles zawiera wyłącznie jedno białko zwierzęce, zapewniając optymalne żywienie i pełnię składników odżywczych.
Wybór właściwej diety dla psa rasy brachycefalicznej i/lub z BOAS ma znaczenie w kontekście zwiększenia jego komfortu i dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. Pamiętajmy przy tym o regularnych kontrolach weterynaryjnych i monitorowaniu stanu zdrowia pupila, co pozwoli wpłynąć na zwiększenie jakości życia zwierzaka.
¹ Selekcja hodowlana i dążenia do stopniowego skracania kufy powodują, że coraz częściej psy uznawane za mezocefaliczne (średnioczaszkowe) dotknięte są syndromem BOAS. Występuje on u ras takich jak cavalier king charles spaniel, berneński pies pasterski, nowofundland, american pitt bull terrier, staffordshire bull terrier.
Źródła:
- A. Nikolajdu-Kudła, Z. Kudła, Nasze podejście do zespołu oddechowego psów krótkoczaszkowych (BOAS). Cz. I, Magwet, 2023, dostęp online.
- J. Wilczak (red.), O żywieniu Twojego psa praktycznie. Warszawa 2022.