Wiele formuł jedzenia ACANA jest odpowiednich dla psów niemal wszystkich ras i w każdym wieku. Oznacza to, że bez obaw możesz żywić nimi swojego szczeniaka, a także kontynuować ich podawanie, gdy Twój pupil osiągnie dorosłość. Do takich formuł należą m.in. formuły linii ACANA Classics, ACANA Highest Protein oraz monobiałkowej linii ACANA Singles. Jeśli masz wątpliwości, jak prawidłowo odczytać porcję dzienną przeznaczoną dla Twojego pupila, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Podpowiadamy, jak korzystać z rekomendacji producenta, aby Twój szczeniak rozwijał się stabilnie i zdrowo.
Jak obliczyć porcję dla szczeniaka z formuły jedzenia dla psów w każdym wieku?
Jeśli wybierasz formułę przeznaczoną specjalnie dla szczeniaka, np. ACANA Puppy, dawkowanie zwykle jest jasne. Znacznie częściej pojawiają się wątpliwości w przypadku wyboru karmy stworzonej z myślą o psach w każdym wieku. Jak prawidłowo dobrać dawkę dobową dla rosnącego psa?
Wbrew pozorom to bardzo proste!
W tabeli dawkowania wybranej przez Ciebie receptury, odszukaj aktualną masę ciała Twojego szczeniaka i odczytaj wartość przewidzianą w kolumnie dla psa aktywnego. Następnie uzyskaną wartość powiększ o wartość właściwą dla wieku Twojego szczeniaka – odczytasz ją w adnotacjach zamieszczonych pod tabelą dawkowania.
Przykład 1.
Swojego szczeniaka chcesz karmić ACANA Pacifica. Dla szczeniaka o masie ciała 10 kg odczytujesz wartość 150 g. Wynika ona z krzyżowania się wiersza z aktualną wagą psa z wraz z kolumną PIES AKTYWNY. Ponieważ szczeniak ma 5 miesięcy, zwiększasz odczytaną z tabeli wartość o pół porcji.
150 g+ 75 g =225 g
Przykład 2.
Dla swojego szczeniaka o masie ciała 2 kg wybierasz formułę ACANA Free-Run Duck. Z tabeli dawkowania odczytujesz wartość 40 g. Ponieważ Twój szczeniak ma niespełna 3 miesiące, musisz podwoić mu dawkę przeznaczoną dla psa dorosłego.
40 g + 40 g = 80 g
Przykład 3.
Twój szczeniak skończył już 7 miesięcy i waży 5 kg. Wybierasz dla niego formułę ACANA Prairie Poultry. Z tabeli dawkowania odczytujesz wartość 120 g i zwiększasz ją o 1/4 tej wartości.
1/4 z 120 g = 30 g
120 g + 30 g = 150 g
W ten sposób uzyskujesz dzienną dawkę dla swojego szczeniaka, którą najlepiej podzielić na liczbę posiłków zgodnie z jego wiekiem:
- 6-8 tydzień życia → 4-5 posiłków na dzień
- do 6 miesiąca życia → 3-4 posiłki na dzień
- od 7 miesiąca życia → można wydawać posiłek 2 razy dziennie.
Rozwiewamy wątpliwości!
Dlaczego wartość z kolumny PIES AKTYWNY jest właściwa do obliczeń?
Szczenięta należy traktować jako psy aktywne, ponieważ rozwijają się! Do rozwoju fizycznego potrzebują więcej energii pochodzącej z pożywienia. Są bardzo ruchliwe, a ich małe ciała użytkują dużo energii na codzienne zabawy.
Dlaczego dawka ACANA dla szczeniaka jest większa niż ta wynikająca wprost z tabeli?
Jest tak dokładnie z tego samego powodu, z którego do obliczeń bierzesz pod uwagę kolumnę PIES AKTYWNY. Szczenię rośnie, to znaczy, że stopniowo zwiększa swoją masę ciała i wzrost. Proces wzrostu wymaga większej podaży kalorii w diecie. Im starszy będzie Twój szczeniak, tym mniejszą porcję dzienną jedzenie będzie otrzymywać.
Czy wszystkie formuły ACANA Classics, ACANA Highest Protein i ACANA Singles są odpowiednie dla każdego szczeniaka?
Chociaż większość formuł z wymienionych linii będzie odpowiednia dla wszystkich szczeniąt, istnieją pewne wyjątki. Dla szczeniąt dużych ras nie zalecamy wyboru ACANA Red Meat, ACANA Ranchlands i ACANA Grasslands. Odpowiednie będą za to formuły: ACANA Prairie Poultry z drobiem, ACANA Wild Coast z rybami, ACANA Pacifica z rybami, ACANA Wild Prairie z drobiem (z wyjątkiem dogów niemieckich do 14 tyg. życia) i wszystkie formuły linii ACANA Singles. Te rekomendacje wiążą się z zawartością wapnia w wybranych formułach jedzenia, która dla szczeniąt dużych ras jest zbyt wysoka i może zaburzać prawidłowy rozwój układu kostnego. Po zakończeniu procesu wzrostu, dorosłe psy mogą bezpiecznie przyjmować wszystkie wymienione receptury i cieszyć się ich doskonałym smakiem oraz czerpać z wartości odżywczych!
Pamiętaj, że wartości w tabelach dawkowania są orientacyjne i stanowią wyłącznie punkt wyjścia. Każdy pies jest inny. Obserwuj swojego pupila i kontroluj masę jego ciała podczas wizyt u lekarza weterynarii.