Tłuszcze odgrywają kluczową rolę w diecie naszych czworonożnych przyjaciół. Są one jednym z trzech głównych makroskładników odżywczych, obok białek i węglowodanów. Ale czym właściwie są tłuszcze, jakie funkcje pełnią i jak wpływają na zdrowie psa? Sprawdź, po co obecny jest tłuszcz w diecie psa.
Tłuszcze, znane również jako lipidy, to organiczne związki chemiczne. Są one niezbędnym źródłem energii i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie psa. Dziś to wiemy na pewno, ale już w 1918 roku świat nauki to – słusznie – podejrzewał!
Funkcje tłuszczu w diecie psa
- Źródło energii. Tłuszcze dostarczają ponad dwa razy więcej energii niż białka czy węglowodany. Odznaczają się wysoką wartością energetyczną: 1 gram tłuszczu dostarcza 8,5 kcal energii metabolicznej. Korzyści są łatwo dostępne dla naszych psów, bo strawność tłuszczów przekracza 90%.
- Nośnik witamin. Tłuszcze pomagają w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).
- Wsparcie dla skóry i sierści. Za piękną okrywę włosową w znacznej mierze odpowiadają dwie, bardzo ważne rodziny kwasów tłuszczowych: omega-3 i omega-6. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane z pokarmem, dokładnie tak jak egzogenne aminokwasy. Omega-6 zapewniają prawidłowe działanie błon komórkowych, a ich niedobór jest zauważalny poprzez zaburzenia dermatologiczne psa.
- Regulacja procesów metabolicznych. Tłuszcze biorą udział w produkcji hormonów. Kwasy omega-3 pozwalają hamować procesy zapalne w organizmie, np. zapalenia skóry czy stawów.
Co jeszcze zapewniają tłuszcze psu?
Oprócz wymienionych wcześniej funkcji, tłuszcze mają także inne korzyści zdrowotne. Tłuszcz pomaga również w termoregulacji, a więc utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, stanowiąc izolację termiczną. Pełni również funkcję ochronną narządów wewnętrznych. Lipidy są bowiem magazynem energii w postaci tłuszczu podskórnego i tłuszczu okołotkankowego, który amortyzuje i chroni organy przed mechanicznymi uszkodzeniami.
Ile tłuszczu powinien przyjmować zdrowy pies?
Zapotrzebowanie na tłuszcz w diecie psa zależy od jego wieku, rasy, poziomu aktywności i ogólnego stanu zdrowia. Najniższa zawartość tłuszczu w diecie psa określana jest na poziomie 13,75 g/1000 kcal (wg norm FEDIAF) i 13,8 g/1000 kcal (wg NRC). Z kolei najwyższa dopuszczalna zawartość tłuszczu w pokarmie nie została określona przez FEDIAF, ale zwrócono uwagę na maksimum kwasu linolowego (16,25 g/1000 kcal). NRC natomiast sugeruje wartość graniczną tłuszczu na 82,5 g/1000 kcal. Zasadniczo psy dobrze tolerują wysoki udział tłuszczu w diecie, który dodatkowo odpowiada za smakowitość pokarmu. Istnieją jednak schorzenia wymagające jego obniżenia, jak choćby nadwaga i otyłość czy przewlekłe problemy w obrębie układu trawiennego.
Jakie są konsekwencje nadmiaru i niedoboru tłuszczu w diecie?
Nadmiar tłuszczu w diecie może doprowadzić do otyłości, problemów z trzustką (np. ostre zapalenie trzustki) czy chorób serca. Z kolei niedobór tłuszczów w praktyce zdarza się rzadko. Może objawiać się matową, suchą sierścią i suchą, łuszczącą się skórą. U psa można zaobserwować również spadek energii i wytrzymałości, problemy z układem odpornościowym, a także zaburzeniami w gojeniu się ran. Symptomy te mogą jednak świadczyć o wielu innych schorzeniach i nie zbyt często ich główną przyczyną jest niedobór tłuszczu, gdy mowa o właściwie zaopiekowanych psach właścicielskich.
Gdy mój pies potrzebuje MNIEJ tłuszczu w diecie…
Jeśli wiodącą przyczyną konieczności zmniejszenia udziału tłuszczu w diecie psa jest nadwaga, otyłość czy też zwyczajna tendencja do szybkiego przybierania na masie, koniecznie sprawdź ACANA Light & Fit. Ta receptura zawiera najmniej tłuszczów spośród innych formuł ACANA. Odpowiednia dla psów z nadwagą i tendencją do tycia. Względnie niska zawartość tłuszczów (12,5% suchej masy) pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała bez rezygnacji z pełnowartościowego pożywienia.
Gdy mój pies potrzebuje WIĘCEJ tłuszczu w diecie…
Psy szczególnie aktywne, sportowe i pracujące potrzebują dodatkowej energii. Dla psów uczestniczących w zawodach sportów kynologicznych, intensywnych treningach czy wędrujących regularnie po górach, doskonała będzie ACANA Sport & Agility. Receptura ta zapewnia długotrwałą energię na nowe wyzwania, wspiera zdrowie stawów i siłę mięśni oraz dba o skórę i sierść zwierzaka. Zawiera najwięcej tłuszczów spośród wszystkich receptur ACANA: 25% w suchej masie.
Ach ten tłuszcz!
Tłuszcze odgrywają nieocenioną rolę w diecie psa, zapewniając energię, zdrową skórę i sierść oraz wsparcie dla wielu procesów metabolicznych. Kluczowe jest jednak, aby dostosować podaż tłuszczu do indywidualnych potrzeb psa, aby uniknąć problemów zdrowotnych związanych z jego niedoborem lub – znacznie częściej – nadmiarem. Produkty ACANA, takie jak ACANA Light & Fit i ACANA Sport & Agility, są doskonałym wyborem, aby sprostać specyficznym wymaganiom psów o różnych potrzebach.