
Na pozór zupełnie niegroźne produkty spożywcze, bo przecież obecne w ludzkiej diecie, mogą być śmiertelne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Choć pokusa, by raczyć ich przekąskami, które sami chętnie spożywamy, a także dzielić się resztkami smacznych posiłków, jest silna, miejcie się na baczności! Lubiane przez nas produkty mogą być przyczyną naprawdę poważnych problemów zdrowotnych u towarzyszących nam zwierząt. Ku przestrodze, przedstawiamy produkty, których Twój pies nigdy nie powinien zasmakować. Oto najbardziej toksyczne pokarmy dla psa.
Cebula i czosnek
Choć cebula i czosnek to jedne z najpopularniejszych warzyw w polskich domach, są jednocześnie jednymi z najbardziej trujących produktów spożywczych dla psów. Cebula, bez względu na sposób jej przyrządzenia, zawiera tiosiarczan sodu, wyniszczający czerwone krwinki i prowadzący do anemii organizmu. Dokładnie tak samo na psi organizm działa czosnek: uszkadza czerwone krwinki sprawiając, że stają się niezwykle kruche i podatne na pęknięcia.
Badania toksykologów weterynaryjnych potwierdzają, że czosnek jest około pięć razy bardziej toksyczny niż cebula. Nawet niewielka jego ilość spożyta przez psa może prowadzić do tragicznej w skutkach niedokrwistości.
Na niekorzyść opiekuna działa fakt, że objawy zatrucia organizmu po spożyciu czosnku i cebuli przez psa, są rozłożone w czasie. O ile w pierwszych dniach możemy spodziewać się wymiotów i biegunki, o tyle pozostałe objawy ujawniają się nawet po tygodniu. To szybki oddech, podwyższone tętno, popadanie w letarg, bóle brzucha, a także odbarwiony mocz. Objawy te są właśnie objawami niebezpiecznej dla zdrowia i życia psa niedokrwistości.
Czekolada
Czekolada zawiera teobrominę, która jest szczególnie niebezpieczna dla psów. Faktem, że dla naszych, ludzkich organizmów również nie pozostaje całkowicie obojętna. Jednak dawka, która jest w stanie realnie nam zaszkodzić jest w zasadzie trudna do spożycia przez człowieka.
Co czeka Twojego pupila po spożyciu czekolady? Nudności, wymioty, biegunka i duża częstotliwość oddawania moczu. Zatrucie czekoladą może mieć też znacznie poważniejszy, gwałtowny przebieg. Pies po spożyciu czekolady może przejść zawał mięśnia sercowego, a nawet krwotok wewnętrzny. Także układ nerwowy reaguje negatywnie. Czekolada może spowodować ataki padaczkowe, napady drgawek i ogólne drżenie mięśni.
Wszystkie te objawy nadwyrężają gospodarkę metaboliczną psiego organizmu i negatywnie oddziałują na serce naszego pupila. Zbyt duża dawka teobrominy może doprowadzić nawet do śmierci psa.
Winogrona i rodzynki
Dla psów szkodliwe są zarówno świeże winogrona, jak i produkt ich suszenia – rodzynki. Pierwsze doniesienia o ich szkodliwości pojawiły się w 1998 r. Już wtedy zwracano uwagę na pojawianie się ostrej niewydolności nerek po spożyciu winogron przez psy. Do najczęstszych objawów klinicznych zatrucia winogronami należą wymioty, apatia i biegunka. Często pojawia się również redukcja wytwarzanego moczu, a nawet całkowity bezmocz. Rzadziej odnotowuje się bolesność brzucha, osłabienie, odwodnienie, ślinotok czy drgawki. U niektórych psów zauważono także nadciśnienie oraz drżenie mięśni.
Gotowane kości
Jeśli kiedykolwiek przejdzie Ci przez myśl, aby podać psu pozostałości z obiadu w postaci ugotowanych kości, to wyrzuć tę myśl i te kości jak najszybciej! O tym, że psy nie powinny dojadać po nas ze świątecznych stołów pisaliśmy już przy okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia.
Jednak także nieświąteczne dni nie usprawiedliwiają nas w podawaniu resztek zwierzętom domowym. Psie żołądki nie są śmietnikami, w których możemy zutylizować to, co pozostało w naszych lodówkach, w dodatku trącące niepierwszą świeżością. Najbardziej niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół są kości drobiowe, które w skutek gotowania stają się niezwykle łamliwe. Dla psiego układu trawiennego to prawdziwe żyletki, mogące poważnie uszkodzić przełyk, żołądek lub jelita.
Alkohol
O tym, że alkohol nie jest przeznaczony dla zwierząt, nie musimy nikogo przekonywać – taką mamy nadzieję. Alkohole zatruwają psie organizmy podobnie jak nasze. Po nader udanym przyjęciu towarzyskim zostają z nami wymioty, zaburzenia równowagi, a nawet problemy z oddychaniem. Dokładnie to samo czeka na psa, który spożyje napój alkoholowy. Dawka nie musi być wcale duża. Wiedzieliście, że małe psy mogą zatruć się śmiertelnie nawet jednym kieliszkiem wina? Alkohol to coś, co nigdy nie powinno znaleźć się w zasięgu psiego pyska. W najgorszym wypadku prowadzi do niewydolności wielonarządowej i śmierci pupila.
Wiśnie
Wisienką na torcie tej osobliwej listy są … wiśnie! To zaszczytne miejsce wiśnie zajmują ze względu na zawartość heterozydu cyjanogennego (uwalniającego cyjanowodór) w swoich pestkach. Zatrucie cyjanowodorem powoduje ciężki oddech, rozszerzone źrenice i czerwone dziąsła. Ponadto spożycie wiśni z pestką może skutkować gwałtowną śmiercią psa w wyniku uduszenia.
Kochasz? Nie podawaj ludzkiego jedzenia
Metabolizm psów, jako zwierząt mięsożernych, istotnie różni się od naszego. W aspekcie żywieniowym nigdy nie powinniśmy traktować psów jako „małych ludzi”, których możemy wprowadzać w ludzki świat żywienia. Miłość do czworonogów powinna wiązać się z odpowiedzialnością, za którą idzie także prawidłowe żywienie. Takie, które nie szkodzi. I takie, które odpowiada na mięsożerne potrzeby psów.
Poznaj filozofię Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia i odżywiaj swojego pupila zgodnie z jego naturalnymi potrzebami. Zaspokajaj je razem z nami.