Tyczasowanie lub adopcja zwierzęcia z Ukrainy - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Tyczasowanie lub adopcja zwierzęcia z Ukrainy

Adopcja zwierzęcia z Ukrainy

Trudna sytuacja w Ukrainie, której jesteśmy świadkami, wymaga długofalowych działań pomocowych na niemal każdej płaszczyźnie. Również wobec – szczególnie bliskim naszym sercom – cichych ofiar wojny, jakimi są zwierzęta. Pomóc możesz także Ty i to na wiele sposobów. Od zaangażowania woluntaryjnego, przez finansowe i rzeczowe wsparcie zweryfikowanych zbiórek organizacji prozwierzęcych, aż po tymczasowanie lub adopcję zwierzęcia z Ukrainy. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o ofiarowaniu domu tymczasowego lub stałego dla psa lub kota z Ukrainy. 

W pierwszej kolejności chcemy Cię jednak zachęcić do adopcji zwierzęcia z Polski. Jeśli myślałeś/aś nad przygarnięciem pupila, rozważ wybór zwierzaka z organizacji zaangażowanej w pomoc ukraińskim psom i kotom. Twoja decyzja zwolni miejsce dla zwierzęcia potrzebującego specjalistycznej pomocy, nierzadko zarówno weterynaryjnej, jak i behawioralnej. Jeśli jednak koniecznie chcesz ofiarować dom tymczasowy lub stały dla zwierzęcia z Ukrainy, weź pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

1. Kwarantanna zdrowotna

Zwierzę, które do Ciebie trafi, choćby wyglądało na najzdrowsze z najzdrowszych, może wcale takim nie być. Jeżeli przyjąłeś_łaś zwierzę bezpośrednio z fundacji/schroniska, nowy domownik powinien być już zaczipowany oraz zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Najprawdopodobniej jest także przebadany przez lekarza weterynarii. 

Jeśli jednak Twój nowy podopieczny trafił do Ciebie bezpośrednio z granicy, słusznym i odpowiedzialnym będzie założenie, że psiak lub kociak jest zwierzęciem chorym. Dopóki nie zweryfikujesz jego stanu zdrowia, konieczna jest pełna izolacja od Twoich zwierząt-rezydentów.

Przygotuj dla ukraińskiego zwierzaka osobne pomieszczenie w domu do którego nie będą miały wstępu Twoje zwierzęta. Zadbaj o niezbędne akcesoria dla zwierzaka, który trafił pod Twój dach: osobną kuwetę, wygodne posłanie, miski. Najlepiej, jeśli będą to akcesoria nowe lub dokładnie odkażone po poprzednich użytkownikach. Po każdym kontakcie z nowoprzybyłym zwierzęciem myj dłonie wodą z mydłem. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich dotychczasowych zwierząt powinno być dla Ciebie priorytetem.

2. Odrobaczenie i testy chorób zakaźnych

Poza standardowymi badaniami krwi, kału i moczu, konieczne jest przeprowadzenie testów na choroby zakaźne, zwłaszcza jeśli w domu masz inne zwierzęta. Jeżeli oferujesz pomoc jako dom tymczasowy dla zwierzaka z fundacji, dopytaj czy takie badania zostały zrobione lub poproś o wsparcie w tym zakresie. 

Jeśli nie lub zwierzak jest prosto z granicy, w pierwszej kolejności, pod okiem specjalisty, zadbaj o skuteczne odrobaczenie zwierzęcia. Jak  najszybciej udaj się do przychodni weterynaryjnej na ogólne badanie kliniczne, ewentualnie dodatkowe badania diagnostyczne, jeśli coś wzbudzi Twój lub lekarza niepokój. Kotu wykonaj testy na FELV i FIV, czyli kocią białaczkę i niedobór immunologiczny – poważne choroby zakaźne. Rozważ również test na parwowirozę kotów (FPV), będącej przyczyną panleukopenii. Psa zaś warto przetestować na parwowirozę psów (CPV), wysoce zaraźliwa chorobę wirusową. Wykonaj również inne testy, zgodnie z sugestią lekarza weterynarii.

Nie zapomnij zadbać o aplikację środków przeciwko pchłom i kleszczom, tak u nowoprzybyłego zwierzaka, jak i swojego dotychczasowego domownika. 

3. Socjalizacja

Jeśli przygarnięte pod Twoją opiekę zwierzę, szczęśliwie okaże się zdrowe, rozpocznij stopniowe zapoznawanie ze sobą zwierząt. Szczególnie ważne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zapoznania. W przypadku psów warto robić to na neutralnym gruncie, np. podczas spaceru. Kotów nie wahaj się długo izolować. Nie naciskaj na żadne ze zwierząt w kontakcie bezpośrednim, pozwól im samodzielnie kształtować interakcję. Interweniuj wówczas, gdy może dojść do rozlewu krwi. W przypadku problemów ze wzajemną akceptacją, rozważ skorzystanie z usług polecanego w Twojej okolicy behawiorysty/zoopsychologa. Jeśli któreś ze zwierząt jest bardzo zestresowane nową sytuacją, nie bój się zwrócić o pomoc do lekarza weterynarii po farmakologicznego wsparcie: leki uspokajające i redukujące napięcie psychiczne. 

4. Żywienie

Z dużym prawdopodobieństwem pod Twoją opiekę trafi zwierzak o którego przeszłości będziesz wiedzieć niewiele lub nic. W tym o jakości dotychczas sprawowanej nad nim opieki.

Jeśli zajmujesz się psem, wybierz dla niego optymalną karmę, która pozwoli mu odzyskać siły, a jednocześnie będzie łagodna dla żołądka. Jeśli swojego psa rezydenta żywisz jedzeniem z linii ACANA Highest Protein lub ORIJEN, to nie będzie najlepszym pomysłem podawanie na starcie tego jedzenia psiemu uchodźcy. Bogactwo i różnorodność białka zwierzęcego może okazać się zbyt obciążająca układ pokarmowy,  nieprzystosowany do wysokojakościowego jedzenia. Co to oznacza? Możliwe biegunki, wzdęcia, bóle brzucha i wymioty. Jesteśmy pewni, że chcesz uniknąć rozstroju żołądka. 

Duże lepiej może się sprawdzić jedzenie z linii ACANA Classics z dodatkiem niskoglikemicznego owsa, idealne jako wprowadzenie do wysokomięsnego odżywiania

Co z kotem?

Dla kota również wybierz formuły z dodatkiem niskoglikemicznego owsa. Jeśli pod Twoją opiekę trafił młody kociak, wypróbuj ACANA First Feast. Dla kota dorosłego wybierz ACANA Homestead Harvest z drobiem lub ACANA Bountiful Catch z rybami. Obie te formuły zawierają 65% składników zwierzęcych Small Prey

Tyczasowanie lub adopcja zwierzęcia z Ukrainy nie wchodzi w grę?

Nic straconego! Jeśli czujesz chęć pomocy, możesz zaangażować się na wiele sposobów. Śledź zapotrzebowanie pobliskich schronisk i fundacji. Sprawdź, co dokładnie jest potrzebne i dołącz do zbiórki. Jeśli dysponujesz czasem wolnym, zgłoś się na wolontariat. Pamiętaj, że każda pomoc jest cenna, nawet ta najdrobniejsza.

Zobacz również:

 

 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress