
Nie wszystkie gryzaki dla psów są dobrym wyborem. Dostępność na rynku i dopuszczenie do sprzedaży, niestety nie gwarantuje bezpieczeństwa Twojemu pupilowi. Mowa o powszechnie dostępnych gryzakach z prasowanej skóry. Są one względnie tanie, łatwo dostępne i zachęcają opiekunów psów kształtami symetrycznej kości, rurki, kulki czy bucika. Dlaczego nie warto podawać ich pupilowi?
Jak produkuje się gryzaki z prasowanej skóry?
Sam proces pozyskania surowca do gryzaka rozpoczyna się w garbarni, czyli zakładzie w którym surowe skóry poddawane są wyprawianiu. Pewne produkty stałe, powstające przy produkcji skóry jako materiału, mogą być sprzedawane dla innych sektorów przemysłu. Jednym z tych sektorów jest branża pet food. Trafiają do niej produkty powstałe przy mizdrowaniu, dwojeniu i struganiu.
Proces produkcji zwykle odbywa się w Chinach lub Indiach, rzadziej w krajach Unii Europejskiej. O ile w Europie produkcja kości z prasowanej skóry podlega znacznie większej kontroli i regulacjom prawnym, o tyle nad tym, co trafia do gryzaków wytwarzanych w krajach poza unijnych możemy się jedynie głowić. Szczególnie niepokojące jest, jeśli producent również nie pochodzi z Europy lub Ameryki Północnej, a jego siedziba jest ulokowana w kraju produkcji. W takim przypadku kontrola jakości wytwarzanych tam produktów to w znacznej mierze fikcja. Filozofia produkcji „dużo, szybko i tanio” wyłącza etykę i poszanowanie zasad żywieniowych psów.
Do produkcji prasowanych gryzaków dla psów (i m.in. osłonek do kiełbas) wykorzystuje się niegarbowane odpady z dwojenia. Są to materiały gnijące złożone z białek i tłuszczów. Ponadto zawierają środki chemiczne przeniesione z wcześniejszych etapów procesu. Dwoiny, a więc warstwy skóry innej niż lico, powstają po tzw. wapniowaniu.
Wapniowanie jest procesem, który ma na celu usunięcie włosia, naskórka i tkanki podskórnej, aby nadać skórze określoną elastyczność. Dwoina mizdrowa, która powstaje w wyniku dwojenia wapnem, jest wykorzystywana do produkcji wyrobów kolagenowych, jak właśnie prasowane gryzaki dla psów. Ten proces powszechnie nazywa się „kąpielą w chemikaliach”.
„Kąpiel” składa się m.in. z formaldehydu i arszeniku. Obie te substancje zostały zakwalifikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako substancje kancerogenne. Formaldehyd oddziałuje toksycznie na wątrobę, skórę oraz na układy odpornościowy, rozrodczy i nerwowy. Z kolei arszenik jest silnie trujący. Znajduje się w grupie 1 czynników rakotwórczych, a zatrucie nim może bezpośrednio skutkować śmiercią.
Farbowanie skóry
Aby gryzak był atrakcyjny wizualnie, skóra zwykle jest wybielona i zmiękczona. Wykorzystuje się do tego nadtlenek wodoru, substancję żrącą wobec żywych tkanek. Następnie skórę spryskuje się barwnikami i sztucznymi aromatami, mającymi podnieść walory zapachowe produktu. Po procesie prasowania, skóra jest klejona za pomocą kleju. Otrzymanemu produktowi nadaje się ostateczny kształt. Za pomocą rolowania czy skręcania, otrzymuje się gryzak w kształcie kostek, bucików, kulek, itp. Wszystko po to, aby skusić Cię ciekawym, atrakcyjnym kształtem.
Co jeszcze warto mieć na uwadze?
Od długiego czasu zwraca się uwagę, że gryzaki z prasowanej skóry zawierają substancje toksyczne i/lub rakotwórcze. Pojawiły się również doniesienia o odkryciu w tego typu gryzakach dla psów skór… samych psów. Według Humane Society International, skóry te pochodzą od psów zabijanych w Tajlandii.
Pochodzenie skór innych zwierząt również budzi zastrzeżenia natury etycznej. To najczęściej zwierzęta z tzw. chowu CAFO, w niczym nieprzypominającego życia zwierząt na wolności. Tłoczone w ciasnych klatach, tuczone, aby maksymalnie przybrać na masie, poddane zostają ubojowi, gdy tylko osiągną pożądaną wagę.
Jak szukać odpowiednich gryzaków?
Żucie i gryzienie jest naturalną potrzebą gatunkową psów. Dla komfortu psychofizycznego psa musi on mieć zapewnioną regularną możliwość gryzienia. Jakie produkty warto podawać, aby mieć pewność, że nie szkodzisz pupilowi?
Po pierwsze wybieraj produkty NATURALNE i tworzone w Europie. Jeżeli nie jesteś w stanie zweryfikować kraju pochodzenia, a także nazwy producenta, lepiej zrezygnuj z zakupu. Koniecznie przeczytaj też skład.
Po drugie, jeśli gryzak zawiera mięso (lub inne mięsne składniki), a oferowany jest bez opakowania, to przemyśl, czy na pewno chcesz zaserwować go swojemu psu. Zauważ sam/a, jak szybko mięso ulega zepsuciu, a potem pomyśl, jak wiele sztucznych konserwantów, musiało zostać użytych, aby przekąska dla Twojego psa, kusiła zakupem przez długi czas w sklepie zoologicznym.
Gryzaki – zabawki
Jedną z możliwości zapewnienia potrzeby gryzienia psu są zabawki-gryzaki. Tego typu zabawki uchronią Twoje meble, kable i przedmioty codziennego użytku przed zniszczeniem. Możliwość umieszczania w nich przysmaków wzmacnia ich atrakcyjność dla pupila. Dostarcza mu łamigłówkę i aktywizuje do poszukiwania jedzenia.
Gryzaki suszone
Jeśli chcesz podawać psu jadalne gryzaki, wybieraj produkty proste, jak suszone uszy, łapki, itp. Nie przesadzaj jednak z częstotliwością ich podawania. Niektóre z nich są całkiem kaloryczne i mogą wzbogacić Twojego pupila o dodatkowe kilogramy. Do stałego włączenia w dietę wybieraj te produkty, które nie powodują u Twojego psa zaparć, luźnych kup, biegunek lub wymiotów. Każdy pies jest inny i to, co służy (i smakuje!) innym, nie koniecznie sprawdzi się u Twojego przyjaciela.
Gryzaki dentystyczne
Pamiętaj również o regularnej pielęgnacji jamy ustnej (także poprzez szczoteczkę i pastę!), którą możesz wspomóc podawaniem gryzaków dentystycznych. Bezpieczne dla Twojego pupila są wegetariańskie gryzaki dentystyczne WHIMZEES, tworzone w Europie z najlepszych, naturalnych składników, pozyskiwanych lokalnie. Dzięki temu nadają się do codziennego podawania, jednocześnie pielęgnując psie zęby oraz zapewniając możliwość gryzienia i żucia. Są lekkostrawne i nie wpływają negatywnie na codzienną dietę psa.
Co dokładnie znajduje się w gryzakach WHIMZEES?
- Lekkostrawna i bezglutenowa skrobia ziemniaczana będąca świetnym źródłem energii.
- Gliceryna podnosząca walory smakowe i pomagająca utrzymać wilgotność gryzaka.
- Czysta forma błonnika pokarmowego w postaci sproszkowanej celulozy, która pomaga pielęgnować zęby psów, a także wspomaga prawidłowe działanie przewodu pokarmowego.
- Lecytyna zawiera minerały dietetyczne i witaminy z grupy B.
- Drożdże są źródłem witamin z grupy B, minerałów i aminokwasów dla pięknej sierści i łatwego procesu trawienia.
- Ekstrakt słodowy przyśpiesza metabolizm, poprawia napięcie mięśni i wspomaga mocne kości. Przy tym naturalnie barwi gryzaka na brązowo.
- Ekstrakt z papryki dostarcza witamin A i C, stanowi bogate źródło antyoksydantów i naturalny barwnik koloru pomarańczowego.
- Ekstrakt z lucerny dostarcza witamin K i C oraz sześciu witamin z grupy B, a także beta-karotenu; naturalny barwnik zielony.
W gryzakach WHIMZEES nie występują sztuczne barwniki, aromaty, konserwanty. Proces tworzenia przebiega w sposób zrównoważony i odpowiedzialny społecznie. W produkcji wykorzystywane są maszyny i techniki produkcyjne, które zużywają o 40% mniej energii i umożliwiają kompostowanie 90% odpadów produkcyjnych. Pozostałe 10% jest poddawane recyklingowi.
Wybieraj świadomie to, co podajesz swojemu psu!