Włókno w diecie kota - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Włókno w diecie kota

Włókno w diecie kota - po co?

Kot domowy jest gatunkiem bezwzględnie mięsożernym. Oznacza to, że aby przetrwać, jego dieta musi opierać się na mięsie i tkankach zwierzęcych wysokiej jakości. Czy jednak oznacza to, że żadne inne składniki odżywcze są kotu niepotrzebne? Dziś zastanawiamy się, jakie funkcje pełni włókno w diecie kota i ile właściwie powinno znaleźć się go w karmie.

Co to jest włókno w karmie?

Włókno, znane lepiej pod nazwą błonnik, to inaczej węglowodany niestrawne. Jest ważne dla pracy jelit oraz formowania dobrej jakości kału. Włókno w diecie kota wzmacnia prawidłową perystaltykę układu pokarmowego. Pozwala także na łatwe wydalanie pilobezoarów, czyli kul włosowych, powstających po naturalnej kociej pielęgnacji. Błonnik w diecie znacząco redukuje ich ilość poprzez zapobieganie zaleganiu i zbijaniu się sierści w kule w przewodzie pokarmowym. To niezwykle ważne, ponieważ według szacunków przeciętny kot wydala wraz z odchodami od 60 do nawet 120 g sierści w ciągu roku!

Czy dziko żyjące koty jedzą włókno w naturze?

Pomimo swojej iście mięsożernej natury, wolno żyjące koty spożywają w naturze włókno. Robią to przede wszystkim poprzez zjadanie swojej ofiary w całości. Udział włókna pokarmowego w diecie kotów żyjących w naturze to jednak nie więcej niż 1%. Jak to ma się do gotowych karm komercyjnych? Ze względu na proces produkcji karm suchych (ekstruzja), karmy gotowe zawierają zwykle od 5% do nawet 15% włókna w suchej masie. Czy to zawsze źle? Niezupełnie. 

WAŻNE: Zgodnie z przepisami etykietowania, składniki analityczne na opakowaniach karm prezentowane są poprzez ich wartości w świeżej masie. Aby obliczyć ich zawartość w suchej masie należy uwzględnić poziom wilgotności karmy.

Ile włókna dla jakiego kota?

Układanie diety pupila z odpowiednią zawartością poszczególnych składników pokarmowych, powinno uwzględniać indywidualne potrzeby kota, m.in. ze względu na jego wiek. Nie inaczej jest z włóknem.

Zawartość włókna w karmie dla kociąt

W przypadku kociąt zaleca się względnie niski udział włókna w diecie. Wynika to z potrzeb rosnącego organizmu czerpiącego energię do rozwoju z tłuszczów i białek. Karma dla kociąt powinna charakteryzować się wysoką biodostępnością i strawnością, tak aby młody organizm mógł z łatwością pobierać najbardziej wartościowe składniki odżywcze. Dzięki temu zapewniamy mu stabilny wzrost i prawidłowy rozwój. Wartością rekomendowaną jest ok. 5% włókna w suchej masie. W ACANA First Feast przeznaczonej właśnie dla kociąt zawartość włókna w suchej masie wynosi 4,4%.

Zawartość włókna w karmie dla kotów dorosłych

Zasadniczo zdrowy, dorosły kot również nie potrzebuje dużego udziału włókna w diecie. Wartość pozytywnie wpływającą na trawienie oraz kał, zawierają formuły jedzenia ACANA Homestead Harvest z drobiem oraz ACANA Bountiful Catch z rybami – 4,4% w suchej masie. 

Zawartość włókna w karmie dla kotów dorosłych z tendencją do tycia

Większy udział włókna rekomendowany jest kotom dorosłym mało aktywnym, niewychodzącym, z tendencją do nadwagi lub otyłości oraz kotom po zabiegu kastracji. Zwiększenie udziału włókna powyżej 5% w suchej masie ma na celu obniżyć gęstość kaloryczną karmy. Spora zawartość błonnika zwiększa uczucie sytości. Ma to na celu żywienie kota jedzeniem, którym względnie szybko się najada. Dobrym wyborem dla takich kotów jest ACANA Indoor Entrée z kurczakiem, śledziem, indykiem i królikiem. Formuła ta zawiera 7% włókna w suchej masie, wspierając utrzymanie prawidłowej masy ciała zwierzęcia oraz redukuje liczbę kul włosowych zalegających w przewodzie pokarmowym. 

Większe stężenie włókna (nawet do 15%) w diecie kota jest wskazane w przypadku pewnych jednostek chorobowych, jak np. cukrzyca. Przed dobraniem karmy dla kota chorującego przewlekle, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i/lub dietetykiem zwierzęcym. 

Źródło: A. Kurosad, Żywienie kotów [w:] M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, Wrocław 2019.

 

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress