Pisząc o waszych karmach, często wspominacie, że zawierają w składzie owoce i warzywa o niskim indeksem glikemicznym. Co to oznacza?Mówiąc o naszym Biologicznie Odpowiednim Jedzeniu podkreślamy, że nie jest obojętne, co dajemy psom i kotom w misce. Wskazujemy na mięsożerną naturę naszych udomowionych drapieżników i na to, że mięso musi przeważać w ich menu. Jednak cześć składników tworzących jedzenie ACANA i ORIJEN stanowią świeże owoce, warzywa i zioła. Są one dodatkowym źródłem związków mineralnych oraz witamin. Działają tonizująco na organizm. W naturze kuzyni naszych mięsożerców również „podjadają” niewielkie ilości roślinnych dobroci. Raz pod postacią wnętrzności ofiary, innym razem „prosto z krzaczka”. Ważne oczywiście, by nie dominowały w diecie naszych zwierzaków ponieważ są bogate w węglowodany. Podstawą żywienia psów i kotów są białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Ograniczona ilość węglowodanów i niski indeks glikemiczny (IG) składników naszego jedzenia, sprawiają, że z czystym sumieniem określamy je jako Biologicznie Odpowiednie.
Niski indeks glikemiczny – dlaczego tak ważny?
Właściciele czworonogów coraz częściej zwracają uwagę na treść etykiet karm. Sprawdzają, czy na początku listy figuruje mięso, czy faktycznie jagnięcina w składzie „leżała” obok jagnięciny. Również wczytują się w skład szukając tzw. wypełniaczy, jak kukurydza, ryż i ziemniaki. Te ostatnie dodatki charakteryzują się wysokim IG. Stosowanie ich w codziennej diecie, na dłuższą metę, nie jest korzystne dla zdrowia psów i kotów. Indeks glikemiczny oznacza szybkość z jaką cukier po rozkładzie pokarmu przechodzi do krwi. To w wielkim skrócie opis pojęcia indeksu glikemicznego. Im jest niższy, tym lepiej. Przy okazji styczności z tematem diabetologii i problemów z otyłością, podkreśla się istotę niskiego IG i szybkości wzrostu poziomu cukru we krwi.
Kiedy niski, a kiedy wysoki
Gdy mamy do czynienie ze składnikiem o wysokim indeksie, oznacza to szybkie „skoki” cukru we krwi. Nie tylko dla nas ludzi taka cecha może przysporzyć problemów ze zdrowiem. Zarówno psy, jak i koty narażone są na nadwagę, a także cukrzycę. Niski ładunek glikemiczny karmy, czyli wpływ całego posiłku na powolny wzrost cukru we krwi, pomaga uchronić naszych kompanów przez tzw. chorobami cywilizacyjnymi (m.in. przed otyłością). Indeks glikemiczny na poziomie powyżej 20 uznawany jest za wysoki. Natomiast IG pomiędzy 11 a 19 określany jest jako średni, a poziom 10 lub mniejszy uznawany jest jako niski. Opowiadając o naszym jedzeniu wskazujemy, że część roślinna wszystkich formuł opiera się o niskoglikemiczne produkty – mają IG równy 10 lub mniejszy. To bardzo ważne informacja dla Twojego pupila!
By Twój zwierzak nie bał się wejść na wagę
Jeśli pies lub kot jest typowym kanapowcem i ma mało ruchu, kieruj się wytycznymi odnośnie wielkości dziennej porcji dla zwierzaków mniej aktywnych lub z nadwagą. Są one zamieszczone na każdym opakowaniu naszego suchego jedzenia dla psów i kotów. Mamy też rozwiązanie dla psów borykających się z problemem otyłości. To Acana Light and Fit.
Pamiętajmy, by świadomie karmić zwierzaki i nie traktować miski, jako zapychacza psiego i kociego brzucha. Nasze czworonogi są też tym, co jedzą i odwdzięczą się wiernym towarzystwem za Biologicznie Odpowiednie menu.