Marysia Milczarek

Strawność jedzenia dla psów

Strawność ACANA

Czym tak właściwie jest strawność karmy? Od czego zależy? Jak ją ocenić? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć zagadnienia strawności naszego Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia.

Strawność

Strawność to różnica pomiędzy ilością zjedzonej karmy, a ilością poszczególnych składników pokarmowych wydalonych w kale. Dla opiekuna psa, czy kota istotną informacją powinna być ilość odchodów zwierzęcia, w odniesieniu do ilości pobranego pokarmu przez zwierzę. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że im mniejsze odchody tym większa strawność pokarmu, a co za tym idzie lepsze trawienie jedzenia oraz skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych.

Czynniki wpływające na strawność

Strawność karmy powodowana może być czynnikami osobniczymi oraz środowiskowymi. Czynniki osobnicze to cechy danego organizmu, które mogą wpływać na strawność karmy m.in. wiek, stan fizjologiczny układu pokarmowego (ilość wydzielanych soków jelitowych, długość kosmków jelitowych, mikroflora jelita grubego itp.), stan psychiczny zwierzęcia, czy alergie pokarmowe. Do czynników środowiskowych zalicza się czynniki pokarmowe, od których zależy strawność produktu m.in. składniki surowcowe użyte do produkcji karmy, zawartość składników pokarmowych, a także obróbka termiczna karmy.

Gdzie na opakowaniu znajduje się informacja dotycząca strawności karmy?

Na etykietach większości karm dla zwierząt towarzyszących takiej informacji nie znajdziemy. Dlaczego? Ponieważ nie jest to kwestia uregulowana prawnie przez co producenci nie mają obowiązku umieszczania tej informacji na etykiecie. Na każdej etykiecie znajduje się za to numer infolinii, dzięki której można uzyskać dodatkowe informacje o produkcie. Brak informacji dotyczącej strawności wynika również z braku konkretnych wytycznych dotyczących metody szacowania strawności – każdy producent samodzielnie wybiera metodę oszacowania strawności. 

Na co zwrócić uwagę czytając etykietę, żeby upewnić się, że wybiera się najlepszej jakości produkt?

Skład surowcowy

Warto zwrócić uwagę na zawartość składników mięsnych, ale nie tylko ich ilość, ale również formę. Dlatego ważne, aby w składzie znajdowało się zarówno świeże mięso, ale także suszone, najlepiej w niskiej temperaturze. Każda obróbka termiczna powoduje zmniejszenie strawności, jednak wysokie temperatury powodują denaturację białek, przez co białko stają się mniej dostępne dla zwierząt (np. mączki mięsnokostne wysokopopiołowe).

Ilość tłuszczu

Tłuszcz charakteryzuje się najlepszą strawnością pośród składników odżywczych. Jest to dobre źródło energii, jednak zbyt duża ilość tłuszczu w diecie psa może spowodować spowolnienie opróżniania żołądka oraz procesu trawienia.

Zawartość włókna

Włókno to istotny element pokarmu, który wpływa na jego strawność. Skąd w karmie włókno? Źródłem włókna w karmie dla psów mogą być warzywa i owoce. Ważne są jednak odpowiednie proporcje włókna. Zbyt duża ilość włókna niefermentującego może powodować zbyt szybki pasaż treści pokarmowej, zaburzenia wchłaniania i trawienia, co w konsekwencji może powodować obniżoną strawność pokarmu i duże ilości odchodów.

Nasze Biologicznie Odpowiednie Jedzenie stworzone jest ze świeżych, surowych i regionalnych składników. Nasz unikalny proces ekstruzji oparty jest na wtłoczeniu pary oraz niskiej temperaturze gotowania, dzięki czemu Nasze Jedzenie zachowuje jak najwięcej cennych wartości odżywczych. Dzięki proporcjom Whole Prey, Nasze Jedzenie jest naturalne i bogate w cenne składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. 

Przeprowadzono testy strawności wybranych formuł naszego Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia:

FORMUŁASTRAWNOŚĆ BIAŁEKSTRAWNOŚĆ TŁUSZCZUOGÓLNA STRAWNOŚĆ
ORIJEN Original89,1%

94,8%

84,3%
ACANA Prairie Poultry87,2%95,2%86,2%
ACANA Pacifica86,9%95,9%83,8%

W powyższej tabeli prezentujemy Państwu strawność dla wybranych produktów ACANA oraz ORIJEN. Dla porównania całkowita strawność surowego mięsa z kurczaka wynosi 76%.

Jak ocenić strawność jedzenia u swojego psa?

Ważne jest, aby porównywać ilość pokarmu, którą podajemy psu, z ilością jego odchodów. Im mniej odchodów tym strawność pokarmu będzie większa, tym bardziej odżywiony będzie pies. Warto również pamiętać, że każdy pies może charakteryzować się innym poziomem strawności, nawet tego samego jedzenia. Dlatego obserwujmy i dostosowujmy rodzaj jedzenia do potrzeb naszego psa!

Wróć do listy aktualności