
Czy możemy wprowadzić mokre jedzenie kotu, który dotychczas jadł wyłącznie suchą karmę? Jak wpłynie to na wielkość jego posiłków? W artykule omawiamy żywienie mieszane kota i pokazujemy, jak mądrze łączyć karmę mokrą z suchą, aby dzienna dawka pożywienia odpowiadała faktycznym potrzebom danego kota.
Co to jest żywienie mieszane?
Żywienie mieszane to model żywienia zwierzęcia obejmujący podawanie mu zarówno karmy suchej, jak i karmy mokrej. Czy można w ten sposób żywić kota? Oczywiście! Układ pokarmowy większości kotów doskonale radzi sobie z żywieniem mieszanym. Co więcej, wprowadzenie takiego modelu żywienia niesie dodatkowe korzyści dla kota.
Dlaczego warto włączyć mokrą karmę do diety kota?
Uzupełniając dietę kota o karmę mokrą zwiększamy smakowitość jedzenia poprzez uatrakcyjnienie form posiłków. Dla kota – szczególnie niewychodzącego – jest to ważne wzbogacenie środowiska. Urozmaicenia codziennej rutyny wpływają pozytywnie na psychofizyczne funkcjonowanie mruczącego pupila. Zarówno jedzenie mokre jak i suche warto podawać nie tylko w klasycznej misce, ale także w sposób aktywizujący pupila. W przypadku karmy mokrej świetnie sprawdzą się maty do wylizywania, zaś dla karmy suchej odpowiednie będą zabawki z możliwością wydobywania jedzenia lub gry logiczne.
Pod względem zdrowia fizycznego ogromną zaletą włączenia mokrego jedzenia jest zaspokojenie części zapotrzebowania kota na wodę. Koty z natury pobierają mało płynów, co może prowadzić do problemów z układem moczowym, w tym przewlekłych chorób nerek. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować, ile wody w ciągu dnia spożywa nasz kot. Dodatek mokrej karmy w diecie częściowo ułatwia sprawę – mokra karma składa się w co najmniej 60% z wody.
Dodatkowo, dieta mieszana dostarcza kotu większą satysfakcję z objętości posiłków, co ma szczególne znaczenie przy kotach „głodomorach” i kotach z tendencją do tycia. Podając jako jeden z posiłków mokre jedzenie, kot otrzymuje w misce objętościowo większą porcję. Wynika to z faktu, że karma mokra jest mniej kaloryczna. Kot musi zjeść jej więcej, aby dostarczyć organizmowi energię i odpowiednią dawkę składników odżywczych. Jeśli chcemy, aby posiłków mokrego jedzenia było więcej niż jeden, to również ułatwia nam wprowadzenie większej liczby karmień – bardzo pożądanej z punktu widzenia potrzeb behawioralnych zwierzęcia.
WAŻNE! Koty wolno żyjące jedzą nawet do 20 posiłków na dobę. Pamiętajmy o zachowaniu regularności liczby i czasu posiłków naszych domowych pupili. W przypadku kota dorosłego 3-4 karmienia dziennie to minimum. Kociaki potrzebują co najmniej 5 posiłków w ciągu dnia.
Jak dawkować karmę mokrą i karmę suchą dla kota?
Przede wszystkim unikajmy podawania karmy „na oko”. Nie podajemy również karmy suchej i karmy mokrej z zasady po równo. Oba rodzaje karm należy dozować w taki sposób, aby spełnić dobowe zapotrzebowanie kaloryczne kota. Jedzenie dawkujemy zatem na podstawie kaloryczności obu karm. Informacja o kaloryczności jedzenia ACANA widnieje na opakowaniach.
Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?
Pierwszym krokiem jest poznanie potrzeb energetycznych kota, ponieważ potrzeby te różnią się w zależności od wieku, masy ciała i aktywności danego osobnika.
Jedną z ogólnych norm dostarcza Grupa Robocza ds. Nauk Żywieniowych i Analitycznych FEDIAF, która współpracuje z naukową radą doradczą składającą się z naukowców z różnych uniwersytetów w Europie.
Według zaleceń FEDIAF, zapotrzebowanie dorosłych kotów sterylizowanych i/lub niewychodzących wynosi 52-75 kcal EM/kg x m.c.0,67. W przypadku dorosłych kotów aktywnych jest to 100 kcal EM/kg x m.c.0,67
Przykład 1: Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne 2-letniego kota, o masie ciała 4 kg, kastrowanego, mało aktywnego?
75 kcal x 40,67 = 190 kcal
Przykład 2: Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne 7-miesięcznego kota o masie ciała 2 kg, niekastrowanego?
W zależności od wieku zwielokrotniamy odpowiednio obliczoną przez nas wartość:
- Dla kotów do 4 miesiąca życia wielokrotność MER wynosi 2,0-2,5.
- Dla kotów w wieku od 4 do 9 miesięcy wielokrotność MER wynosi 1,75-2,0 – właściwy wybór w naszym przykładzie.
- Dla kotów w wieku od 9 do 12 miesięcy wielokrotność MER wynosi 1,5.
100 kcal x 20,67 = 159 kcal = wartość MER (bytowe zapotrzebowanie energetyczne)
159 kcal x 1,75 = 278 kcal
Uzyskana wartość 278 kcal to dzienne zapotrzebowanie energetyczne kocięcia z naszego przykładu.
Przykłady dobierania dawek pokarmowych – żywienie mieszane jedzeniem ACANA
1. Żywienie mieszane kota rosnącego
Wyżej ustaliliśmy, że zapotrzebowanie energetyczne 7-miesięcznego kociaka o masie ciała 2 kg wynosi ok. 278 kcal. Opiekun podaje mu suche jedzenie ACANA First Feast przeznaczone dla kociąt. Do diety chce włączyć nowość – mokre jedzenie ACANA Premium Paté Kurczak i ryba dla kociąt. Przyjmuje, że będzie podawał 1 puszkę dziennie (85 g), która dostarcza 114 kcal. Aby określić, do ilu gramów opiekun powinien zmniejszyć dawkę suchego jedzenia, musimy najpierw obliczyć, ile kcal brakuje do 100% zapotrzebowania energetycznego:
278 kcal – 114 kcal = 164 kcal
Następnie obliczamy, ile gramów jedzenia ACANA First Feast zawiera kcal. Z opakowania wiemy, że 114 g to 439 kcal:
114 g – 439 kcal
x – 164 kcal
x = 43 g
Z obliczeń wynika, że przy podawaniu kociakowi 1 puszki dziennie ACANA Premium Paté Kurczak i ryba dla kociąt, należy podawać również 43 g suchego jedzenia ACANA First Feast.
Przykładowy dzienny jadłospis możemy ułożyć w ten sposób:
2. Żywienie mieszane kota dorosłego
Z wykonanych wcześniej obliczeń wiemy już, że zapotrzebowanie energetyczne 2-letniego, wykastrowanego kota o masie ciała 4 kg wynosi 190 kcal.
Na co dzień kot spożywa suche jedzenie ACANA Wild Prairie z drobiem, które dotychczas otrzymywał w dawce pokrywającej jego pełne zapotrzebowanie. Opiekun chce włączyć do diety mokre jedzenie ACANA Premium Paté Kurczak. Kaloryczność jednej puszki (85 g) wynosi 121 kcal. Puszkę mokrego jedzenia opiekun decyduje się podzielić na dwa dni – jest to optymalny czas przechowywania jedzenia w lodówce po otwarciu. Porcja obejmująca połowę puszki dostarczy jego kotu 60 kcal. Ile w takim razie powinien podawać suchego jedzenia?
190 kcal = zapotrzebowanie energetyczne kota
60 kcal = 0,5 puszki ACANA Premium Paté Kurczak
190 kcal – 60 kcal = 130 kcal
Do uzupełnienia diety niezbędne jest 130 kcal pochodzących z jedzenia suchego ACANA Wild Prairie Cat. W kolejnym kroku należy obliczyć, w ilu gramach jedzenia ACANA Wild Prairie zawiera się taka energia. Z opakowania wiemy, że 472 kcal to 120 g, zatem:
472 kcal – 120 g
130 kcal – x
x =33 g
Dzięki temu działaniu dowiadujemy się, że dzienna dawka suchego jedzenia to 33 g.
Dobowy system żywienia takiego kota może więc wyglądać następująco:
Nadal trudne? Napisz do nas!
Nasz zespół chętnie pomoże w skomponowaniu diety mieszanej dla każdego kota. Prosimy o kontakt mailowy z opisem pupila i jego aktualnej diety pod adresem: info@acana.com.pl