Dlaczego mój pies zjada kupy? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Dlaczego mój pies zjada kupy?

Dlaczego mój pies je kupy?

Mierzysz się z problemem zjadania kup przez psa na spacerach lub z kociej kuwety? Zastanawiasz się, czy brakuje mu czegoś w diecie? Spędzasz godziny na oduczeniu psa takich zachowań? Dobrze trafiłeś/aś! Zobacz, dlaczego pies zjada kupy innych zwierząt lub ludzi. Poznanie przyczyny pozwoli Ci na efektywną pracę nad problemem!

Psie zamiłowanie do kup a powszechne mity

Zjadanie kału, zwane koprofagią, znacznie częściej występuje u psów niż kotów. Może dotyczyć zjadania kału zarówno własnego, jak i innych psów, a nawet innych gatunków zwierząt, np. koni, krów, kotów i ludzi. Niestety nie istnieje wyłącznie jedna przyczyna koprofagii, której znajomość łatwo pozwoliłaby wyeliminować problem z punktu widzenia opiekuna.

Dość powszechnym przekonaniem jest kategoryczne wiązanie koprofagii z podłożem żywieniowym lub zdrowotnym. Nie musi to jednak być prawda.

Owszem, niepełnowartościowe pożywienie (szczególnie niedoborowe w białko i witaminy) lub pokarm o niskiej strawności mogą stanowić jedną z przyczyn koprofagii. W rzeczywistości jednak są to sytuacje niezwykle rzadkie, a zamiłowanie do zjadania kup można zaobserwować u wielu psów. 

Dlatego nawet psy żywione wartościowym jedzeniem o wysokiej strawności, jak ORIJEN czy ACANA, i prawidłowo przyswajające wartości odżywcze, mogą wykazywać skłonność do zjadania kup. Zachowanie to może występować u psów bez objawów schorzeń przewodu pokarmowego i nie przejawiających niedoborów żywieniowych. Zanim więc zmienisz karmę pupilowi, przekonany/a o tym, że mu nie służy, wyklucz inne możliwe przyczyny gustowania psa w kale. 

Dlaczego mój pies zjada kupy? Wyklucz zaburzenia pokarmowe

Zacznij od uważnej obserwacji zwierzaka. Czy zamiłowaniu do kału własnego lub innych zwierząt towarzyszą problemy takie jak wymioty, biegunka, spadek masy ciała, wzdęcia, przelewanie się w brzuchu? Jeśli tak, udaj się w pierwszej kolejności do lekarza weterynarii i wyklucz poważne problemy zdrowotne skutkujące zaburzeniami wchłaniania. Mogą być to np. zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki czy zespół krótkiego jelita.

Zbierz również kał pupila do badania i sprawdź, czy jest wolny od pasożytów. Pamiętaj, że nawet jeśli badanie kału nie wykaże inwazji robaków jelitowych, rozważ profilaktyczne odrobaczenie pupila zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Skuteczność badania kału to ok. 40%. Istnieje więc duża szansa, że w pobranej próbce/kach nie będzie śladu pasożytów, mimo, że pies faktycznie się z nimi zmaga. 

Być może Twój pies wyszukuje kup, bo… jest głodny! Zanim pomyślisz, że to niemożliwe, bo przecież dostaje odpowiednią porcję jedzenia, zastanów się, czy dostrzegasz u pupila nadmierny, wręcz chorobliwy apetyt? To polifagia. Może być objawem cukrzycy lub nadczynności kory nadnerczy (Zespół Cushinga). Wyklucz te choroby u swojego pupila poprzez stosowne badania u lekarza weterynarii. 

Dlaczego mój pies zjada kupy? Poznaj przyczyny psychologiczne

Jeśli Twój pies przyjmuje nasze pełnowartościowe jedzenie ACANA lub ORIJEN i nie wykazuje objawów klinicznych, jak np. biegunka, wymioty, to jego zamiłowanie do odchodów związane jest prawdopodobnie z aspektem behawioralnym.

Zjadanie odchodów przez psy jest zachowaniem atawistycznym, co oznacza, że wyrasta na kanwie zachowań dzikich przodków. Psy są gatunkiem bardzo elastycznym i względnie łatwo adaptują się do rozmaitych warunków życiowych. Elastyczne są również w aspekcie żywieniowym, co oznacza, że przejawiają różnorodne zachowania pokarmowe. Potrafią polować i zjadać upolowaną zwierzynę. Zadowolą się również napotkaną padliną i znalezionymi odpadkami w pobliżu ludzkich domostw. Niektóre osobniki chętnie skubią także rozmaite rośliny i produkty od nich pochodne. 

Do współczesnych przyczyn behawioralnych zainteresowania kałem, należy zaliczyć np. reakcje stresowe. Zjadanie kału staje się dla psa strategią na poradzenie sobie ze stresem w otoczeniu. Może być również efektem znudzenia. Gdy pies przybywa na zbyt małym terenie i cierpi na niedobór bodźców ruchowych i intelektualnych, zjadanie kału może stać się formą kompensacji, a nawet przerodzić się w zachowanie kompulsywne.

Problem zjadania własnych odchodów występuje także czasem u psów, które były karane za załatwianie się w niewyznaczonych do tego miejscach, np. w domu. Nauka czystości nie powinna więc obejmować stosowania odwleczonych w czasie kar za oddawanie moczu czy kału w mieszkaniu, ponieważ może sprzyjać stworzeniu i utrwaleniu tego schematu u psa.  

W przypadku szczeniąt stołowanie się odchodami na spacerach jest szczególnie powszechne. To efekt zachowań poznawczych u młodych zwierząt. Szczenię poznaje świat wszystkimi zmysłami i może zjadać odchody. Na szczęście u znacznej grupy psów to zachowanie mija, gdy osiągają dorosłość. 

Jak radzić sobie z problemem zjadania kup przez psa?

Z perspektywy opiekuna zachowanie polegające na spożywaniu kału własnego i/lub innych zwierząt, to duży problem. Z pewnością stanowi zagrożenie zakażeń mikrobiologicznych i inwazji pasożytniczych, których miłośnicy psów zdecydowanie chcą uniknąć u swoich pupili. Jesteśmy pewni, że Ty również. Co możesz w tej sytuacji zrobić?

Jeśli przyczyną zjadania odchodów przez psa są problemy zdrowotne należy je zidentyfikować i zaopiekować farmakologicznie. W przypadku psów u których zjadanie kału ma podłoże psychologiczne sytuacja ma się nieco trudniej. Zachowanie to najpewniej zostało już mocno utrwalone i stało się niejako automatyczne. Dlatego najważniejsze to uniemożliwienie dalszego praktykowania zjadania odchodów. Spacery powinny odbywać się z wykorzystaniem kagańca (po uprzednim przyzwyczajeniu do niego psa), na smyczy lub długiej lince. Konieczne jest również bieżące sprzątanie ogródka lub innych terenów własnych do których pies ma dostęp. 

W ćwiczeniach z psem warto postawić na naukę samokontroli i rezygnacji. Dobrze wesprzeć się zaufanym trenerem/behawiorystą. Przede wszystkim należy jednak dbać o realizację potrzeb gatunkowych psa. Codzienne, spacery w spokojnym środowisku w tempie dostosowanym do wieku i kondycji pupila to podstawa. Wspólne życie warto urozmaicać aktywnościami, takimi jak nauka sztuczek czy podstawowe posłuszeństwo. Pomoże to wzmocnić więź między Tobą a psem i spełni pupila intelektualnie. Pamiętaj, że każdy trening powinien być przede wszystkim zabawą i przyjemnością dla psa. 

Nie zapominaj o odżywczym pożywieniu o wysokiej strawności, jak ACANA i ORIJEN, które pozwoli pupilowi czuć się nie tylko najedzonym, ale i odżywionym.

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress