Potrzeby psa. Czy znasz je wszystkie? | Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Potrzeby psa. Czy znasz je wszystkie?

Potrzeby psa

Pies – tak, jak każdy inny żyjący gatunek – ma określone, specyficzne potrzeby. Ich realizacja jest niezbędna, aby zapewnić psu dobrą jakość życia. Dzięki temu życie z psem staje się dużo łatwiejsze. Jakie są więc potrzeby psa?

Odpowiednie odżywienie

Żywy organizm potrzebuje cyklicznego dostarczania źródeł funkcjonowania. W pożywieniu zawarte są składniki pokarmowe, które budują i regenerują tkanki, chronią komórki, wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie, itp. Jakość przyjmowanego pokarmu ma więc kolosalne znaczenie dla działania całego organizmu. Jakie zatem powinno być jedzenie dla psów?

Mięsne.

Drapieżna natura psów jest nie do podważenia. Budowa psiego układu pokarmowego, a także brak enzymów trawiennych w ślinie oraz układ zębów, jednoznacznie wskazują, że składniki mięsne stanowią podstawę prawidłowej diety psa. Wybierając karmę dla swojego pupila, szczegółowo analizuj etykietę ze składem. Sprawdzaj przede wszystkim, czy składniki mięsne stanowią przeważającą część składu jedzenia, czy występują w proporcjach WholePrey (mięsa mięśniowego, organów wewnętrznych, szpiku i chrząstek) oraz jakie składniki są źródłem węglowodanów. Przejrzysty, transparentny skład to znak rozpoznawczy jedzenia ACANA i ORIJEN. Nie mamy nic do ukrycia, bo wiemy, że dostarczamy Biologicznie Odpowiednie odżywienie. 

Pamiętaj także o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej, czystej wody. Warto także regularnie podawać mu jadalne gryzaki pozwalające na gryzienie, lizanie i żucie. Czynności te działają na psy relaksująco. 

Poczucie bezpieczeństwa

Chociaż psy uwielbiają poznawać nowe miejsca i towarzyszyć nam w turystycznych przygodach, na co dzień zdecydowanie wybierają znaną im dobrze rutynę. Pobudka o stałej godzinie, poranny spacer bez większych szaleństw, śniadanie i drzemka do czasu powrotu z pracy – tak wygląda pierwsza część dnia przeciętnego Azorka.

Wypracowana rutyna jest bardzo ważna dla kondycji psychicznej Twojego pupila. Stały porządek dnia daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli z perspektywy psa każdy dzień diametralnie różni się od poprzedniego, to zwierzak funkcjonuje w mentalnym chaosie. Towarzyszy mu stałe poczucie zagrożenia i dezorganizacji. Skutkuje to intensyfikacją emocji o wysokim natężeniu, które w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpłyną na psychikę psa. Najpewniej przełoży się to na jego zachowanie, które może okazać się problematyczne dla opiekuna/ki. 

Jak zatem zapewnić pupilowi poczucie bezpieczeństwa? Bądź przewidywalny w relacji z psem i twórz psu przewidywalne warunki życia. Oczywiście, nie oznacza to, że Twój pupil nie powinien wyjeżdżać z Tobą na wakacje lub próbować coraz to nowych psich sportów! Chodzi wyłącznie o to, aby zwykła codzienność była możliwie, jak najbardziej uporządkowana

Nie zapominaj również o stworzeniu psu przyjaznej przestrzeni w Waszym lokum. Wygodne, odpowiednich rozmiarów legowisko umieszczone w zacisznym kącie to obowiązkowy element wyposażenia wnętrza każdego psiarza i każdej psiary.

Sen

Zupełnie tak, jak człowiekowi, psu potrzebny jest sen. Sen umożliwia odpoczynek i regenerację sił. Zapewnia też dobre samopoczucie.

Zdrowy, dorosły pies przesypia około 12 – 16 godzin na dobę. Ten czas jest jeszcze dłuższy w przypadku szczeniąt i psich seniorów. Umożliwienie pupilowi spokojnego, niczym niezakłócanego snu jest bardzo ważne dla jego komfortu życia. Dlatego, jeśli widzisz, że Twój pies pragnie udać się na drzemkę, pozwól mu na to. Pamiętaj, że wypoczęty zwierzak ma większą motywację do zabaw i treningów. 

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne stanowią ważny obszar potrzeb psa. Poprzez pielęgnację wykonywaną przez człowieka należy rozumieć dbanie m.in. o czystość uszu i higienę jamy ustnej. O tym, do czego prowadzi brak pielęgnacji zębów i dziąseł pisaliśmy tutaj.

Równie ważne jest regularne przycinanie pazurów oraz dbanie o sierść. Niezbędne są kąpiele, regularne wyczesywanie, a w przypadku niektórych rodzajów sierści – trymowanie i przycinanie. Pozwoli to uniknąć tworzenia się kołtunów, nadmiernego gubienia sierści i zatykania przewodu pokarmowego psa. 

Czy jednak bez kąpieli pies nie będzie szczęśliwy? Będzie, ponieważ “kąpiel” zaserwuje sobie sam! W psiej naturze leży specyficzna, niezrozumiała dla ludzi pielęgnacja. To wylizywanie się oraz tarzanie: czasem w czystej trawie, czasem w padlinie lub odchodach innych zwierząt. Właśnie w ten sposób – w swoim przekonaniu – pies najlepiej pielęgnuje własne ciało. Nie warto całkowicie mu tego zabraniać, jednak z ludzkiej perspektywy lepiej stawiać na tarzanie się w czystej, świeżo skoszonej trawie. Gdy jednak wybór pupila padnie na coś zdecydowanie bardziej “aromatycznego” – nie wahaj się go wykąpać. Wcześniej jednak oswój go z zabiegami przy użyciu wody

Pielęgnacja psa to także zabezpieczenie go przed pasożytami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, szczególnie kleszczami przenoszącymi szereg poważnych chorób. Psa należy również szczepić przeciwko wściekliźnie oraz innymi chorobami zakaźnymi. Nie wszystkie szczepienia są obowiązkowe, ale warto je rozważyć. Zachęcamy, aby decydować się na te, które zabezpieczają organizm psa przed chorobami szczególnie zagrażającymi danemu psu. Warto więc dokonać oceny ryzyka uwzględniając styl życia pupila i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym podjąć decyzję

Ruch

Ruch w życiu psa jest niezwykle ważny. Pozwala odreagować stres, eksplorować świat i osiągnąć emocjonalne zrównoważenie. 10-minutowe spacery wokół bloku na krótkiej smyczy nie wystarczą, aby spełnić psią potrzebę ruchu. Psy, niezależnie od wielkości i rasy, powinny spędzać na aktywności fizycznej przynajmniej 1-2 godziny dziennie. Czynnikami decydującymi o zmniejszeniu aktywności ruchowej są m.in.: wiek, stany chorobowe, choroby przewlekłe, czas rekonwalescencji, niekorzystne warunki atmosferyczne. O tym, jak powinien wyglądać idealny spacer z psem, pisaliśmy tutaj

Ruch kształtuje kondycję fizyczną i poprawia zdrowie. Pozytywnie wpływa także na psychikę psa. Niedobór ruchu skutkuje nie tylko otyłością, ale też problemami behawioralnymi. Frustracja i brak równowagi psychicznej ostatecznie przybierają formę zachowań powszechnie uważanych za kłopotliwe, np. nadmierna szczekliwość, ciągnięcie na smyczy, agresja wobec innych psów. 

Dlatego tak ważne jest, aby aktywność ruchowa zagościła na stałe w życiu Twojego psa, a przez to także w Twoim! W końcu życie z psem jest zdrowsze i szczęśliwsze

Stymulacja umysłowa

Pobudzając szare komórki Twojego psiego przyjaciela, pozwalasz mu rozwijać zdolności poznawcze. Uczenie się nowych rzeczy jest dla psów świetną formą spędzania wolnego czasu, a pobudzanie psiego umysłu możesz praktykować zarówno podczas spaceru idealnego, jak i deszczowego dnia w domu. 

Nowe komendy, imponujące sztuczki, zabawy opierające się na wykorzystaniu zmysłu węchu, a nawet zabawa w przeciąganie – to wszystko utrzymuje umysł Twojego pupila w doskonałej kondycji i nie pozwala mu się nudzić. 

Zabawa

Z potrzeby ruchu i stymulacji umysłowej wyrasta kolejna potrzeba psa: zabawy. Psy uwielbiają się bawić aż do późnej starości. Umożliwiaj im to! Włączaj się lub inicjuj zabawę z psem, bo nic tak nie buduje wzajemnego zaufania i bliskości, jak wspólne spędzanie czasu. Nasze pomysły na zabawy w domu znajdziesz tutaj

Realizuj potrzeby psa! Pamiętaj, że spełniony pies, to spełniony opiekun/ka!

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).