Przepis na idealny spacer z psem | Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Przepis na idealny spacer z psem

Idealny spacer z psem

Nadal zbyt wiele spacerów z psem ogranicza się do najbliższych, betonowych ulic, pośród blokowisk, z ograniczoną zielenią. Wiesz, że to rodzaj spaceru kompletnie nieatrakcyjny z punktu widzenia Twojego psa? Zobacz, jak powinien wyglądać idealny spacer z psem. Uwierz – to poprawi jakość życia Twojego pupila. 

Ile czasu powinien trwać idealny spacer z psem?

Ruch jest jedną z podstawowych potrzeb psów. Jednak jak dużo ruchu potrzebuje pies? Przyjęło się, że pies powinien wychodzić na minimum trzy spacery dziennie. Dwa z nich (najczęściej poranny i wieczorny) to zwykle krótkie, 15-20 minutowe spacery służące realizacji potrzeb fizjologicznych. Jeden spacer powinien być dłuższym spacerem. To czas nie tylko na pokonanie większego dystansu, ale także eksploracji węchowej terenu, dobrej zabawy z opiekunem/ką, a przez to wzmacniania psio-ludzkiej więzi.  

Czas trwania spaceru z psem powinien być uzależniony m.in. od potrzeb osobnicznych danego psa, reprezentowanej przez niego rasy, stanu zdrowia, kondycji fizycznej, a także warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Zalecenia American Animal Hospital Association wskazują, że idealny spacer z psem powinien obejmować zarówno spacery na smyczy oraz zabawy, jak aportowanie czy trening zwinności. Zdrowy, dorosły pies (szczenięta i młode psy nie powinny zażywać intensywnego ruchu ze względu na okres wzrostu) powinien spacerować około 1-2,5 h dziennie. Najwięcej aktywności wymagają rasy takie jak: labrador retriever, golden retriever, doberman, wyżeł weimarski czy border collie. Pamiętaj jednak, że podczas spaceru warto pobudzić nie tylko ciało psa, ale także jego umysł. 

Czy spacer na smyczy jest dla psa wystarczający?

Smycz jest jedną z rzeczy, którą obowiązkowo musisz zabrać ze sobą na spacer z psem. O pozostałych pisaliśmy tutaj. Psa na smyczy bezwzględnie powinieneś/aś prowadzić w miejscach publicznych, podczas mijania innych psów i w przestrzeniach uchodzących za niebezpieczne (m.in. blisko ruchliwej drogi, przy ścieżce rowerowej). Pamiętaj, że nie każdy spacerowicz chce mieć kontakt z Twoim podbiegającym pupilem. I ma do tego prawo!

Podobnie jest z innymi psami. Nie każdy pies ma ochotę na kontakt społeczny z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a Twój pupil nie musi się z każdym napotkanym psem witać. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje drugi pies. Wiele psów lękliwych reaguje agresją na próbę natarczywego kontaktu. Podobnie nie wiesz, czy przechodzący pies nie przechodzi właśnie infekcji zakaźnej (np. kaszel kenelowy), którą może zarazić Twojego pupila. Między innymi z tych powodów nie warto pozwalać swojemu czworonogowi na podbieganie do każdego napotkanego na trasie psa. Zdecydowanie lepiej wybrać się na spacer z psami, które Twój pupil zna i lubi, np. psami Twoich znajomych.

Spacerowanie na smyczy może być dla psa atrakcyjne. Ważnym jest, aby smycz była długa i pozwalała psu na węszenie. Staraj się jednak wzbogacić Wasz czas w plenerze o poszukiwania ustronnych polan. W miejscach, które uznasz za bezpieczne pozwól psu na swobodna eksplorację terenu. To ważne, aby pies mógł iść i węszyć w swoim tempie.

Czy psa trzeba spuszczać ze smyczy?

Jeżeli Twój pies reaguje na imię i jest odwołalny (wraca na Twoją komendę), zrób szybki bilans zagrożeń i korzyści w miejscu w którym się znajdujecie. Następnie podejmij decyzję, czy właśnie tu bezpiecznie jest odpiąć go ze smyczy. Zwracaj uwagę przede wszystkim na brak innych zwierząt, także dzikiej zwierzyny. Zastanów się, czy teren znajduje się odpowiednio daleko od ruchu samochodowego czy rowerowego. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo swojego psa. Na miejsca radosnych harców bez smyczy, wybieraj te, w których ryzyko niechcianych wydarzeń jest jak najmniejsze. Jeśli tego rodzaju miejsc nie możesz znaleźć w otoczeniu swojego zamieszkania, może warto zorganizować większą wycieczkę za miasto?

A co jeżeli Twój pies nadal uczy się przywołania i nie masz pewności, że wróci, gdy go o to poprosisz? Zastanów się nad długą smyczą lub linką – 5-10 m. Linka nie zastąpi psu w pełni możliwości luźnego biegania, ale da namiastkę swobody, a Tobie zachowanie kontroli. I motywacje do dalszych ćwiczeń przywołania!

Swobodna eksploracja terenu jest dla psów niezwykle ważna. Możliwość węszenia i przemieszczania się we własnym tempie, bez fizycznej kontroli człowieka (psy doskonale wiedzą, kiedy są na smyczy) jest w ostatecznym rozrachunku wyciszająca i kojąca dla psa. 

Psy bez możliwości nieskrępowanej eksploracji i wychodzące na krótkie spacery znacznie częściej próbują zwrócić na siebie uwagę. Robią to np. poprzez szczekanie, zaczepianie, ciągłe przynoszenie zabawek. Taka nadpobudliwość nierzadko łączy się z lękiem przed ludźmi lub przedmiotami. Bez codziennej, atrakcyjnej dawki ruchu, psy nudzą się i frustrują. Częściej pojawiają się problemy behawioralne wymagające konsultacji specjalisty. 

Czas spaceru to też czas zabawy!

Długi spacer to coś więcej niż kolejna okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych i zaliczania kolejnych kilometrów. Wspólny czas w terenie warto wykorzystać na dodatkowe ćwiczenia fizyczne, np. frisbee lub aportowanie. Nie bez znaczenia są również aktywności psychiczne. Stymulowanie układu neurologicznego uzyskasz m.in. poprzez trening posłuszeństwa. Wykorzystaj więc czas na powtarzanie i utrwalanie znanych psu komend, np. przywołania. Może także warto rozpocząć naukę zupełnie nowych?

Nad umocnieniem łączącej was więzi popracujesz także bawiąc się z psem w bliskim kontakcie. Doskonale sprawdzi się tutaj zabawa w szarpanie lub przeciąganie. Dlatego na idealny spacer z psem warto zabrać nie tylko ulubione przysmaki pupila, ale także trwałe zabawki. Wzbogacą one wspólny czas i uatrakcyjnią wasze wyjścia. Warto o to zadbać. Dlaczego? Bo przepis na idealny spacer z psem to w rzeczywistości przepis na idealnego, radosnego, ale spokojnego psa.

Idealny spacer z psem

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).