6 błędów w stosowaniu karm suchych | Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

6 błędów w stosowaniu karm suchych

błędy w stosowaniu karm suchych

Żywisz swojego pupila suchą karmą i zastanawiasz się, czy nie popełniasz przy tym jakichś błędów? Przekonaj się! Przedstawiamy niezwykle częste błędy w stosowaniu karm suchych popełniane przez opiekunów zwierząt. Jeśli któryś z nich brzmi dla Ciebie znajomo, to zdecydowanie czas na poprawę. 

1. Stały dostęp do miski 

Psy są z natury łowcami zdobywającymi pożywienie. W domowych warunkach pies otrzymuje gotowy posiłek do spożycia, nie musi na niego zapolować. Nie ma w tym nic złego, choć warto rozważyć wydawanie przynajmniej części posiłku w sposób aktywny, np. podczas treningu lub w formie angażującego wydobywania z zabawek. Pozytywnie wpłynie to na umysł pupila. 

Bezwzględnie jednak miska z posiłkiem nie powinna być dostępna dla psa cały czas – za wyjątkiem żywienia suk w okresie laktacji. Pomoże to nie tylko w utrzymaniu optymalnej kondycji fizycznej, ale także wzmocni chęć psa na współpracę z Tobą. Pamiętaj, że jedzenie jest jedną z metod nagradzania psa. Dla wielu psów jedzenie i przysmaki stanowią największą motywację do pracy. Tymczasem jedzenie, które jest stale w misce traci na atrakcyjności. Pies nie będzie pracował za coś, czego ma pod dostatkiem. Co więcej, może wpłynąć na niechęć do jedzenia

Zamiast zawsze pełnej miski wdróż stałe pory karmienia. Dzięki temu wprowadzisz nową rutynę w życie psa – czas na spożycie posiłków. Podawaj posiłki dwa razy dziennie, najlepiej w odstępie 8-12 godzin. Pamiętaj, że dobowa dawka, proponowana w tabeli dawkowania karmy, jest punktem wyjścia. Porcja dzienna zależy ostatecznie od wielkości, rasy, etapu życia i poziomu aktywności Twojego psa. Każdy pies jest inny. Ty wiesz najlepiej, ile dokładnie jedzenia potrzebuje. 

2. Mieszanie różnych karm

O ile żywienie rotacyjne ma swoje plusy, o tyle mieszanie zupełnie różnych karm może przysporzyć psu problemów żołądkowych. Jak zatem urozmaicać dietę psa, aby nie stała się monotonna i nie zniechęcała do posiłków? Rotuj formułami w obrębie jednej marki.

W przypadku jedzenia ACANA do diety rotacyjnej nadają się niemal wszystkie dostępne formuły, np. w ramach linii Classics, Regionals czy Singles (dla psów wrażliwych). Żywienie rotacyjne jest korzystne dla Twojego psa z wielu powodów. Naśladuje dietę jego przodków i wspiera silne środowisko żołądkowo-jelitowe. W istocie nie ma dobrego ani złego sposobu żywienia dietą rotacyjną. Różne smaki możesz mieszać codziennie, co tydzień lub z worka na worek. Kluczowe jest jednak to, aby żywiąc psa nie manewrować dwiema różnymi markami, które składem różnią się od siebie diametralnie. Jeśli pies dotychczas żywiony był karmą o dużej zawartości węglowodanów, mocno podrobowej, bez znaczącego udziału mięsa mięśniowego, to z dużym prawdopodobieństwem podanie mu jedzenia ACANA lub ORIJEN w kolejnym posiłku, przysporzy trudności trawiennych. Aby uniknąć wymiotów, biegunek i bólu brzucha pupila, bezpiecznie jest stopniowo przechodzić na nową dietę

W przypadku psów z wrażliwym układem pokarmowym, również w ramach żywienia rotacyjnego, rekomendujemy stopniowe wprowadzanie nowego smaku. Pomoże to zapobiec rozstrojom żołądka. Dodawanie nowej formuły do dotychczasowej, w 25% przyrostach sprawia, że przejście na nowy smak jest płynne i bezpieczne dla układu pokarmowego. 

3. Zawyżanie dawek i przekarmianie

Podawanie więcej jedzenia niż przewiduje producent, mimo braku wzmożonej aktywności czworonoga, czy sypanie do miski karmy bez odmierzania gramatury – takie podejście, niestety nadal powszechne, zwykle prowadzi do zawyżania dziennej porcji. Przekarmianie pupila jest dla niego niezdrowe. Czasem skutki tego mogą być natychmiastowe – problemy z trawieniem, ból brzucha, wzdęcia. Czasem na ich ujawnienie czeka się miesiącami lub latami – to nadwaga, niebezpieczna dla zdrowia otyłość, a nawet cukrzyca. 

4.”Ulepszanie” karmy

Moda na stosowanie rozmaitych suplementów diety rozszerzyła się z ludzi na zwierzęta domowe. Stale powiększający się rynek uzupełniających produktów odżywczych, które mają wzbogacić dietę pupila, kusi troskliwych miłośników zwierząt. Jednak zanim zdecydujesz się podawać psu kolejny suplement zastanów się, czy jest on potrzebny, bezpieczny i skuteczny. Karmy pełnoporcjowe charakteryzują się przynajmniej minimalną zawartością składników odżywczych, wymaganą regulacjami prawnymi. Jedzenie ACANA i ORIJEN dodatkowo cechuje wysoka biodostępność, co oznacza, że składniki odżywcze są przyswajane przez organizm w znacznie lepszym stopniu. Wynika to z faktu, że pochodzą one bezpośrednio ze składników wykorzystanych do tworzenia jedzenia, jak organy wewnętrzne, szpik czy chrząstki. Właśnie dlatego w jedzeniu ACANA i ORIJEN lista syntetycznych suplementów nie jest długa. To, co niezbędne dla pupila pozyskuje on wprost z natury. 

Suplementacja powinna zostać wdrożona wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, np. w przypadku schorzeń niedoborowych (np. dermatoza cynkozależna), zaburzeń apetytu, niedożywienia, objawów niedoborów czy schorzeń układu trawiennego. 

5. Żywienie dorosłych psów karmą dla szczeniąt

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze szczeniąt różni się od potrzeb psów dorosłych – u szczeniąt może być nawet do 4 razy większe. Dlatego żywienie zdrowych, dorosłych psów karmą przeznaczoną dla dorastających czworonogów, nie jest najlepszym pomysłem. Dostarczenie zbyt dużej liczby kalorii prowadzi do nadwagi, a w konsekwencji niebezpiecznej dla zdrowia otyłości

6.  Karmienie psów karmą dla kotów

Jeśli masz w domu mieszane gatunkowo stado, na pewno przeszła Ci przez głowę myśl, aby całą zwierzęcą gromadę żywić tą samą karmą. To jednak zły pomysł. 

Psy i koty, choć mięsożerne, różnią się zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Dobra kocia dieta zawiera więcej tłuszczu, ponieważ więcej potrzebuje go kot niż pies. Ponadto karmy dla kotów zawierają taurynę, której zwykle nie znajdziesz w jedzeniu dla psów. Psie organizmy potrafią ją produkować więc nie trzeba dostarczać jej z pożywieniem. Karmy dla kotów mają więc inną zawartość składników odżywczych, co utrudni Ci dawkowanie. 

Zwróć również uwagę, że granule jedzenia dla kotów są zwykle sporo mniejszych rozmiarów. Psy z dużym apetytem mogą zadławić się podczas spożywania takiego posiłku. 

Decydując się na podawanie pupilowi posiłków w suchej formie, wybierz pełnowartościową karmę, bogatą w składniki pochodzenia zwierzęcego, o niskim udziale węglowodanów. To ważna forma dbania o zdrowie Twojego czworonożnego towarzysza. 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).