Aneta Urbaniak

Sucha karma – co robić, gdy pies nie chce jej jeść?

Sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika zwierząt. Nie wymaga przechowywania w lodówce, a odpowiednio zabezpieczona nie wilgotnieje i długo zachowuje walory smakowe oraz wartości odżywcze. Doskonale sprawdza się na co dzień, jak i podczas podróży z pupilem. 

Czasem jednak zdarza się, że nasz pies nie chce spożywać jedzenia w postaci suchych granulek. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale zwykle problem polega na braku atrakcyjności formy, w której serwowany jest mu posiłek. 

Naszą przewagą w żywieniu zwierząt jest wyjątkowa smakowitość przygotowywanego Jedzenia. Wybredne psy mogą oczekiwać Jedzenia, które w jak największym stopniu odpowiada im biologicznym potrzebom, a więc o proporcjach WholePray™. Dlatego, w karmach ACANA i ORIJEN zawarte jest zarówno mięso mięśniowe, jak i organy wewnętrzne oraz szpik i chrząstki. Składniki WholePray™ dostarczają wszystkich składników odżywczych, a przy tym nadają pożywieniu wyjątkowy smak.

Nasze karmy odpowiadają na trzy mięsne pytania:

Ile mięsa? Ile świeżego mięsa? Jaka różnorodność świeżych mięs?

Przechodzimy ten matematyczny test bardzo dobrze! W porównaniu do suchych karm konwencjonalnych w naszych formułach znajduje się do nawet 4 razy więcej składników mięsnych. Nawet 2/3 składników mięsnych stanowi świeże mięso, a zróżnicowanie sięga do 8 rodzajów mięs.

Pies je przede wszystkim zapachem…

Nie wszystkie suche karmy pachną atrakcyjnie dla psa. Zastosowanie przez producentów wielu karm dużej ilości mączek mięsnych, nie generuje zapachu, który naturalnie skłoniłby go do “polowania”. Tymczasem zmysł węchu to najbardziej wyostrzony zmysł pobratymca wilka. To, jak psy podążają za intensywnym zapachem pożywienia, wyraźnie widać, gdy towarzyszą nam w kuchni. Najchętniej podczas przygotowywania ciepłych posiłków na bazie mięsa, licząc, że podzielimy się efektami naszych kulinarnych wysiłków! Dlatego ważnym jest, aby karma którą podajemy, była dla psa nie tylko smaczna, ale także zachęcająca zapachowo. Oczywiście, według psich standardów. 

… dlatego woli kiełbaski zamiast „chrupek”

Nawet psy karmione atrakcyjną zapachowo karmą mogą regularnie podejmować strajki głodowe i odmawiać spożycia przewidzianej dawki pokarmu. Najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy zdarza nam się przekarmiać psa smakołykami lub – co gorsza – podawać mu ludzkie jedzenie.

To, co ma znaleźć się na ludzkim talerzu, nie powinno wylądować w misce psa. To żelazna zasada, której należy się trzymać. Świeżo usmażona kiełbasa, wypieczony kurczak czy plasterek szynki zawsze będą kusić psa zapachem. Regularne otrzymywanie takich „rarytasów”, sprawi, że psiak będzie nieustannie oczekiwać czegoś równie „dobrego”. A sucha karma pozostanie nietknięta w misce. W żywieniu psa suchą karmą konieczna jest konsekwencja oraz regularne pory podawania posiłków.

„Dosmacz” karmę!

Jednym ze sposobów na zachęcenie psa do spożywania suchej karmy jest początkowe otaczanie granulek w niewielkiej ilości uzupełniającej karmy mokrej, najlepiej karmy uzupełniającej. Karma mokra ma zwykle intensywniejszy zapach, co sprawi, że Twój pupil powinien przekonać się do chrupania. Granulki przed podaniem można także namoczyć w niewielkiej ilości wody. Ten krok to jednak etap przejściowy, w związku z tym nie powinien trwać zbyt długo. W dosmaczaniu karmy chodzi przede wszystkim o to, aby Twój pies zwrócił uwagę na miskę i jej zawartość, a finalnie zaczął jeść suchą karmę. 

Dosmaczanie suchej karmy może również polegać na posypywaniu jej rozkruszonymi przysmakami, np. ORIJEN FREEZE-DRIED, przepełnionych wartościami odżywczymi. Przysmaki zawierają 100% mięsa w proporcjach WholePray™, co sprawia, że ich smak jest wyjątkowy. 

Sucha karma jako…. przysmak

Podczas wspólnych spacerów lub zabaw w domu próbuj regularnie oszukiwać swojego psa. Kiedy jest pozytywnie nakręcony, poproś go o wykonanie wybranej komendy. Gdy pies ją wykona, zamiast typowego przysmaku, spróbuj podać mu granulkę suchej karmy bytowej. Nie zniechęcaj się, jeśli pies nie od razu da się nabrać. W im większej euforii będzie, tym większa szansa, że ostatecznie zje podany przez Ciebie oszukany „smakołyk”. By nie wzbudzać w psu frustracji, podawaj zamiennie granulki karmy bytowej z prawdziwymi przysmakami. Jeśli używasz saszetki na psie przysmaki, wymieszaj oba rodzaje „smaczków”. Sucha karma przejdzie wówczas zwykle intensywniejszym zapachem przysmaków. Kiedy już Twój pies zdecyduje się zjeść granulki suchej karmy jako przysmak, istnieje spora szansa na widok pustej miski po kolejnym posiłku.

Nadal nic?

Jeśli mimo tego, Twój psiak nadal gardzi suchą karmą, być może przyczyna leży w jej jakości. Przyjęło mówić się, że psy to „śmietniki”, które zjedzą wszystko, co tylko im się poda. I choć wiele psów rzeczywiście, nie pogardzi niczym, co może trafić do żołądka, to nie jest to twarda reguła. Nie bez powodu zwykliśmy mówić „francuski piesek”, nie zawsze mając na myśli buldoga francuskiego czy dogue de Bordeaux.

Odkryj ORIJEN!

Wśród kapryśnych niejadków szczególnie sprawdza się formuła, ORIJEN Six Fish o bardzo intensywnym, rybnym zapachu. W swoim składzie zawiera aż sześć gatunków świeżych (i w całości!) ryb pozyskanych metodą zrównoważonego połowu w krystalicznych wodach Północnego Pacyfiku.

Dla psów wyjątkowo opornych na suchą karmę, polecamy także formułę ORIJEN Tundra. Ten smak i zapach to prawdziwe szaleństwo dla psich zmysłów! W formule TUNDRA znajduje się aż 8 różnorodnych gatunków mięs, w tym takich jak mięso kozy, jelenia i dzika. Nie poznaliśmy psa, który odmówiłby takiego mięsnego zróżnicowania!

A może mięsne medaliony?

Mięsne medaliony to innowacyjny, pełnowartościowy posiłek ORIJEN FREEZE DRIED dedykowany psom wszystkim ras i rozmiarów. Wyjątkowe, liofilizowane Biologicznie Odpowiednie Jedzenie składa się w 90% z mięsa w proporcjach WholePray™ oraz świeżych warzyw i owoców jako źródła węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. 

Aby medalion był gotowy do spożycia przez psa, wystarczy zalać go ¼ kubka ciepłej wody. Po około 3-5 minutach namoczony medalion staje się smakowitym, miękkim posiłkiem. Ten sposób serwowania Jedzenia może okazać się strzałem w dziesiątkę! Ta forma posiłku bardzo dobrze sprawdza się wśród psów wybrednych i o małym apetycie.

Mięsne medaliony to kompromis na który zdecydowanie warto pójść ze swoim pupilem!

Wróć do listy aktualności