Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psów - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Ile powinien jeść pies? Dawkowanie karmy dla psów

Dawkowanie karmy ACANA i ORIJEN dla psów.

Odpowiednia porcja jedzenia jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku czworonożnych przyjaciół. Dla psa niebezpieczne jest zarówno niedożywienie, jak i otyłość. O ile w przypadku niedożywienia wszyscy zgadzamy się, że stanowi poważne zagrożenie dla życia psa, o tyle otyłość nadal uchodzi za „słodką” i „uroczą”. Tymczasem jej długofalowe konsekwencje odbijają się negatywnie na zdrowiu pupila. Zwiększone ryzyko cukrzycy, obciążone stawy, trudności z poruszaniem się i nikła aktywność fizyczna, realnie skracają długość życia psa. Co zrobić, aby odnaleźć złoty środek? Ile powinien jeść pies, aby pozostać pełnym sił witalnych i w doskonałej kondycji? Prawidłowe dawkowanie karmy dla psów nierzadko sprawia ich opiekunom kłopoty. Przedstawiamy Ci zasady odmierzania prawidłowych porcji jedzenia dla pupila. 

1. Zapoznaj się z tabelą dawkowania karmy

Każda formuła jedzenia ORIJEN i ACANA ma charakterystyczny dla siebie sposób dawkowania. Różnice wynikają z odmiennych składników i zawartości substancji odżywczych. Ważne jest, abyś żywiąc swojego psa stosował się do właściwej tabeli. Sposób dawkowania jedzenia ORIJEN Tundra jest inny niż dla np. ACANA Yorkshire Pork. Nie zapominaj o tym zwłaszcza, gdy stosujesz dietę rotacyjną, zmieniając smaki serwowane pupilowi. 

Wszystkie tabele dawkowania w polskiej wersji językowej znajdziesz na podstronach formuł jedzenia w naszym sklepie internetowym w zakładce „Dawkowanie”. 

2. Traktuj tabelę dawkowania jako punkt wyjścia

Choć każdy chciałby mieć gotową, perfekcyjnie dostosowaną receptę na odpowiednie dawkowanie karmy, to niestety ona nie istnieje. Jeśli pomyślałeś: „Jak to? To po co ta tabela?”, odpowiadamy – to wartości uśrednione. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny. Od swoich pobratymców różni się nie tylko rasą, masą ciała i wzrostem, ale także stopniem aktywności fizycznej, temperamentem, kondycją, stanem zdrowia i warunkami środowiskowymi w których żyje. To wszystko sprawia, że jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne może różnić się od innego przedstawiciela rasy. 

Wyjściowo zawsze stosuj się do wartości podanych w tabeli. Karmę możesz odmierzać łatwo za pomocą miarki. Obserwuj psa i jego okresowy przyrost masy ciała. Jeśli zauważysz, że pies niebezpiecznie się „zaokrągla”, koniecznie zmniejsz dawkę dzienną lub zwiększ aktywność fizyczną pupila. Możesz go zaangażować we wspólną jazdę na rowerze lub bieganie, jeśli stan jego zdrowia na to pozwala. 

Jeśli jednak Twój pies będzie tracił na wadze, nie bój się zwiększyć dawki. Manewrowanie o ok. 20-30 gramów nie powinno budzić w Tobie lęku. Prawdziwe demony energii mogą potrzebować nieco więcej jedzenia, a kanapowcy preferujące krótkie spacery – mniej. Wszystko zależy więc od „stylu życia” Twojego psa. 

3. Szczeniak potrzebuje więcej jedzenia

Jako szczęśliwy opiekun szczeniaka zdążyłeś już pewnie poznać jego nieposkromiony apetyt. To nic dziwnego! Szczenięta znajdują się w okresie intensywnego wzrostu więc ich zapotrzebowanie energetyczne jest duże. Jeśli żywisz psa formułami przeznaczonymi dla szczeniąt dostępnymi w linii ACANA Heritage lub formułami ORIJEN Puppy czy ORIJEN Puppy Large obliczenie odpowiedniej dawki nie powinno sprawić Ci kłopotu.

W sytuacji w której podajesz szczenięciu inne formuły, odpowiednie dla psów każdej rasy i w każdym wieku, np. z linii ACANA Classics i ACANA Regionals, zwróć uwagę na dopiski umieszczone pod tabelą dawkowania. Podawanie uniwersalnych formuł szczeniakowi wiąże się z odpowiednim zwiększeniem dawki w zależności od osiągniętego przez niego wieku. 

4. Dziel dawkę dzienną na dwie porcje

Znacznie lepiej trawi się mniejsze porcje jedzenia. Podawanie dwóch posiłków dziennie jest dobre dla układu pokarmowego Twojego pupila oraz dla jego rutynowego trybu życia. Najlepiej jeśli przerwa między posiłkami wynosić będzie od 8 do 12 godzin. Pomyśl więc o podawaniu swojemu pupilowi śniadania i kolacji każdego dnia, o tych samych porach. Odpowiednie nawyki żywieniowe wspierają kondycję psychofizyczną psa. 

5. Pamiętaj o wodzie!

Woda jest niezbędna każdemu żyjącemu organizmowi – Twojemu psu też! Zadbaj o to, aby pupil miał zawsze dostęp do świeżej, czystej wody. Przed wyjściem do pracy nie zapomnij uzupełnić zapasów. Pamiętaj także o regularnym myciu misek – zarówno tej na wodę, jak i tej na jedzenie. 


Stosując się do bazowych wytycznych dawkowania karmy podanych na opakowaniu i w naszym sklepie online, nie zapominaj, ze każdy pies jest inny. Jego wymogi żywieniowe mogą przez to nieco się różnić. Dostosuj ostateczną dawkę dzienną do aktywności pupila. Obserwuj psa i kontroluj jego masę ciała. To Ty najlepiej znasz potrzeby swojego zwierzaka. 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress