Brak apetytu u psa - jak zachęcić do jedzenia? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Brak apetytu u psa – jak zachęcić do jedzenia?

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Pies-niejadek to koszmar wielu opiekunów. Obawa o samopoczucie i zdrowie pupila towarzyszy im przez całe dnie. Niechęć do jedzenia może wynikać z wielu przyczyn. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Na co zwracać uwagę i co robić, gdy Twój pies nie chce jeść?

Regularne grymaszenie nad miska powinno dać Ci do myślenia. Nie jest normalnym proszenie psa o to, aby zjadł codzienny posiłek. Jedzenie jest mu potrzebne do życia, dokładnie tak jak Tobie! Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do anemii, niedożywienia, a przez to do upośledzenia funkcjonowania całego organizmu. Dlatego koniecznie musisz sprawdzić, w czym tkwi problem i jak najszybciej go zażegnać. Zobacz, co robić, gdy pies nie chce jeść?

Ile czasu pies może nie jeść?

Chwilowa utrata apetytu może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są wysokie temperatury, które sprawiają, że nam samym także towarzyszy zmniejszone łaknienie. Jednodniowe odmawianie przyjęcia pokarmu powinno jedynie wzbudzić w Tobie czujność i obserwację pupila. Dla jego organizmu jednodniowa głodówka nie jest niebezpieczna i sama w sobie nie powinno Cię aż tak martwić. Jeśli jednak Twój pies nie przyjmuje zupełnie jedzenia 2-3 dni, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. 

Jakie badania warto wykonać?

Niezbędne są badania krwi, które wskażą na ewentualne niepokojące sygnały o problemach zdrowotnych psa. Warto rozważyć także USG jamy brzusznej. Brak apetytu może być związany z towarzyszącym psu bólem. Badania pomogą Ci wykluczyć choroby narządów jamy brzusznej, np. niedrożności jelit lub nowotwory, które mogą odpowiadać za obniżenie łaknienia i fakt, że pies nie chce jeść.

Przyczyn braku apetytu jest oczywiście więcej. Mogą to być zaburzenia neurologiczne polegające na upośledzeniu ośrodka nerwowego odpowiedzialnego za łaknienie. Niezbędna jest wówczas kontrola u specjalistów, którzy trafnie zdiagnozują problem i wdrożą odpowiednie leczenie farmakologiczne. 

Zwróć uwagę także na rzekomy brak apetytu. Może okazać się, że Twój pies z chęcią spożyłby posiłek, jednak „coś” powoduje, że się na niego nie decyduje. Prawdopodobnie trapi go choroba jamy ustnej, np. zapalenie przyzębia. 

Pies jest zdrowy, a mimo to nie je…

Jeśli wizyty w lecznicach i wyniki badań wykluczają chorobę pupila, a mimo to pies nie chce jeść, musisz znaleźć źródło problemu. Sam fakt, że pies jest zdrowy nie powinien uśpić Twojej czujności i spowodować, że machniesz ręką na brak apetytu pupila. Pamiętaj, że pogłębiający się wstręt do przyjmowania jedzenia, bardzo szybko sprawi, że stan zdrowia psa ulegnie pogorszeniu. 

Gdzie zatem powinieneś szukać przyczyn?

W środowisku psa.

Przyczyny środowiskowe a brak apetytu psa

Obniżone łaknienie może być być efektem długotrwałego stresu, którego doświadcza pies. Wszelkie sytuacje stresowe sprawiają, że jedzenie jest ostatnim o czym marzy nasz pupil. Mogą one wynikać na przykład z istotnych zmian w otoczeniu zwierzęcia, np. przeprowadzki do nowego miejsca, pojawienia się niemowlęcia w domu lub innego, nowego zwierzęcia. Jeżeli pies mieszka z innym przedstawicielem swojego gatunku istnieje ryzyko, że jest przez niego terroryzowany i niedopuszczany do miski. Dominujący współtowarzysz może powodować w nim lęk tak silny, że o jedzeniu nie ma mowy. Taka sytuacja wymaga konsultacji ze specjalistą – zoopsychologiem lub behawiorystą. Nie pozostawiaj psychiki pupila samej! Pamiętaj, że praca z psem oraz specjalistą od psiego zachowania nie jest fanaberią, a koniecznością. Świadczy wyłącznie o Twoim odpowiedzialnym podejściu do opieki nad pupilem. 

Jak zachęcić psa do jedzenia?

Przede wszystkim zastanów się nad tym, czy Twojemu psu odpowiada konsystencja podawanej karmy oraz jej smak. Psy jedzą zapachem! I doskonale wyczuwają, czy w podanej karmie znajduje się świeże mięso. Z tego powodu jedzenie ORIJEN i ACANA bardzo dobrze sprawdza się w przypadku psów wybrednych i niejadków. Wprowadzenie nowej, bardziej odżywczej i bardziej smakowitej karmy może okazać się strzałem w dziesiątkę! Ważnym jest, aby nowe jedzenie wprowadzać stopniowo. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych (także dla Ciebie!) dolegliwości żołądkowych u pupila. 

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Wprowadź stałe pory wydawania jedzenia. Psy uwielbiają rutynę. Dzięki przewidywalności zdarzeń w swoim życiu czują się bezpieczne. Stałe podawanie posiłków robi dobrze na trawienie jedzenia oraz psychikę pupila. Poza tym, pies szybko uczy się, że nieruszona zawartość miski znika po określonym czasie, co zmotywuje go do zjadania w określonym czasie posiłku.
  • Zmień lokalizację miski. Przenieś miskę z jedzeniem w miejsce w którym Twój pies czuje się pewnie i bezpiecznie. Najlepiej blisko jego ulubionego legowiska. 
  • Urozmaicaj jedzenie. Psy bardzo szybko się nudzą. Naturalnym dla nich jest zmiana smaków jedzenia, ponieważ ich pobratymcy – wilki szare – każdego dnia układają sobie zróżnicowane menu. Z tego powodu nie musisz wiernie trzymać się wyłącznie jednej formuły jedzenia. Specyfika budowy układu pokarmowego psów wskazuje, że dieta rotacyjna doskonale oddziałuje na ich żołądki i enzymy trawienne. Rotować jedzenie możesz dowolnie – z posiłku na posiłek, z dnia na dzień, z worka na worek.
  • Zwiększ aktywność fizyczną. Pies, który mało się rusza, niewiele ćwiczy, a każdy dzień spędza na kanapie bez aktywności psychofizycznych nie tylko się nudzi, ale także obojętnieje, markotnieje, a nawet może dosięgnąć go depresja. Nic tak nie pobudza apetytu, jak ruch i pozytywne zmęczenie. Pies aktywny wymaga uzupełnienia energii. Będzie zatem chętniej sięgał do miski. Masz mnóstwo alternatyw na to, jak aktywnie spędzać czas z pupilem: bieganie, jazda na rowerze, frisbee, dogtrekking, obedience, agility. 
  • Ogranicz przysmaki. Psy to cwane bestie. Doskonale wiedzą, że nie muszą jeść standardowego posiłku, jeśli i tak dostaną przysmaki podczas spaceru. Jeśli Twój pies zupełnie nie chce spożywać pełnoporcjowej karmy, rozważ tymczasowe wyłączenie przysmaków z jego diety. 

Pamiętaj, że pies nie tylko musi jeść. Musi jeść zdrowo i smacznie!

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress