Aneta Urbaniak

Najlepsza dieta dla psów długowłosych

Ryby ważne w diecie psów długowłosych

Długowłose psy urzekają wdziękiem. Ich wyjątkowa okrywa włosowa sprawia, że chętnie wybierane są na domowych towarzyszy. Wymagają jednak odpowiedniej, kompleksowej pielęgnacji. Regularne wyczesywanie, podcinanie, wycinanie tworzących się kołtunów i mycie pomaga utrzymać sierść psa w możliwie najlepszej kondycji. 

Do psów ras długowłosych (choć o różnym typie szaty okrywowej) zaliczamy m.in. yorkshire terriery, charty afgańskie, cocker spaniele angielskie, maltańczyki, shih tzu, pudle czy owczarki szkockie. Jeśli jesteś szczęśliwym opiekunem psa reprezentującego rasę długowłosą, pamiętaj, że poza pielęgnacją zewnętrzną, konieczna jest również pielęgnacja wewnętrzna. Zapewnisz ją dzięki odpowiedniej diecie swojego pupila, a więc takiej, która uwzględnia jego wyjątkowe potrzeby. 

Ryby w diecie psa

Podstawą odpowiedniej diety każdego psa jest dobre źródło białka. Czy mogą nim być ryby? Tak! Ryby są cennym źródłem białka, dobrze przyswajalnego przez większość psów. To sprawia, że bardzo często ryby stanowią podstawę diety psów z nadwrażliwością pokarmową lub alergiami pokarmowymi. Są zasadniczo dobrze tolerowane przez psi układ pokarmowy i rzadko przysparzają problemów trawiennych. 

Jakie korzyści dla zdrowia psa przynosi spożywanie ryb? Ważną z nich jest zwiększenie odporności organizmu, a także poziomu energii pupila. Ryby są bogate w jod i selen. Jod odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, układu hormonalnego, a także efektywną pracę mięśni. Z kolei selen jest ważnym przeciwutleniaczem. 

Ryby zawierają również sporo magnezu, który wspiera pracę serca, oraz wapnia tworzącego stabilny i silny szkielet kostny psa. Tym, co jednak w rybach jest najcenniejsze dla Twojego pupila to kwasy nienasycone, przede wszystkim Omega-3 i Omega-6, ukryte pod postacią olejów i tłuszczy. 

Kwasy Omega-3 i Omega-6 świetnie wpływają na układ krążenia i układ nerwowy psa. Sprzyjają rozwojowi jego mózgu i narządu wzroku. Jednak najbardziej widoczne korzyści kwasów nienasyconych to sierść Twojego pupila, po której zwykle oceniany jest stan jego zdrowia. Nie bez powodu mówi się, że piękna sierść to zdrowy pies! I coś w tym zdecydowanie jest!

Ryby a zdrowa sierść

Spożywanie ryb jest korzystne dla niemal każdego psa. Szczególnie jednak z efektów rybnej diety zadowoleni będą opiekunowie psów z dłuższą sierścią. Długa sierść bywa problematyczna – sprawia trudności w pielęgnacji, wymaga zaangażowania opiekuna i czasu, na którego niedobór ustawicznie cierpimy. Oczywiście taka pielęgnacja jest niezbędna i nie możesz z niej całkowicie zrezygnować. Z pewnością jednak rybna dieta pomoże Ci osiągnąć wymarzony wygląd Twojego pupila. W jaki sposób?

Kwasy Omega-3 i Omega-6 zawarte w rybnych formułach wzmacniają funkcje sierści, takie jak termoregulacja, izolacja skóry przez uszkodzeniami mechanicznymi lub spowodowanymi czynnikami atmosferycznymi (jak np. światło słoneczne). Dzięki spożywaniu karmy z rybami Twój pies może liczyć na połyskującą sierść i silne pazury. Kwasy nienasycone wzmacniają również skórę i przyśpieszają jej procesy regeneracyjne. Z tego powodu rybna dieta szczególnie wskazana jest dla psów z gojącymi się ranami i zmianami dermatologicznymi. Spożycie ryb wpływa na zmniejszenie objawów suchej skóry, redukcję łupieżu oraz przetłuszczania się sierści. Dolegliwości dermatologiczne, które mogą być efektem alergii pokarmowej, zwykle doskonale koją formuły jedzenia, które zawierają w składzie ryby. 

Rybne formuły jedzenia dla psa

Jakie formuły jedzenia ORIJEN i ACANA warto wybierać dla swojego długowłosego pupila? Najlepsze efekty osiągniesz decydując się na żywienie:

  • ORIJEN Six Fish – zawierającą aż 85% składników mięsnych, czyli sześciu ryb: sardynek, makreli, morszczuka, flądry, karmazyna czerwonopasego, soli;
  • ACANA Classics Wild Coast – ze śledziem pacyficznym, flądrą strzałozębną oraz morszczukiem srebrzystym, doskonała do rozpoczęcia przygody z Biologicznie Odpowiednim odżywianiem, czyli przejścia na jedzenie ACANA z komercyjnych karm zbożowych;
  • ACANA Regionals Pacifica Dog – ze śledziem, sardynkami, flądrą, morszczukiem oraz karmazynem, których zawartość w całej formule to aż 70%!
  • monoproteinowa ACANA Singles Pacific Pilchard – z 50% zawartością składników mięsnych, w tym przypadku pacyficznych sardynek, idealna dla psów z alergią pokarmową, ponieważ oferuje wyłącznie jedno źródło białka. 

Wszystkie ryby znajdujące się w naszych formułach są poławiane w naturalnym środowisku, a następnie dostarczane do naszej kuchni świeże i w całości. Dzięki temu zachowują bogactwo składników odżywczych i doskonały smak, który kusi Twojego domowego drapieżnika. Piękna sierść, zdrowa skóra, perfekcyjne odżywienie i wspaniałe doznania smakowe – my też tego chcemy dla Twojego przyjaciela.

Wróć do listy aktualności