Dieta eliminacyjna - czym jest i jak ją przeprowadzić? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Dieta eliminacyjna – czym jest i jak ją przeprowadzić?

dieta-eliminacyjna-alergia-pokarmowa

Alergie pokarmowe to obecnie zmora opiekunów zwierząt domowych. Wielu z nich skarży się na niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego oraz uporczywy świąd skóry ich pupili. Jeśli i Ty zastanawiasz się, czy Twego pupila dopadła alergia pokarmowa, zobacz, jak skutecznie możesz zidentyfikować problematyczny składnik jego diety. Pomoże Ci w tym dieta eliminacyjna. 

Alergia pokarmowa – trudna diagnoza

O tym, jak rozpoznać alergię pokarmową pisaliśmy już wcześniej. Koniecznie przeczytaj, czy objawy, które Cię niepokoją rzeczywiście mogą sygnalizować alergię pokarmową. Pamiętaj, że nadwrażliwość na składnik (lub składniki) pobieranego przez psa pokarmu  mogą przybrać szeroki wachlarz objawów. Zapalenie żołądka i jelit to jedno. Szczególnie nieznośne są jednak problemy skórne. Mogą przybierać formę uporczywego lizania łap, nadmiernego gubienia sierści, wylizywana, nawracającego zapalenia ucha, a także problemów z gruczołami okołoodbytowymi. 

Dieta eliminacyjna w domu – jak zacząć?

Po pierwsze zastanów się, co dokładnie je Twój pies. Nie chodzi tutaj wyłącznie o markę podawanej karmy, lecz o jej zawartość. Sprawdź dokładnie, jakie składniki producent wymienia w składzie. Sięgnij pamięcią wstecz i pomyśl, czy te same składniki znajdowały się w jego poprzedniej diecie. Jeśli nie przywiązujesz się do jednej marki i zmieniasz dietę psa, zastanów się przy których karmach zauważałeś niepokojące objawy. Ta praca analityczna jest konieczna. Musisz upewnić się, który ze składników jedzenia był obecny w diecie Twojego psa, gdy ten wykazywał objawy nadwrażliwości pokarmowej. 

Jeśli Twój pies je stale tę samą karmę o takiej samej zawartości składników, będzie Ci nieco łatwiej. Jedzenie z wołowiną od kilku miesięcy? Być może w niej tkwi problem. Dopiero gdy wiesz, jaki składnik jedzenia swojego pupila chcesz szczególnie “testować” na potencjał alergiczny, możesz przystąpić do działania.

Pierwowzór diety eliminacyjnej

Dieta eliminacyjna polega na wyeliminowaniu z diety psa składnika, który uważasz za przyczynę jego problemów. Książkowym przykładem diety eliminacyjnej jest przejście na jedzenie przygotowywane samodzielnie przez opiekuna, który ma pełną kontrolę nad tym, co ląduje w psiej misce. W rzeczywistości jednak niewielu opiekunów decyduje się na tego rodzaju krok. Wymaga on od Ciebie dużej wiedzy żywieniowej (trzeba odpowiednio zbilansować posiłki, aby uniknąć niedoborów!) i czasu, na którego nadmiar prawdopodobnie nie narzekasz. Z tych powodów dzisiaj zwykle korzysta się z gotowych karm.

Zwłaszcza, że – jak potwierdzają współczesne badania – nie ma istotnych różnic w skuteczności diety eliminacyjnej przeprowadzanej domowymi posiłkami a odpowiednio dobranymi, gotowymi karmami. 

Jak dobrać dobrą karmę do diety eliminacyjnej?

Powszechnym przekonaniem jest, że dieta eliminacyjna wymaga specjalnej karmy hipoalergicznej, opartej na białku hydrolizowanym. Hydroliza białka rzeczywiście zmniejsza prawdopodobieństwo reakcji ze strony układu immunologicznego. Co więcej często zaleca się, aby karma stosowana w diecie eliminacyjnej była monobiałkowa, a więc oparta wyłącznie o jedno źródło białka. To dobra droga, jednak nie dająca pewności, że potencjał alergenny takiej karmy jest całkowicie wyeliminowany. Jak to możliwe? Przecież jest hipoalergiczna!

Studium przypadku Kropka

Aby odpowiedzieć na to pytanie, pochylmy się nad przykładem Kropka, 3-letniego samca rasy Golden Retriver, który na drób w swojej diecie reaguje uporczywym świądem, pokrzywką i intensywnym wylizywaniem łap. Regularnie pojawiają się również luźne odchody. Opiekunka Kropka zgłosiła, że u psa reakcje te następują podczas spożywania karmy zarówno z kurczakiem, indykiem i kaczką. Postanowiła więc zastosować dietę eliminacyjną i zakupiła komercyjną karmę opatrzoną etykietą “hipoalergiczna”. Bazowym składnikiem karmy była jagnięcina. Było to również jedyne źródło białka. Pomimo tego, Kropek nadal się uporczywie drapał. Czyżby na jagnięcinę także był uczulony? 

Okazało się, że nie. O ile karma podawana goldenowi była monobiałkowa, o tyle zawierała w swym składzie tłuszcz z… kurczaka! To właśnie jego zawartość była przyczyną dalszych dolegliwości Kropka. Co oznacza to dla Ciebie?

Wybieraj monobiałkowe formuły, w których źródłem tłuszczu jest to samo mięso, co białka – dokładnie tak, jak jest w naszej linii ACANA Singles! Rób to zarówno na etapie diety eliminacyjnej, jak i na etapie komponowania ostatecznej diety dla swojego alergika – jeśli decydujesz się ostatecznie na formuły monoproteinowe. Analizuj składy karm i nie daj się owładnąć myśleniem o “hipoalergiczności” karmy. Wielu specjalistów ds. żywienia zwierząt przychyla się do stanowiska, że alergik nie wymaga diety hipoalergicznej, a wyłącznie takiej karmy, która go nie uczula

Dieta eliminacyjna bez przysmaków?

Gdy wybrałeś już odpowiednią karmę do diety eliminacyjnej, pora wdrożyć ją w żywienie pupila. Nigdy nie zmieniaj diety psa nagle. Przez kilka pierwszych dni wprowadzaj nowe jedzenie stopniowo, zgodnie z zasadami żywienia przejściowego.

Od momentu rozpoczęcia diety eliminacyjnej nie podawaj swojemu pupilowi przysmaków z innym rodzajem mięsa, niż to które zawarte jest w jego jedzeniu. Może to zaburzyć wynik Twojego eksperymentu! 

Dieta eliminacyjna – jak długo?

Trzy tygodnie diety, a pies jak się drapał, tak się dalej drapie? Trzytygodniowa dieta eliminacyjna może być za krótka. Już w latach 90. XX w. badania w USA dowiodły, że dieta utrzymywana przez taki okres była skuteczna u zaledwie 25% badanych psów. Po 4-6 tygodniach jej skuteczność wzrosła do 75% psów, by po 7-8 tygodniach odnieść sukces niemal u wszystkich psów. Z tego powodu sama autorka badania, rekomenduje ciągłość diety eliminacyjnej przez 10 tygodni

Pamiętaj, że poprawa ze strony układu trawiennego psa może nastąpić w ciągu kilku dni (ustąpienie biegunek, twardsze stolce, minimalizacja gazów), jednak objawy dermatologiczne potrzebują więcej czasu. Zwykle to około 2-3 miesiące. 

Jest dobrze! Co dalej?

Gdy nie obserwujesz już objawów alergii u swojego pupila, możesz przejść do prób prowokujących. Polegają one na podawaniu psu składników, które spożywał przed dietą eliminacyjną. Ważne, aby każde źródło białko podawać oddzielnie i w dłuższych odstępach czasowych. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci ocenić, który składnik powoduje nawrót dolegliwości. 

Reakcja alergiczna powinna nastąpić w ciągu dwóch, do pięciu dób. Jeżeli po podaniu danego składnika zaobserwujesz nawrót objawów, możesz założyć, że właśnie zidentyfikowałeś głównego winowajcę problemów alergicznych Twojego pupila. Mimo wszystko, obserwuj psa przez okres około dwóch tygodni po każdej próbie prowokacyjnej. Czasem reakcja alergiczna może pojawić się po dłuższym czasie bądź podana dawka okazuje się zbyt mała, by wywołać reakcję. 

Odkryłeś składnik/i uczuląjcy/e!

Czas na kompozycję odpowiedniej diety dla Twojego przyjaciela. Pamiętaj, że karma nie musi krzyczeć do Ciebie z opakowania “HIPOALERGICZNA!”. Musi natomiast być pozbawiona składników, które uczulają Twojego psa. Czytaj składy i wybieraj odpowiednie formuły, a Twój pupil zapomni, czym jest dyskomfort po jedzeniu. 


Źródła:

  1. Becker N.S.: Erhebungen zur Fütterung von Hunden und
    Katzen mit und ohne Verdacht auf eine Futtermittelallergie in Deutschland. Praca dyplomowa, Ludwig-Maximilians-Universität, München 2009.
  2. Mirowski A., Postępowanie żywieniowe w alergii pokarmowej u psów i kotów, Życie Weterynaryjne, 2014, 89 (3).
  3. Rosser E.J. Jr.: Diagnosis of food allergy in dogs. J. Am. Vet. Med. Assoc. 1993, 203.

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress