Aneta Urbaniak

Jak schłodzić psa w upalne dni? Porady na lato

Jak schłodzić psa w upalne dni? Porady

Lato w pełni. Sierpniowy upał wielu z nas sprawia wiele radości, innym zaczyna doskwierać. Upalna pogoda może być niebezpieczna, tak jak dla ludzi, tak i dla naszych zwierząt. Na przegrzanie i udar cieplny szczególnie narażone są psy, dla których spacery są obowiązkowym elementem każdego dnia. Jak pomóc pupilowi przetrwać gorące lato? Przedstawiamy sposoby na to, jak schłodzić psa w upalne dni.

1. Spaceruj mniej

Długie przebywanie na słońcu przy wysokiej temperaturze powietrza może poważnie zagrażać zdrowiu i życiu pupila. W upalne dni powinieneś zdecydowanie ograniczyć czas przebywania na świeżym powietrzu. Na długie spacery najlepiej wybrać się jeszcze przed pracą, o poranku lub dopiero późnym popołudniem. Jeśli jeszcze wieczorami towarzyszy Ci poczucie “ciężkiego” powietrza i duchoty, dobrze udać się z psem nad okoliczny staw lub rzekę, w której będzie mógł się schłodzić. Po ustąpieniu intensywności promieni słonecznych, możesz energię psa rozładować zabawami w wodzie. Jeśli Twój pupil ma dostęp do ogrodu, pomyśl o małym “basenie” z tworzywa sztucznego lub ustawieniu zraszaczy trawnikowych. To świetna zabawa z wodą i ulga dla ciała psa. 

W ciągu dnia spacer powinien być możliwie najkrótszy. Pamiętaj, by służył wyłącznie realizacji potrzeb fizjologicznych pupila. To nie jest dobry moment na aportowanie czy grę we frisbee. Wspólne bieganie i wycieczki rowerowe również powinny poczekać na chłodniejsze dni. W miarę możliwości unikaj wychodzenia w godzinach 12-16. Wówczas nasłonecznienie jest największe, a temperatura powietrza najwyższa.

Jeśli jednak w tych porach wracasz dopiero z pracy i wiesz, że Twój pupil koniecznie musi wyjść za potrzebą, nie prowadź go po rozgrzanym betonie. Temperatura takiego podłoża jest naprawdę wysoka. Spacer może skutkować bolesnym poparzeniem psich łapek. Prowadź więc psa po trawie, najlepiej w gęsto porośniętej drzewami, zacienionej okolicy. 

2. Ogranicz aktywność

Upał męczy także psy. Dlatego, jeśli w Twoim domu jest naprawdę ciepło, nie dziw się, że pies może nie mieć ochoty na fizyczne aktywności. By jednak nie nudził się mocno, zaplanuj aktywności, które zmęczą jego umysł. Dobrym pomysłem są wszelkie zabawy węchowe, które angażują psa intelektualnie, a także ćwiczenie z psem posłuszeństwa

Zabawę umysłową możesz jednak połączyć z ochłodzeniem psa. Świetnym sposobem na to, jest umieszczenie mokrej karmy w zabawkach, np. gryzakach z tworzywa sztucznego, które można wypełnić jedzeniem, a następnie włożenie zabawki do zamrażarki. “Mięsne lody” nie dość, że dostarczą chłodnej ulgi pupilowi, to jeszcze odżywią go i nawodnią. Ważne jest, aby karma przymarzła do zabawki na tyle mocno, aby uniemożliwić psu jej łapczywe zjedzenie. Raptowne zjedzenie zamrożonej karmy to niemal pewna infekcja i ból gardła! Pies powinien etapowo zlizywać wyraźnie przymarznięte jedzenie, które wraz z upływem czasu przeznaczonego na aktywność stopniowo się ociepla. 

Pamiętaj, by nawet do takich jednorazowych zabaw wybierać karmy mokre o wysokiej zawartości mięsa i pozbawione soli. Dobra, ochładzająca zabawa musi zachęcać zapachem i wyśmienitym smakiem. By łatwiej było umieścić jedzenie w zabawce wybieraj karmy o konsystencji mielonki, np. EVANGER’S Gold Line lub EVANGER’S Grain Free

3. Stwórz zacieniony kąt 

Umieść legowisko psa w miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Jeśli okna Twojego mieszkania znajdują się od wschodu, pamiętaj, aby przed wyjściem do pracy zasłonić okna roletami lub żaluzjami. Zacienione mieszkanie nie nagrzeje się tak szybko i pozwoli nieco odetchnąć psu od intensywnych promieni słonecznych.

Lato to dobry moment, aby zebrać (i wyprać!) z legowiska kocyki psa, które niepotrzebnie go grzeją. Obok legowiska możesz ułożyć matę chłodzącą lub wilgotny ręcznik, na którym pies będzie mógł się położyć, gdy poczuje, że jest mu za gorąco. Banalne, ale warto przypomnieć – nie zapominaj o pozostawieniu psu miski ze świeżą, chłodną wodą. To czas, w którym powinna być wypełniona po brzegi, zanim wyjdziesz z domu!

Jeśli posiadasz w domu wentylator lub klimatyzację, wykorzystuj te urządzenia. Wentylator warto ustawić niedaleko zacienionego kąta pupila. W przypadku klimatyzacji ważne jest, aby strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na psa. Pamiętaj, aby nie schładzać pomieszczenia za bardzo – różnica temperatur po wyjściu z domu na zewnątrz wpłynie na psa dużo bardziej, a dodatkowo może wyposażyć go w … przeziębienie (Ciebie zresztą też!). Dlatego do schładzania pomieszczeń podchodź rozsądnie i nie przesadzaj z zimnym nawiewem. Pamiętaj – chodzi o ochłodzenie, nie o wyziębienie!

4. Schowaj do szafy metalowe akcesoria

Wszystkie akcesoria, jak obroże i szelki, które zawierają metalowe elementy, nie powinny być używane podczas upalnego lata. Metal nagrzewa się bardzo szybko. Będąc przy ciele psa spowoduje duży dyskomfort, a może nawet oparzenia. Podczas lata używaj akcesoriów, które złącza mają zrobione z plastiku lub innych tworzyw sztucznych. 

Podobnie staraj się zrezygnować z metalowego kagańca. Nie zastępuj go jednak materiałowym kagańcem weterynaryjnym! Ten rodzaj zabezpieczenia szczęk psa uniemożliwia mu dyszenie i termoregulację. Nie jest kagańcem, który nadaje się na spacery z psem, a już zwłaszcza nie podczas wysokich temperatur!

5. Wyczesuj psa!

Zadbana sierść jest bardzo ważna podczas upałów, ponieważ wzmacnia funkcję termoregulacyjną. Jeśli Twój pupil jest posiadaczem nieco dłuższej sierści z tendencją do kołtunienia, możesz nożyczkami delikatnie przyciąć za długie włosy, np. przy brzuchu, a kołtuny zdecydowanie odciąć. Nigdy jednak nie decyduj się na ogolenie na krótko psa podczas upałów! Choć może wydawać Ci się, że zrzucasz z niego “płaszcz”, w rzeczywistości pozbawiasz go “filtra słonecznego”. Wrażliwa skóra może doznać poważnych poparzeń, a i sam organizm nagrzeje się zdecydowanie bardziej. Sierść u psów (jak i kotów) jest izolatorem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – w tym przypadku przed wysoką temperaturą i słońcem.

I…

6. Dbaj o siebie!

O siebie? Dokładnie tak! Pij dużo wody, nie przemęczaj się aktywnościami fizycznymi na zewnątrz, odpoczywaj w zacienionych miejscach. Słowem – rób dokładnie to, co próbujesz zapewnić swojemu pupilowi. Po co? Bo przegrzany opiekun, to żaden opiekun.

A opiekuna takiego jak Ty, Twój pies potrzebuje najbardziej.

Nie tylko w upały.

Wróć do listy aktualności