Marysia Milczarek

Otyłość u psów – jak z nią walczyć?

otylość u psa

Otyłość to rosnący problem wśród ludzi, ale także zwierząt im towarzyszących. Jak trudno odmówić psu, wpatrującemu się w Ciebie pięknymi, szklistymi oczami kolejnej porcji jedzenia, czy przysmaku – wie o tym każdy właściciel psa. Jednak zbyt duża ilość i niewłaściwe jedzenie, może skutkować nadmiernymi kilogramami, a te w konsekwencji mogą prowadzić do otyłości.

Czym jest otyłość?

Otyłość to przekroczenie prawidłowej masy ciała o ponad 15%, przez nagromadzenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Główną przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny, który może być spowodowany przez m.in. nadmierne spożywanie pokarmu. Liczba spożytych kalorii przez zwierzę przekracza zapotrzebowanie danego organizmu, co w konsekwencji może powodować nadwagę, a następnie otyłość. Otyłość to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób u zwierząt towarzyszących. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych nawet 55% psów i kotów ma nadwagę lub otyłość. Otyłość to nie tylko większa masa ciała zwierzęcia i ilość tkanki tłuszczowej, wiążę się ona również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia innych jednostek chorobowych. Do najczęstszych problemów należą zaburzenia układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, choroby endokrynologiczne oraz nowotworowe.

Najczęstsze przyczyny otyłości oraz nadwagi u psów

Żywienie. Nieodpowiednie żywienie to główna przyczyna otyłości. Nadmierna podaż jedzenia powoduje zbyt dużą ilość energii spożywanej przez psa, co prowadzi do nadwagi oraz otyłości. Do najczęstszych błędów żywieniowych, które popełniają właściciele psów należą: zbyt duża ilość podawanych przysmaków, gryzaków; brak dawkowania dostosowanego do potrzeb psa; żywienie psa “resztkami” ze stołu (produkty doprawione, solone, tłuste).  

Tryb życia. Zarówno tryb życia właściciela oraz jego psa, wpływa na zachowanie odpowiedniej kondycji zwierzęcia. Według przeprowadzonych badań można stwierdzić, że  otyłość w przypadku psów i ich opiekunów jest ze sobą skorelowana. Inaczej wygląda to jeśli chodzi o koty i ich opiekunów, otyłość kota nie jest powiązana z otyłością opiekuna i odwrotnie. 

Wiek. Psi seniorzy będą charakteryzowały się mniejszym tempem metabolizmu, niż zwierzęta młodsze. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie energetyczne osobnika będzie malało. Jest to spowodowane zmniejszaniem się masy mięśniowej zwierząt starszych, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie, a także mniejszym poziomem ich aktywności. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zwierząt starszych dostosować dzienną dawkę jedzenia do danego psa, tak aby nie zwiększała się jego masa ciała. O tym jak karmić psiego seniora dowiecie się więcej w naszym istniejącym już wpisie

Predyspozycje genetyczne. Wiążą się one z predyspozycjami rasowymi. Do ras podatnych na otyłość należą m.in. beagle, labradory, czy jamniki. Oczywiście temat otyłości dotyczy też kundelków, które również mogą na nią chorować. Do predyspozycji genetycznych można zaliczyć również budowę anatomiczną zwierzęcia, która może wpływać na wydolność organizmu.  

Sterylizacja/kastracja. Psy oraz koty po zabiegu kastracji są bardziej podatne na gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz zwiększanie się masy ciała. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmach. Dlatego tak ważne jest, aby u zwierząt kastrowanych odpowiednio zmniejszyć lub dostosować do ich potrzeb dawkę żywieniową.

Jak odpowiednio żywić psy oraz koty z nadwagą i otyłością?

Jedzenie Light. Dobrym rozwiązaniem w przypadku psów otyłych będzie zastosowywanie jedzenia light, czyli o obniżonej zawartości tłuszczu. Z powodzeniem można zastosować je w przypadku psów, które mają zdiagnozowaną nadwagę, czy otyłość. Wtedy należy stosować się do zaleceń dawkowania dla psów na zmniejszenie masy ciała. Tego typu formuła sprawdzi się również dobrze u psów po zabiegu kastracji, aby utrzymać dotychczasową, odpowiednią masę ciała psa.

Odpowiedni wybór jedzenia, dostosowanie dawki żywieniowej do potrzeb to kluczowe kwestie w postępowaniu dietetycznym psów z otyłością. Podczas wyboru jedzenia light ważne jest, aby uważnie czytać etykietę, zwracać uwagę na obniżoną zawartość tłuszczu. W naszej ofercie można znaleźć produkty dedykowane dla psów, których waga przkracza tę odpowiednią.

ACANA HERITAGE Light&Fit  – pomaga utrzymać prawidłową dla psa masę ciała. Oparta na mięsie wolnowybiegowego kurczaka, jajach ściółkowycj oraz mięsie storni poławianej w naturalnym środowisku.

ORIJEN Fit&Trim – pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała psa. Bazuje na mięsie z wolnowybiegowego kurczaka oraz indyka, jajach ściółkowych oraz rybach poławianych w naturalnym środowisku.

To, co szczególnie ważne, to zawsze odpowiednie dawkowanie jedzenia. W przypadku psów z nadwagą, to szczególnie ważna kwestia. Ważne aby stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu, ale także dostosowywać je do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Przysmaki. Dla psów z nadwagą, czy otyłością najważniejsza jest ilość energii jaką spożywają w ciągu dnia. Przy zbyt dużej podaży energii, zwierzę nie schudnie. Dlatego w trakcie trwania procesu odchudzania ważne jest aby drastycznie ograniczyć lub wyeliminować z diety psa dodatkowe przysmaki, przekąski.

Odpowiedni poziom aktywności. Aby odchudzić zwierzę sama dieta nie wystarczy. Ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni dla niego poziom aktywności. W przypadku psów większą ilość spacerów, dostosowanych do ich aktualnej kondycji i stanu zdrowia. 

Otyłość to poważna choroba, która dotyczy co raz większej grupy psów, ale także ich właścicieli. Warto pamiętać, że może być ona przyczyną innych schorzeń oraz chorób. Zdrowe nawyki żywieniowe pomogą utrzymać odpowiednią masę ciała psa oraz poprawią jego komfort życia. 

Wróć do listy aktualności