Marysia Milczarek

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

jak powstaje kamien

Czy kamień nazębny to, to samo co płytka nazębna i  czy można tych sformułowań używać wymiennie? Nie, to zdecydowannnie. W tym artykule odpowiemy wam na pytanie jak powstaje kamień nazębny i czym jest płytka nazębna.

CO TO JEST PŁYTKA NAZĘBNA

Powstawanie płytki nazębnej to naturalny proces, zachodzący w jamie ustnej psa. Płytka nazębna to połączenie śliny, resztek jedzenia, złuszczonego nabłonka jamy ustnej, w której gromadzą się bakterie i ich toksyczne produkty przemiany metabolicznej. Jest ona jednak miękka, dzięki czemu z łatwością można ją mechanicznie usunąć z powierzchni zębów. W sytuacji gdy zęby psa nie są regularne czyszczone, powstaje osad bakteryjny, który mineralizuje się i tak powstaje kamień nazębny. Płytka nazębna może zacząć się gromadzić w ciągu zaledwie czterech godzin, dlatego optymalne jest jej codzienne kontrolowanie u psów.

KAMIEŃ NAZĘBNY

Kamień nazębny to żółto-brązowy osad, który powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Posiada on specyficzną szorstką powierzchnię, która wpływa na szybsze gromadzenie się kolejnych warstw płytki nazębnej i rozprzestrzenianiu się kamienia nazębnego. Podatność do tworzenia się kamienia nazębnego to cecha osobnicza. Jednak jest to częsty problem u psów małych ras oraz psów starszych, które mają większą tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego. 

JAK DBAĆ CODZIENNIE O JAMĘ USTNĄ PSA? 

GRYZAKI DENTYSTYCZNE WHIMZEES

Unikalny kształt oraz odpowiednia konsystencja gryzaków WHIMZEES pozwala usunąć powstałą płytkę i kamień nazębny w sposób mechaniczny. Ich unikatowa forma umożliwia dłuższe żucie i gryzienie, dzięki czemu proces czyszczenia zębów się wydłuża. Kiedy pies żuje lub gryzie gryzaki WHIMZEES przez dłuższy czas, następuje pobudzenie ślinianek i zwiększone wydzielanie śliny do jamy ustnej. Ślina psów ma właściwości przeciwbakteryjne i jest szczególnie skuteczna przeciwko bakteriom Escherichia coli i Streptococcus canis, dzięki czemu może pomóc ograniczyć rozwój płytki nazębnej, poprawiając ogólny stan zdrowia zębów.

GRYZAKI WHIMZEES TO POTRÓJNE DZIAŁANIE: ZĘBY, ODDECH, DZIĄSŁA. W miesięcznym badaniu przeprowadzonym w niezależnej hodowli WHIMZEES okazały się o 80% bardziej skuteczne w redukcji płytki nazębnej niż wiodący konkurenci i udowodniono, że pomagają zredukować kamień nazębny i nieprzyjemny oddech.

Wróć do listy aktualności