Najważniejsze zasady żywienia kota - Blog Acana Polska

Aktualności

Małgorzata Jakób

Najważniejsze zasady żywienia kota

Jakie są najważniejsze zasady żywienia kota?

Wszystkie koty domowe, tak samo jak ich wspólny przodek – żbik afrykański to mięsożercy. Dlatego podstawowym składnikiem diety każdego z nich powinno być wysokowartościowe białko zawarte w mięsie.

Najważniejsze w kociej diecie jest zaspokojenie jego naturalnych potrzeb żywieniowych. Kot w naturalnym środowisku posiliłby się mięsem gryzoni, czy ptaków. Metabolicznie jest przystosowany do wykorzystywania jako źródła energii białka i tłuszczu. Białko w kociej diecie jest nie tylko źródłem energii ale również odgrywa istotną rolę jako budulec i składnik syntez. 

Jedną z głównych zasad prawidłowego żywienia kota domowego jest zapewnienie mu jedzenia Biologicznie Odpowiedniego, czyli takiego, do którego nasz udomowiony drapieżnik jest naturalnie przystosowany. Mowa tu o diecie WHOLEPREY, czyli odżywczej kompozycji  mięsa, organów oraz chrząstek, które zaspokoją wszystkie kocie potrzeby żywieniowe. Takie składniki mięsne dostarczają wartości odżywczych w sposób naturalny, bez konieczności sztucznej suplementacji. 

W naturze kot spożywałby mięso świeże, surowe i różnorodne, takie, które sam by upolował. Dlatego wybierając karmę, warto sprawdzić, czy odpowiada ona na  nasze  3 mięsne pytania:

  1. Ile mięsa?
  2. Jak dużo świeżego mięsa?
  3. Ile rodzajów mięs?

Idealną odpowiedzią na wszystkie mięsne pytania jest nasze Biologicznie Odpowiednie Jedzenie ACANA i ORIJEN.

  • ORIJEN zawiera aż 85% składników mięsnych, z czego 2/3 są świeże lub surowe, a 1/3 delikatnie dehydratyzowane. Wszystkie składniki pochodzą od zwierząt zdatnych do spożycia przez ludzi. Jest to mięso różnorodne, od 5 do aż 8 rodzajów świeżych mięs.
  • ACANA zawiera 75% mięsa, z czego 1/2 jest świeże lub surowe i 1/2  dehydratyzowane. Karmy ACANA Regionals charakteryzują się różnorodnością mięs. Zawierają drób z wolnego wybiegu, jaja  ściółkowe, ryby poławiane w naturalnym środowisku oraz różnorodne czerwone mięsa.

Co jest szkodliwe dla kota? Czego nie powinna zawierać gotowa karma?

W diecie kota powinno przeważać mięso, natomiast składniki takie, jak zboża nie są kotu potrzebne, a nawet mogą mu zaszkodzić.

Wybierając jedzenie dla kota warto zwrócić uwagę na to, żeby było bezzbożowe. Takie właśnie jest nasze jedzenie ACANA i ORIJEN. Nie zawiera zbóż, sztucznych konserwantów oraz innych składników niepotrzebnych w diecie kociej. ACANA, 75% jej składu stanowi mięso a reszta to niskoglikemiczne warzywa, owoce i zioła. ORIJEN, 85%, to składniki mięsne a pozostałe 15% stanowią warzywa, owoce i zioła.

Nie zapominajmy o niezbędnych aminokwasach.

Ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie kota odgrywa tauryna. Koty mają na nią większe zapotrzebowanie niż psy,  a jej niedobór może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, np. chorobami serca, czy problemami z trawieniem, ze skórą albo z sierścią. Tauryna jest składnikiem, którego organizm kota nie jest w stanie sam wytworzyć, więc muszą ją pobierać z pożywienia. Dlatego tak ważne jest aby podawać im jedzenie, które posiada odpowiednią dawkę tego aminokwasu, takie, które pozwoli zaspokoić dzienne zapotrzebowanie kota w ten składnik odżywczy.

Ważny jest dobór karmy dla konkretnego etapu życia kota.

Kot z natury jest drapieżnikiem o specyficznych potrzebach żywieniowych. Jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię jest różne w zależności od wieku, stanu fizjologicznego, czy aktywności fizycznej. Inne zapotrzebowanie na energię będą miały kotki karmiące, a inne dorosłe samce, jeszcze inne kocięta. Odpowiednio dobrana karma pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie kota na energię oraz wszystkie niezbędne do życia substancje. 

Nasze Biologicznie Odpowiednie Jedzenie ACANA i ORIJEN, to formuły dedykowane kotom w każdym wieku, niezależnie od ich rasy.

Nagradzanie w diecie kota ma duże znaczenie.

Nagradzanie w diecie kota jest ważne, to forma zabawy i sposób na urozmaicenie żywienia.  Nagradzając naszego kota pamiętajmy o tym, żeby wybierać zdrowe przysmaki dla kota, czyli takie, których głównym składnikiem jest wysokowartościowe białko zwierzęce. Jest ono najlepiej przyswajalne przez naszego udomowionego drapieżcę. Takie są liofilizowane przysmaki ORIJEN Freeze Dried. To aż 100% składników mięsnych, wśród których kot znajdzie m. in. drób, czerwone mięsa, dziczyznę, ryby, czy jagnięcinę.

Odpowiednio zbilansowane żywienie kota jest warunkiem jego zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej karmy, najlepiej Biologicznie Odpowiedniej, która każdego dnia dostarczy do jego organizmu właściwą dawkę energii, witamin i minerałów.

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress