Przestrzeń przyjazna psu? Stwórz ją sam! - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Przestrzeń przyjazna psu? Stwórz ją sam!

Najważniejszym miejscem na świecie dla Twojego psa jest wasz dom. Chociaż Twój pupil uwielbia wspólne spacery, wycieczki za miasto i długie wakacyjne wyjazdy, to jeszcze bardziej lubi wracać zmęczony do waszego domu. Oczywiście w Twoim towarzystwie. Dom – podobnie jak dla Ciebie – jest dla psa miejscem odpoczynku, relaksu i poczucia bezpieczeństwa. Jak zatem stworzyć przestrzeń w domu, która jest przyjazna psu? 

Aranżacja legowiska

Wszyscy Miłośnicy Zwierząt doskonale wiedzą, że pies musi posiadać swoje stałe miejsce, w którym może odpoczywać oraz ukryć się w sytuacji dla niego stresującej. Legowisko psa powinno znaleźć się w miejscu, w którym może on swobodnie obserwować ruch domowników. Jednocześnie miejsce to nie powinno znajdować się bezpośrednio w ciągu komunikacyjnym. Pies potrzebuje przestrzeni do wyciszenia się, dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie legowiska przy ścianie mieszkania. Niektóre psy preferują  legowiska zabudowane, imitujące konstrukcję podwórkowej budy. Dobór lokalizacji legowiska ma znaczenie dla komfortu psychicznego psa oraz odpowiedniej jakości snu podczas dnia. 

Legowisko to dla psa coś więcej niż tylko odpoczynek. To w pełni miejsce należące wyłącznie do Twojego psa: jego kącik i baza. W chłodniejsze dni warto wyposażyć je w lekki i przytulny kocyk. Latem – położyć nieopodal matę chłodzącą. Na ulubione zabawki pupila zawsze powinno znaleźć się miejsce. Psy lubią mieć coś, co należy tylko do nich, a jednocześnie daje możliwość zajęcia umysłu (i kłów) podczas nieobecności opiekuna w domu.

W tym celu świetnie sprawdzają się gryzaki Jolly Pets, w których wnętrzu – w zależności od wybranego modelu – można umieścić przysmaki zachęcające zwierzaka do siłowania się z miękką (a przy tym wyjątkowo odporną na psi uścisk!) gumą. Warto, aby w legowisku znalazł się także uroczy Pluszak, który w chwilach samotności umożliwi psu przytulenie się do delikatnego pluszu. Gdy wrócisz z pracy bądź pewien, że Twój pies przywita Cię z Pluszakiem w pysku, domagając się zabawy w przeciąganie. W końcu musisz wynagrodzić mu czas samotności!

Na spacer jak najszybciej!

Wracasz z pracy, zostawiasz tylko torbę z zakupami, wołasz psa i wtedy następuje najgorsze. Gdzie rzuciłeś rano smycz i zdjąłeś z psa szelki? Gdzie odpadło etui na woreczki? Znajdujesz, ale jest puste. Gdzie trzymasz zapasowe woreczki na psie odchody? Pies cierpliwie czeka, ale Ty już tracisz cierpliwość. Znasz to dobrze?

Jeśli tak, to zdecydowanie powinieneś popracować nad organizacją miejsca, które jest przyjazne dla psa, ale także dla Ciebie! Przedpokój czy wiatrołap z drzwiami wejściowymi do domu, to bardzo ważne miejsce. To właśnie tutaj powinieneś mieć pod ręką wszystko to, co najważniejsze przed i po wyjściu na spacer z psem.

Dobrze zorganizowana przestrzeń przyjazna psu powinna uwzględniać konieczność zawieszenia szelek/obroży i smyczy na haczykach lub uchwytach przy drzwiach wyjściowych. Dzięki temu będziesz mieć smycz zawsze pod ręką, nigdy niesplątaną. Do smyczy warto doczepić etui na woreczki, by nie mieć wymówki dla niesprzątania po swoim pupilu. Oczywiście pamiętając, by etui zawsze było wypełnione woreczkami na psie nieczystości.

Spacer to też zabawa

Wygospodaruj przy drzwiach trochę miejsca na zabawkę psa, którą chętnie bierzecie ze sobą na długie spacery. Jeśli jesteś fanem sportów zespołowych, regularnie graj ze swoim psem w Piłkę Nożną. Dla bardziej zaawansowanych graczy świetnie sprawdzi się Jajo, którego owalny kształt sprawia, że zabawka jest naprawdę trudna do uchwycenia. Nieprzewidywalne ruchy Jaja uwolnią naturalny instynkt łowcy drzemiący w Twoim pupilu podczas każdego spaceru!

Pamiętaj, że ze spaceru także się wraca. Ten moment jest szczególnie nieprzyjemny, gdy na zewnątrz pada, a Twój pupil właśnie postanowił zażyć błotnej kąpieli. Pamiętaj, by w szafce przy drzwiach mieć przygotowany ręcznik dla Twojego psiaka, by móc szybko i skutecznie wytrzeć wilgoć i błoto z jego łap. Twoja podłoga będzie Ci wdzięczna.

Zatem jaka jest przestrzeń przyjazna psu? Funkcjonalna! Dla Ciebie i Twojego pupila. 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).