Marysia Milczarek

Dlaczego warto sprzątać odchody po swoim psie?

W dużych miastach ilość ludzi i psów im towarzyszących rośnie z roku na rok. A przestrzeni takich jak parki, trawniki nie przybywa. Wraz ze zwiększającą się ilością psów, rośnie też liczba ich odchodów. Dlaczego warto sprzątać po swoim psie? O tym, jakie niesie  to ze sobą korzyści dla opiekuna, a jakie dla naszego środowiska dowiecie się z tego wpisu! 

KILKA SŁÓW O PSICH ODCHODACH 

Psie odchody to głównie niestrawione resztki pokarmu, złuszczone komórki nabłonka jelit, ale także patogeny. Wielu właścicieli nie bada swoich psów regularnie, co za tym idzie, nie odrobacza ich, dlatego w psim kale mogą znajdować się pasożyty oraz bakterie, stanowiące zagrożenie epidemiologiczne. Psi kał może powodować zakażenie m.in. tasiemcem, bąblowcem  oraz glistą psią. Do tego w kale psim mogą znajdować się również patogenne bakterie takie jak Salmonella, czy Clostridrium sp., powodujące niebezpieczne choroby u psów.

DLACZEGO POWINNO SPRZĄTAĆ SIĘ ODCHODY PO SWOIM PSIE? 

Po pierwsze dbasz o jego zdrowie 

Sprzątając odchody po swoim psie, jesteś w stanie obserwować jego stan zdrowia. Warto zwrócić uwagę na ilość wypróżnień, wielkość odchodów, ich kolor, konsystencje oraz ilość śluzu. Sprzątając, jesteś w stanie zauważyć również, czy w kale obecna jest krew albo pasożyty. Szybka reakcja na zauważoną krew w kale może uratować życie Twojemu pupilowi, u którego mogło dojść do perforacji ścian jelit. Wielkość i ilość odchodów to ważny czynnik oceny stanu zdrowia Twojego psa. Im więcej odchodów i większa jest ich ilość, tym strawność jedzenia, które je Twój pupil jest mniejsza. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmianą jedzenia, duża niestrawność może być spowodowana przez alergię pokarmową, a w przypadku tanich karm zbyt dużą ilością włókna w produkcie. O tym jak wysoką strawność ma nasze Biologicznie Odpowiednie Jedzenie, pisaliśmy tutaj.  

Po drugie dbasz o środowisko 

W dużych aglomeracjach miejskich ilość psich odchodów na trawnikach jest zatrważająca. A co znajduje się pod trawnikami naszych miast i okolic? Wody gruntowe. Ktoś mógłby pomyśleć, a co mają się psie odchody do wód gruntowych? Mają na nie ogromny wpływ, zwłaszcza w okresach deszczowych kiedy bakterie kałowe z psich odchodów pozostawionych na trawnikach i chodnikach naszych miast przedostają się do systemów wodnych i w taki właśnie sposób zanieczyszczają naszą wodę.

Jest jeszcze druga strona medalu – wygląd polskich miast, trawników i parków. Czy ładnie wygląda trawnik usłany psimi odchodami? Czy jest on bezpieczny dla dzieci? Oczywiście, że nie! Najbardziej narażone na patogeny z psiego kału narażone są dzieci bawiące się na trawnikach, niemające silnego układu odpornościowego, będące bardziej podatne na zakażenia. 

A te woreczki na odchody to tylko plastik generują… 

Powyższe zdanie to częsty argument osób niesprzątających po swoich psach. Bardziej ekologiczne wydaje im się niesprzątnięcie psiej kupy, niż zużycie to tego plastikowego worka rozkładającego się przez miliony lat. Mamy na to rozwiązanie! Nasze woreczki Earth Rated pozwolą Ci, na ekologiczne sprzątnie odchodów po Twoim psie! 

EARTH RATED kompostowalne woreczki na psie odchody – wykonane zostały ze skrobi warzywnych. Biodegradowalne, kompostowalne, rozkładają się w zaledwie 12 miesięcy. Ich kompostowalne i biodegradowalne właściwości potwierdza posiadany certyfikat BPI. Dodatkowo spełniają one wytyczne ASTM D6400, co pozwala na ich utylizację w zakładach  kompostownia przyjmujących odchody zwierząt domowych. To doskonała opcja, by ograniczyć zużycie plastików. 

EARTH RATED woreczki lawendowe – lawendowe woreczki degradowalne na psie odchody Poop Bags są wyjątkowo duże i wytrzymałe, co pozwala na większy komfort w zbieraniu nieczystości po psie. Dodatkowo ich lawendowy zapach sprawia, że czynność ta staje się przyjemniejsza.

Wróć do listy aktualności