Marysia Milczarek

PIES, A WILK – PORÓWNANIE BUDOWY UKŁADU POKARMOWEGO

Pewnie każdy właściciel psa, czy to dużego bernardyna, średniego beagla czy małej chihuahua’y zastanawiał się, ile w jego psie jest wilka. Jak różnią się od siebie pies i wilk? Jakie jest ich pokrewieństwo? Czy można porównywać ze sobą psa i wilka? Na te pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie. 

PSY ZBUDOWANE SĄ JAK ICH PRZODKOWIE 

Wspólne DNA 

Zarówno pies, jak i wilk mają taką samą liczbę chromosomów: 39 par. Dotychczasowe badania naukowe dotyczące pokrewieństwa psów z innymi gatunkami psowatych stwierdziły, że pies domowy jest udomowioną formą wilka szarego. Wilk szary to najbliżej spokrewniony gatunek żyjący na wolności z psem domowym.  

Podział gatunkowy 

Pies domowy przynależy do rodziny psowatych. Aktualnie uznawany jest jako jeden z podgatunków wilka szarego Canis lupus familiaris. Pies jest również najwcześniej udomowionym zwierzęciem. 

Zęby i szczęki 

Budowa jamy ustnej zarówno u psów, jak i wilków wskazuje na przystosowanie do łapania i rozczłonkowania ofiary. Psy mają szeroką jamę ustną, która umożliwia im złapanie, zabicie i rozczłonkowanie ofiary. Długie, wystające kły odpowiedzialne są za chwytanie pożywienia, ostre przedtrzonowce za jego rozgryzanie, a silne i masywne trzonowce za miażdżenie. Ogromną siłę ugryzienia szczęki gwarantują jej mięśnie. Dodatkowo psy oraz wilki mają możliwość wykonywania tylko horyzontalnych ruchów szczęki, przez co nie mogą rozcierać pokarmu tak jak zwierzęta roślinożerne. Budowa zębów i szczęki psa jest taka sama jak u wilka i jest przystosowaniem do pobierania jedzenia opartego na mięsie. 

Ślina i enzymy

U zwierząt mięsożernych w ślinie nie występują enzymy trawienne. A jak jest u psa? Oczywiście, że tak samo, bo pies to mięsożerca! W jamie ustnej psów, a także wilków nie dochodzi do trawienia pokarmu. Pies nie przeżuwa swojego pokarmu, jest w stanie zjeść duże ilości jedzenia na raz i połknąć je w całości. Główną funkcją śliny jest nawilżenie przełyku, nie miesza się ona z pokarmem. Ślina i enzymy psów są takie, jak u wilków! 

Przewód pokarmowy 

Psy tak jak wilki mają krótki przewód pokarmowy. Ich żołądek jest jedno-komorowy i potrafi rozszerzać się do dużych objętości. Jest to przystosowanie do jedzenia jednorazowo dużej ilości jedzenia, dzięki czemu żołądek się zapełnia, a trawienie zachodzi w późniejszym czasie. Kwaśne pH w żołądku wspomaga rozkład białek oraz eliminuje drobnoustroje zawarte w pokarmie. Krótka długość jelita cienkiego oraz grubego wskazuje na przystosowanie psów do mięsożerności.  Przewód pokarmowy psa, jak u wilka! 

PIES TO UDOMOWIONA FORMA WILKA I NAJLEPIEJ KARMIĆ GO MIĘSEM! 

Tworząc nasze Jedzenie, kierujemy się naszymi Biologicznie Odpowiednimi Zasadami: 

  1. Skoncentrowane na mięsie
  2. Świeże mięso
  3. Różnorodność mięs
  4. WholePrey™
  5. Bogactwo białka zwierzęcego (ograniczona ilość węglowodanów

Poznaj nasze Jedzenie ACANA oraz ORIJEN dostępne w naszym sklepie

Wróć do listy aktualności