Aneta Urbaniak

Jak rozpoznać, że pies jest szczęśliwy?

Jak rozpoznać, że pies jest szczęśliwy?

Każdy opiekun chciałby, aby jego pupil był najszczęśliwszym zwierzakiem na Ziemi. Czy wiesz po czym możesz rozpoznać, że pies jest szczęśliwy? Poznaj te proste sygnały, abyś mógł/a rozwiać wątpliwości, czy Twojemu psu radośnie kroczy się przez życie u Twojego boku. 

Oczekiwanie na powrót

Powrót po trudnym dniu w pracy? Przepełnia Cię zmęczenie, a po przekroczeniu progu domu najchętniej zaległbyś na kanapie? Nic z tego, jeśli w domu czeka na Ciebie Twój pies! Szczęśliwy pies wita Cię pod drzwiami, ciesząc się z Twojego powrotu do wspólnych czterech ścian. Dla niego – po wielu godzinach Twojej nieobecności – to najlepszy moment dnia. Właśnie teraz zacznie się jego lepsza połowa! Bo z Tobą!

Wtulanie się

Szczęśliwy pies chętnie okazuje przywiązanie do Ciebie. Ni z tego, ni z owego może podejść, gdy czytasz książkę lub pracujesz przy komputerze, aby wtulić swój pysk w Twoje ciało. W ten sposób wysyła Ci sygnał, że jesteś dla niego ważny/a, a on lubi przebywać w Twoim towarzystwie. Możliwe, że pies również liże Cię po ciele. To nie tylko sposób na zwrócenie Twojej uwagi, ale także wyraz głębokiej sympatii. Pies komunikuje Ci, że jest szczęśliwy, bo jesteś obok niego. 

Chęć głaskania po brzuchu

Twój psiak odsłania przed Tobą brzuch i z rozleniwioną miną, oczekuje dotyku tej wrażliwej części ciała? Brawo, zasłużyłeś/aś na zaufanie pupila! To wyjątkowy znak Waszej więzi oraz szczęścia i radości psa. Brzuch to newralgiczna część ciała. Pozwolenie na dotyk, a czasem wręcz oczekiwanie jego oczekiwanie, to wyraz głębokiego zaufania i szczęścia Twojego psa.

Pamiętaj jednak, że odsłanianie brzucha przez psa musisz rozpatrywać w danym kontekście (czyli tak, jak właściwie wszystkie zachowania psa). Zwracaj uwagę na bodźce zewnętrzne, które mogą oddziaływać na psa, a także na pozostałe sygnały, które Ci wysyła. Jeżeli pies kładzie się na plecy i odsłania przed Tobą brzuch, jednocześnie napinając ciało, kuląc pod siebie ogon, marszcząc oczy i zwijając uszy w kierunku tyłu głowy, z całą pewnością nie chce być głaskany. W ten sposób pies pokazuje Ci swoją uległość. Zwykle podszyte jest to stresem, lękiem lub obawą, że z jakiegoś powodu możesz zrobić mu krzywdę. Ten sygnał “zobacz, jestem zupełnie niegroźny“, często prezentowany jest przez psy po przejściach, tuż po adopcji, podczas procesu aklimatyzacji w nowym domu. 

Zachęta do wspólnej zabawy

Jak jeszcze możesz rozpoznać, że pies jest szczęśliwy? Gdy zaprasza Cię do zabawy! Zaczepki łapą czy pyskiem i przynoszenie zabawek, to oznaka nie tylko dobrego humoru psa, ale także chęci wejścia z Tobą w interakcję. Psy uwielbiają zabawę z człowiekiem, który jest dla nich ważny.

Pamiętaj jednak, aby do tych zaczepek podchodzić z rozwagą. Pies sporą część swojego dnia powinien poświęcać na odpoczynek i sen. Czas wspólnej zabawy powinien być jasno wyznaczony. Po długich aktywnościach w plenerze, zdecydowanie warto, aby pies w domu odpoczął. Jego ciągłe zaczepki i chęć zabawy, mogą wskazywać na nadmierną ekscytację, która niewygaszana doprowadzi do problemów behawioralnych. Pomiędzy czasem aktywnym a czasem relaksu, powinieneś/aś postawić jasną granicę i konsekwentnie jej przestrzegać. 

Jeśli jednak z jakichś przyczyn (np. pogody, tymczasowego ograniczenia spacerów ze względów zdrowotnych) Twoje aktywności z psem poza domem są wstrzymane, otwieraj się na te próby interakcji. Twój pies mówi Ci, że uwielbia spędzać z Tobą czas i szkoda marnować go na nudę!

Stawanie się “wężem”

Szczęście Twojego pupila łatwo możesz poznać po zachowaniu przypominającym wcielanie się w pełzającego węża. Energiczne machanie ogonem i wyginanie ciała w szybkim tempie, przywodzi na myśl sposób poruszania się węża. Dynamika tego zachowania jest bardzo wyraźna i z pewnością nie umknie Twojej uwadze. Kiedy psy prezentują pełzającego węża? Kiedy są bardzo szczęśliwe! Na przykład wtedy, gdy wracasz do domu, a Twój pupil czeka na Ciebie przy płocie. Bądź pewien/na, że Twój widok grzeje jego serce!

Jak rozpoznać, że pies jest szczęśliwy poza określonymi sytuacjami?

Szczęśliwy pies jest energiczny, chętny do zabaw i pielęgnowania więzi z Tobą. Chętnie spędza czas ze swoją rodziną w sposób aktywny. Jednocześnie jest przy tym stabilny emocjonalnie: potrafi odpoczywać na swoim legowisku; śpi, kiedy jesteś w pracy, nie funkcjonuje w stanie ciągłego “nakręcenia”. To, czy tak jest w przypadku Twojego psa, zależy w znacznej mierze od Ciebie. Im bardziej stabilnym, świadomym przewodnikiem jesteś, tym bardziej uszczęśliwisz swojego psa. 

Nie zapominaj o tym, że szczęśliwy pies to przede wszystkim zdrowy pies. Szczęście psa należy budować nie zapominając o jego fundamentach: dobrym odżywieniu i odpowiedniej opiece. Jak to robić?

Wybieraj jedzenie, przepełnione białkiem pochodzenia zwierzęcego, a ubogie w węglowodany. Pamiętaj o codziennym, wartościowym czasie spędzanym z psem, jak spacery i zabawy spełniającego psychofizyczne potrzeby psa. Nigdy nie odmawiaj pupilowi specjalistycznej pomocy weterynaryjnej. Regularnie odwiedzaj lekarza weterynarii, rób badania kontrolne, a w sytuacjach nagłych reaguj natychmiastowo. Dbaj o zdrowy i szczęśliwy uśmiech podając gryzaki dentystyczne, aby nie doprowadzić do rozwoju chorób przyzębia. Skutki tych chorób mogą być bardzo poważne i nie warto ich bagatelizować. 

Przede wszystkim ciesz się czasem spędzonym z Twoim pupilem. Pamiętaj, że psy doskonale wyczuwają ludzkie emocje, a Twoje poczucie szczęścia, umacnia szczęście psa

Wróć do listy aktualności