Aneta Urbaniak

Dlaczego psy liżą nas po ciele?

dlaczego_psy_liżą_ludzi

Poznajcie Reksa. Gdy nadchodzi wieczór Reks najbardziej lubi położyć się na kanapie obok człowieka dotykając go swoim psim ciałem. Spogląda przy tym radośnie na twarz opiekuna i chętnie przeszkadza mu w wieczornym rytuale pracy z laptopem na kolanach. Trochę trąca nosem, trochę patrzy wymownie, jakby chciał przypomnieć, że ten wieczór jest przeznaczony tylko dla nich. Gdy człowiek nie reaguje, Reks liże dłoń opiekuna uniemożliwiając mu precyzyjne ruchy myszką. Brzmi znajomo? Dlaczego Reks i inni reprezentanci jego gatunku to robią? Dzisiaj o tym, dlaczego psy liżą nas po ciele.

Zauważ psa!

Jednym z najczęstszych powodów dla których psy liżą nas po ciele, jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Tak jak Reks, poczuł się ignorowany przez swojego opiekuna, tak i większość psów w sytuacjach nudy poprzez lizanie ludzkiej skóry, chce skierować na siebie Twoją uwagę. To prosty sygnał: Halo! Jestem tutaj! Zauważ mnie w końcu!

Przekaz wiadomości

Lizanie ludzkiej skóry poza próbą zwrócenia uwagi może być szeregiem innych sygnałów komunikacyjnych wysyłanych przez psy. Sama czynność lizania jest dla psów całkowicie naturalna, wpisana w psi etogram. Lizanie jest dla nas niczym mowa, ponieważ umożliwia psom wchodzenie w interakcje społeczne, także te międzygatunkowe – z nami. 

Kiedy Reks liże swojego człowieka, poza zwykłą próbą zwrócenia na siebie uwagi, może chcieć uzyskać określone zachowanie opiekuna. I nie musi chodzić tylko o odłożenie laptopa czy przesunięcie myszki. Pies może chcieć, aby ręka człowieka z myszki została przeniesiona na reksowy korpus. Może też przypominać człowiekowi, że wybiła już godzina posiłku, a miska nadal stoi pusta. Może również stwierdzić, że ten wieczór to idealny czas na spacer lub wspólną zabawę. Umiejętne odczytanie tych wiadomości wynikać będzie jedynie ze znajomości psa i jego potrzeb. Innymi słowy, nikt nie zrozumie lepiej Twojego psa niż Ty sam. 

Palce lizać!

Reks mógł też lizać swojego człowieka z nieco bardziej prozaicznego powodu. Jeśli jego opiekun 10 minut wcześniej skończył kroić mięso przygotowując kolację, to z dużym prawdopodobieństwem Reks wyczuł zapachy, które pozostały na ludzkiej skórze. Liże skórę człowieka, ponieważ pachnie dla niego atrakcyjnym posiłkiem.

Nierzadko psy liżą na przykład spocone po intensywnym wysiłku fizycznym ciało opiekuna. To, co jest dla nich przyciągające to sól zawarta w ludzkim pocie. Preferencje smakowe naszych pupili mogą być dla nas samych nieakceptowalne, lecz dla czworonogów hierarchia zapachowo-smakowa to zupełnie inny wymiar. 

Dowodzę tego, że Cię kocham

To powód, na który czekaliście. Tak, psy liżą nas po ciele w dowodzie sympatii, przywiązania. W psim świecie lizanie człowieka to powitalny rytuał, ale także wysyłanie komunikatu o uległości i podporządkowaniu – respektowanie hierarchii stada, którym przewodzi człowiek. 

Psy liżą nas po ciele ponieważ chcą nam zakomunikować, że jesteśmy dla nich ważni, że respektują naszą pozycję w stadzie oraz że spędzanie z nami czasu sprawia im przyjemność.  My – ludzie – nazywamy to miłością. A na tę miłość warto znaleźć odpowiedź, która będzie w pełni zrozumiała dla naszego pupila. 

Odpowiedź na ich miłość

Odpowiedzi na psią miłość jest cała masa! To spędzany razem czas, aktywne zabawy, dostarczające satysfakcji treningi, długie spacery z możliwością węszenia, weekendowe wycieczki za miasto i wspólne wakacje. My to wszystko okraszamy jeszcze tym, co psy lubią najbardziej – przysmakami. Jeśli Twój pies jeszcze nie próbował liofilizowanych przysmaków ACANA i ORIJEN zdecydowanie czas nadrobić zaległości.

Żeby nigdy nie przestał Cię lizać!

Wróć do listy aktualności