Aneta Urbaniak

Zaburzenia zachowania a dieta psa

dieta-a-zaburzenia-zachowania

Zaburzenia zachowania u psa mogą objawiać się na różne sposoby. Niektóre psy są lękliwe, inne nadpobudliwe, jeszcze inne agresywne. Przyczyny zaburzeń zachowania również są zróżnicowane. Czy wśród nich może być nieodpowiednia dieta?

Psie zwyczaje są wdrukowane w etogram gatunku. To charakterystyczne wzorce zachowywania się generowane głównie przez instynkt, ale także przez wewnątrzgatunkowe obyczaje, które szczenięta przyswajają poprzez kontakt z matką (i siostrzano-braterską kompanią) oraz samoobserwację świata. Nikłej jakości socjalizacja skutkować może nie tylko nieznajomością psiej etykiety, ale także brakiem efektywnej komunikacji z człowiekiem w przyszłości.

Niektóre psy mają za sobą trudną przeszłość, w której nie doświadczyły miłości i odpowiedniej opieki ze strony człowieka. Niektóre przez wiele lat przebywają w schroniskach, w których wolontariat i dalsza socjalizacja ma charakter ograniczony. Psy „z przeszłością” wymagają zwykle konsultacji behawiorysty i wdrożenia wypracowanego, indywidualnego programu „naprawczego”. Co, jednak jeśli nasz psiak nie pochodzi ze schroniska, a mimo to czujemy, że „coś z nim nie tak”?

Po pierwsze, leczymy

Jeżeli pies nie przejawiał wcześniej zachowań atypowych i pojawiają się one nagle, pierwszym krokiem Miłośnika Zwierząt powinna być kontrola stanu zdrowia psa u weterynarza. Nie zawsze wystarcza pobieżny przegląd. By być pewnym, że w organizmie zwierzęcia nie dzieje się nic złego, należy wykonać przynajmniej podstawowe badania krwi i moczu. Zaburzenia zachowania mogą być bowiem efektem poważnego stanu chorobowego psa. Ból, który odczuwa zwierzę, powoduje spadek poziomu serotoniny, co może przekładać się na rozmaite zaburzenia zachowania, także związane z agresją. W takiej sytuacji odpowiednio wdrożone leczenie wyeliminuje problem zdrowotny, a w konsekwencji również nietypowe zachowania pupila.  

Nie skacz, nie gryź, zostaw, nie węsz! To, co robić?

Przyczyną wielu zaburzeń zachowania u psów bywa… nuda!

Jedne psy poszukują ujścia swojej energii w wymuszanej interakcji z człowiekiem, inne szaleją na spacerach, podczas których opiekunom trudno jest nad nimi zapanować. Ale spacer się kończy, a człowiek wraca do obowiązków: pies znowu leży na posłaniu.

Permanentna nuda powoduje, że pokłady energii psa nie zostają spożytkowane. Kiedy w końcu nadchodzi moment przełamania monotonii, jak Twój powrót z pracy czy wyjście na spacer, pies popada w taką euforię, że odzyskanie nad nim kontroli wydaje się zadaniem niemożliwym.

Zaburzenia zachowania psa związane z doświadczaniem nudy są w rzeczywistości konsekwencją niewystarczającej realizacji jego naturalnych potrzeb, takich jak węszenie i regularny ruch. W obliczu długotrwałego dyskomfortu psy poszukują alternatywy. Prezentują wówczas szerokie spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych: gonienie własnego ogona, ciągłe wylizywanie się, bieganie lub spacerowanie wzdłuż płotu przez kilka godzin. Trwanie psa w takim stanie może doprowadzić nawet do depresji.

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy urozmaicić psie spędzanie czasu w zgodzie z jego naturą. Regularne, długie, ale także atrakcyjne spacery to priorytet. Wspólny czas warto wzbogacić o wykorzystanie ciekawych zabawek, jakie w swojej ofercie ma Jolly Pets. Zabawki wykonane są z wyjątkowo mocnych i wytrzymałych materiałów. Urozmaicą czas spędzony z psem i sprawią, że nuda odejdzie w niepamięć! Dla fanów aportowania (także w wodzie) świetnie sprawdza się Futbolówka, Piłka z uchwytem oraz Dysk. Miłośnicy zabaw „szarpanych” uwielbiają urocze Piszczaki wykonane z wytrzymałego nylonu balistycznego, a także Pluszaki o zabawnym designie i uchwytami do przeciągania. Te zabawki aktywizują psy i pozytywnie je męczą, zaspokajając ich naturalne potrzeby.

Co z tą dietą? 

Żywienie psa musi odpowiadać jego specyficznym potrzebom. Pies, który ewolucyjnie pochodzi od wilka, jest mięsożerny. Świadczy o tym m.in. specyfika budowy jego układu pokarmowego. Nie oznacza to jednak, że samym mięsem pies żyje. W jego diecie powinny znaleźć się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w dodatku w odpowiednich proporcjach. Ważne jest, aby wśród tych składników nie znajdowały się w ogóle (lub znajdowały się w ograniczonej ilości) substancje, które mają udowodniony wpływ na pobudzenie układu nerwowego, takie jak glutaminian sodu, syntetyczne barwniki czy salicylany.

W dużym uproszczeniu substancje te stymulują układ nerwowy, wzmacniając sygnały rejestrowane przez psa z otoczenia zewnętrznego. Ponieważ możliwości buforujące mózgu zostają przekroczone, pobudzenie znajduje ujście w tkankach efektorowych psiego organizmu. Trafia więc wprost do jego mięśni oraz zmysłów smaku, węchu i słuchu.

Podobny wpływ na pobudzenie ma ilość (i jakość!) węglowodanów obecnych w psiej diecie. Węglowodany pełnią ważną funkcję i ich całkowita eliminacja jest niewskazana. Należą do składników odżywczych, które mają udział w procesie budowy odporności organizmu oraz transportu substancji aktywnych.

W pewnym stopniu są one jednak czynnikiem mogącym decydować o zwiększonej pobudliwości psa. Węglowodany są najwydatniejszym źródłem energii ze względu na ich szybkie metabolizowanie. Ich niski współczynnik strawności przy jednoczesnej wysokiej zdolności do wchłaniania, raptownie odżywia energetycznie psi organizm, co rzeczywiście może prowadzić do nadmiernego pobudzenia.

Dieta może być więc okolicznością wzmacniającą zaburzenia zachowania psa, szczególnie te związane z nadpobudliwością na zewnętrzne bodźce. Dlatego po wykluczeniu problemów ze zdrowiem pupila i zapewnieniu mu odpowiedniej dawki aktywności, warto zwrócić uwagę na to, co na co dzień serwujemy swojemu pupilowi.  

Dieta Biologicznie Odpowiednia jako wsparcie

Naturalna dieta psa zawiera bardzo niewiele węglowodanów. Biologicznie Odpowiednie żywienie, które konsekwentnie promujemy wśród Miłośników Zwierząt, odzwierciedla naturalną mięsożerność naszych czworonożnych przyjaciół. Wypełnia potrzeby energetyczne psów w sposób zrównoważony i racjonalny.

Zgodnie z wymogami Matki Natury, nasza Biologicznie Odpowiednia Filozofia żywienia, to między innymi eliminacja węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. W konwencjonalnych karmach dla psów zwykle obecne są: kukurydza, ryż, tapioka, ziemniaki. W zamian tego nasi pupile otrzymują niskoglikemiczne owoce i warzywa, takie jak świeża dynia piżmowa, świeże liście rzepy, świeże jabłka red delicious czy świeże gruszki bartlett. Niski ładunek glikemiczny powoduje, że energia w organizmie psa uwalniana jest stopniowo. Dodatkowo, obecne w Biologicznie Odpowiednim Jedzeniu, soczewica i ciecierzyca zapewniają stabilny poziom cukru we krwi, co redukuje potencjał gromadzenia tłuszczu.

Wszystkie formuły Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia przygotowywane są w naszej kuchni z należytą starannością. Zaufani, regionalni dostawcy każdego dnia dostarczają świeże składniki mięsne i roślinne do kuchni Champion, w której nie stosujemy roślinnych izolatów białkowych, glutenu i GMO.

Wierzymy, że psy powinny odżywiać się, jak ich wilczy przodkowie.

Odkryj Jedzenie ACANA i ORIJEN w naszym sklepie.

Wróć do listy aktualności