
Koty to bezwzględni mięsożercy przez co jedzenie, które im podajemy powinno opierać się na mięsie. Porównując zapotrzebowanie na białko w diecie kotów można stwierdzić, że jest ono istotnie wyższe, niż u innych zwierząt np. psów. Dlaczego jedzenie, które im podajemy powinno bazować na mięsie, dowiecie się właśnie z tego wpisu.
Białko ogólne w karmach dla kotów
Na wstępie warto zaznaczyć, że na opakowaniach karm dla kotów można znaleźć informację o zawartości białka ogólnego w karmie. Na białko ogólne składa się białko pochodzenia zwierzęcego i białko pochodzenia roślinnego. Czyli jest to ogół białek zarówno z mięsa, jak i roślin zawartych w karmie. Ale po co nam taka wartość białka w karmie? Ponieważ istnieją normy żywieniowe dla kotów, które określają ich minimalne zapotrzebowanie na białko. Przez co karmy dla kotów powinny spełniać te normy i zawierać odpowiednią ilość białka, tak aby pokrywało ono dzienne zapotrzebowanie kotów.
Zapotrzebowanie na białko w diecie kotów
Zapotrzebowanie na białko w diecie kotów to nic innego jak zapotrzebowanie na poszczególne aminokwasy i azot. Inne zapotrzebowanie będą miały koty dorosłe, koty starsze, a jeszcze inne kocięta albo kotki w ciąży. Dla przykładu w Normach NRC zapotrzebowanie na białko u kotów rosnących określono jako 225 g/kg suchej masy dawki. Dla kotów dorosłych określono je na poziomie 200g/kg. Niektóre źródła wskazują, że energia pochodząca z białek powinna stanowić min. 20 – 30% EM w przypadku kotów dorosłych. Dla przykładu w naszej formule ACANA Regionals Grasslands dla kotów 37% energii pochodzi z białek. W ORIJEN Tundra 39% energii będzie pochodziło z białek, a aż 44% – z tłuszczów.
Aminokwasy egzogenne u kotów
Czym tak właściwie są? Aminokwasy można podzielić na aminokwasy egzogenne oraz endogenne. Endogenne to takie, które kot jest w stanie sam syntetyzować. Natomiast egzogenne to tzw. aminokwasy niezbędne, których kot nie jest w stanie sam wytworzyć i muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem. Koty przez to, że są bezwzględnymi mięsożercami posiadają dłuższą listę aminokwasów egzogennych, niż psy. Do aminokwasów egzogennych u kotów należą: arginina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan, treonina, walina i tauryna.
Kot to mięsożerca
Koty wykształciły pewne mechanizmy, które spowodowane są ich przystosowaniem do mięsożerności. Tak właściwie w ich organizmach doszło do uproszczenia pewnych szlaków metabolicznych na rzecz tego, że pobierają one składniki odżywcze takie jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe tylko i wyłącznie z pożywienia i nie są same w stanie ich syntetyzować.
Synteza niektórych aminokwasów u kotów
Pewnie większości opiekunom kotów jako aminokwas egzogenny u kotów kojarzy się tauryna, której koty nie są w stanie syntetyzować, tak aby zaspokoić swoje potrzeby. I to jest właśnie świetny przykład ich przystosowania do mięsożerności. Koty zatraciły możliwość syntezy tauryny, która u większości zwierząt syntetyzowana jest z aminokwasów siarkowych. Jednak wynika to z tego, że tauryna to główny składnik tkanek zwierzęcych m.in. wysokie stężenie tauryny opisuje się w mięsie. Kolejnym ciekawym aminokwasem jest felinina, która występuje w moczu tylko kotowatych. To ona nadaje specyficzny zapach kociego moczu, który przydaje im się do znakowania terytorium. Istnieje również teoria, że bierze ona udział w wydalaniu z organizmu produktów przemiany białkowej.
Synteza niektórych kwasów tłuszczowych u kotów
Redukcja szlaków metabolicznych u kotów nie dotyczy tylko aminokwasów, ale także kwasów tłuszczowych. Będzie wiązało się to u nich ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłuszcz. Koty nie są w stanie samodzielnie syntetyzować takich kwasów tłuszczowych jak: kwas arachidonowy i kwas eikosapentaenowy. To również jest argument potwierdzający ich obligatoryjną mięsożerność, bo tego typu kwasy tłuszczowe (dwudziestowęglowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe) nie występują w olejach roślinnych, tylko w tłuszczach zwierzęcych.
Mamy nadzieję, że po tym wpisie wiecie już dlaczego podstawą diety Waszego kociego przyjaciela powinno być mięso. O innych ważnych zasadach żywienia kotów poczytacie w naszym wcześniejszym wpisie.