Jak dawkować Biologicznie Odpowiednie Jedzenie? | Blog Acana Polska

Aktualności

Marysia Milczarek

Jak dawkować Biologicznie Odpowiednie Jedzenie?

Odpowiednie dawkowanie pokarmu to bardzo istotna kwestia. Na każdym opakowaniu Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia zawarta jest tabela z informacją dotyczącą dawkowania danej formuły. Tabela podzielona jest na dawkowanie dla psów mniej oraz bardziej aktywnych. Podane w tabeli wartości mają charakter orientacyjny i każdy miłośnik zwierząt powinien obserwować masę ciała swojego psa, czy kota i dostosowywać dzienną porcję jedzenia do indywidualnych potrzeb jego pupila. Co zrobić jeśli Twój pies nie przybiera odpowiednio na wadze albo zauważyłeś, że dana dawka spowodowała u niego wzrost wagi? W takiej sytuacji należy dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb psa. 

Tabela dawkowania karmy dla psa

Tabela dawkowania karmy dla psa Acana

Od czego zależy wielkość dziennej porcji jedzenia?

Od wieku, płci, rasy, temperamentu psa,  metabolizmu osobnika, jego stanu zdrowotnego oraz poziomu aktywności pupila. Istotny wpływ na wielkość dawki ma zabieg kastracji. Zwierzęta po tym zabiegu mają zazwyczaj mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu do samców oraz samic niekastrowanych. Poziom aktywności psa ma również wpływ na wielkość dziennej dawki jedzenia. Im większa aktywność zwierzęcia, tym jego zapotrzebowanie będzie większe. Ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość dawki żywieniowej są warunki utrzymania np. temperatura otoczenia. Psy przebywające stale na zewnątrz będą miały zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, dlatego należy pamiętać, aby w sezonie zimowym zwiększać dawkę żywieniową i dbać o to, aby miały stały dostęp do wody.

Jak obliczyć ile Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia powinien jeść Twój pupil?

Zapotrzebowanie energetyczne Twojego psa

Jak je obliczyć? Wystarczy Ci tylko znajomość masy ciała Twojego psa. Istnieją normy żywieniowe dla psów i kotów, które zawierają wzory, dzięki którym można obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa (DER). Aby obliczyć DER, należy podnieść masę ciała psa do potęgi 0,75, następnie pomnożyć ją przez odpowiednią wartość  kcal ME / kg0,75, która różni się w zależności od aktywności zwierzęcia: 

Poziom aktywności psakcal ME / kg0,75
mała <1h aktywności dziennie 95
średnia 1-3h aktywności dziennie 110
wysoka 3-6h aktywności dziennie 125

DER = kcal ME / kg0,75 x masa ciała0,75

Przykład dla psa o masie ciała 10kg; spacery 2h dziennie:

DER = 110 x 100,75 

DER = 619 kcal

Kaloryczność Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia

Na każdym opakowaniu naszego Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia ORIJEN i ACANA zawarta jest informacja o energii metabolicznej danej formuły. Znajduje się ona tam, gdzie dawkowanie produktu. Przedstawiona jest w kcal/kg.

Dla ACANA Classic Red jest to 3493 kcal/kg (1000g).

Ile Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia powinien dostawać Twój pies?

Gdy mamy obliczone dzienne zapotrzebowanie psa (DER) oraz znamy kaloryczność Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia, które je nasz pies, wystarczy wykonać proste obliczenie.

Przykład:

Pies o wadze 10 kg, który je ACANA Classic Red

1000 g Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia – 3494 kcal

x g Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia – 619 kcal

   x = 1000 x 619 / 3494 = 177 g

Dawka dzienna Jedzenia ACANA Classic Red dla psa o średnim poziomie aktywności, o masie 10 kg to 177 g.

Trzy proste równania i aby obliczyć dzienną dawkę jedzenia dla psa 😊  Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu dostosować dzienną porcję jedzenia do jego indywidualnych potrzeb.

Takie spersonalizowane obliczanie dawki pokarmowej nie jest konieczne dla wszystkich psów. Nasze tabele dawkowania podane na opakowaniu są na tyle dokładne, podane dla różnych poziomów aktywności psów, że dopasowanie odpowiedniej porcji jedzenia dla psa zajmie tylko chwilkę, a dokonywanie obliczeń nie będzie konieczne. Obserwuj swojego psa i dostosuj dawkę do jego indywidualnych potrzeb, zmodyfikuj ją, gdy uznasz, że jest to konieczne. 

Dawkowanie karmy Acana

 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).