Kiedy zmienić karmę szczeniakowi? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Kiedy zmienić karmę szczeniakowi?

Kiedy zmienić karmę szczeniakowi z puppy na adult

Nowy członek rodziny w wieku szczenięcym wymaga opieki, w tym odpowiedniego żywienia. Większość opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że szczenię należy żywić odpowiednią karmą przeznaczoną dla psów w okresie wzrostu. Czy jednak wiesz, kiedy zmienić karmę szczeniakowi z puppy na adult?

Kiedy pies staje się dorosły?

Powszechnie uważa się, że szczeniak staje się psem dorosłym po ukończeniu 1. roku życia. Jest to zgodne z prawdą tylko częściowo. Moment dorastania jest bowiem zależny od indywidualnych cech osobniczych oraz docelowej wielkości psa. Aby w pełni ocenić, czy dany pies jest już dorosłym osobnikiem, należy zidentyfikować pełne zrośnięcie płytek kostnych. W praktyce tego typu badania wykonuje się rzadko. Dlatego dokonując oceny dorosłości bazuje się na wieku psa. 

Psy ras małych (np. boston terrier, cavalier king charles spaniel, jamnik, charcik włoski) zwykle osiągają dojrzałość w okolicach 10. miesiąca życia, a psy ras miniaturowych (np. chihuahua, chin japoński, maltańczyk, pomeranian) nawet już po ukończeniu 8 miesięcy.

Stwierdzenie o pierwszym roku życia jako momencie granicznym wejścia w dorosłość jest prawdziwe dla psów ras średnich. Zaliczamy do nich m.in. rasy: border collie, beagle, buldog angielski, cocker spaniel angielski, czerwony seter irlandzki, doberman, gończy polski.

Z kolei psy ras dużych (np. akita, labrador retriever, golden retriever, biały owczarek szwajcarski, bokser) i olbrzymich (np. dog niemiecki, rottweiler, berneński pies pasterski) osiągają dorosłość w wieku ok. 1,5 roku, do nawet 2 lat.  

Kiedy zmienić karmę szczeniakowi z puppy na adult?

Różnice w osiąganiu dojrzałości przez psy o różnej wielkości determinują ich ścieżkę żywienia. U psów ras miniaturowych i małych zmiana karmy typu puppy na karmę adult powinna nastąpić szybciej niż w przypadku ras dużych.

Niekiedy opiekunowie małych psów obawiają się, że ich piesek nie osiągnął dojrzałości pomimo ukończonych 10-12 miesięcy. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni dojrzałość psa na podstawie przeglądu. Może również wykonać badanie RTG. Zdarza się, że psy które już dawno stały się dorosłe nadal żywione są jako szczeniaki. Jest to praktyka wysoce niekorzystna dla zdrowia psa. Karmy przeznaczone wyłącznie dla szczeniąt są znacznie bardziej kaloryczne, aby mogły wspierać intensywny wzrost zwierzęcia. Dla dorosłych psów ich kaloryczność jest jednak za wysoka. Skutkować może to nadwagą psa, a w konsekwencji otyłością. Zbyt duża masa ciała psa obciąża stawy i może doprowadzić do rozwoju cukrzycy.  

Jaką formułę wybrać dla dorosłego psa?

Dla psów małych ras rekomendujemy przejście z ACANA Puppy Small Breed na ACANA Adult Small Breed. Odpowiednie będą również wszystkie formuły z linii ACANA Regionals. W przypadku nietolerancji pokarmowych sprawdzą się formuły z monobiałkowej linii ACANA Singles

ACANA Puppy & Junior jest formułą przeznaczoną dla szczeniąt ras średnich. Niemniej, jej zbilansowany skład umożliwia także żywienie nią szczeniaków-kundelków, co do których finalnej wielkości nie mamy pewności. Po ukończeniu przez psa stosownego wieku można żywić go formułą ACANA Adult Dog lub formułami z linii ACANA Regionals i ACANA Singles.

Szczeniaki dużych ras, żywione dotychczas ACANA Puppy Large Breed, mogą kontynuować żywienie formułą ACANA Adult Large Breed. Podobnie, jak w przypadku pozostałych ras, odpowiednie będą również linie ACANA Regionals i ACANA Singles

Pamiętaj, że Twój szczeniak każdej rasy może przejść na formuły linii ACANA Regionals i ACANA Singles jeszcze przed osiągnięciem dorosłości! Te linie odpowiednie są dla wszystkich psów, niezależnie od wieku. Zwróć jednak uwagę na dawkowanie odpowiednie do etapu życia. 

Kiedy zmienić karmę szczeniakowi? Jakie formuły ACANA wybrać?

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress