Świadomy opiekun psa doskonale wie, że mięso stanowi podstawę diety udomowionego kuzyna wilka. To właśnie tego składnika poszukuje w składzie karm i chce widzieć, jak największą jego procentową zawartość. Co jednak z podrobami? Przez wielu opiekunów psów oceniane są jako zbyteczne, pełniące rolę tańszego zamiennika mięsa i wyłącznie z tego powodu miałyby pojawiać się w składzie karmy. Czy rzeczywiście tak jest? A może jest wręcz przeciwnie i podroby w diecie psa to ważny element zbilansowanego żywienia?
Czym są podroby?
Podrobami nazywamy jadalne narządy/organy wewnętrzne. Składają się one z tkanek innych niż mięśniowa. Na tym tle wyróżniają się jedynie serca, które choć zbudowane z mięśni, zaliczamy do kategorii podrobów. Poza sercami, podrobami są więc także żołądki, nerki czy wątroba. Właśnie te podroby należą do najbardziej cennych odżywczo składników psiej diety, dlatego to je znajdziesz w jedzeniu ACANA i ORIJEN.
Po co zapewniać podroby w diecie?
Chociaż mięso jest bez wątpienia najważniejszym składnikiem diety względnego mięsożercy, jakim jest pies, nie zapewni mu wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Pies żyjący w naturze, dokładnie tak, jak jego pobratymiec wilk, nie upolowałby ofiary wyłącznie dla zjedzenia mięsa szkieletowego. Zajadałby się ze smakiem także skórą, ale przede wszystkim narządami. I wiedziałby, co robi! Bo podroby to element naturalnej psiej diety i recepta na odpowiednie odżywienie organizmu. Innymi słowy: prawdziwa bomba związków odżywczych umożliwiających prawidłowy metabolizm i rozwój ciała psa.
Wątroba
Wątroba jest szczególnym organem, który znajduje się w naszych recepturach ACANA i ORIJEN. Stanowi doskonałe źródło witamin A, C, E, D i witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Dodatkowo jest bogata w żelazo, cynk, miedź i kwasy tłuszczowe. Ponadto jest źródłem tłuszczu o dobrym profilu kwasów tłuszczowych. Wątroba ma także wysoką strawność oraz zapewnia podaż białka o bardzo dobrej jakości i wysokiej wartości biologicznej.
Serca
Udział serc w diecie psa jest wskazany szczególnie ze względu na korzystny skład związków mineralnych. Serca bogate są w aminokwasy (m.in. taurynę) i L-karnitynę. Stanowią także dobre źródło fosforu, cynku, manganu, miedzi i żelaza.
Żołądki
Żołądki, podobnie jak serca, zbudowane są z tkanki mięśniowej. Dzięki temu są wartościowym źródłem aminokwasów. Żołądki są bogate w witaminy z grupy B, szczególnie zaś niacyny, znanej również jako witaminy B3 lub witaminy PP, a odpowiadającej m.in. za pracę układu nerwowego.
Nerki
Nerki także są bogate w witaminy z grupy B oraz łatwo przyswajalne żelazo. Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem umożliwiającym zachowanie funkcji krwi. Pod względem zawartości składników odżywczych nerki zbliżone są do wątroby. Mają przy tym niską wartość kaloryczną.
Podroby w diecie psa a obawy miłośnika zwierząt
Wielu opiekunów psów obawia się karm zawierających podroby z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze zakładają, że karma mocno podrobowa wpłynie na problemy trawienne i przyczyni się do wystąpienia biegunek. Rzeczywiście duża zawartość podrobów w karmie może wpływać na rozluźnienie konsystencji kału. Właśnie z tego powodu w naszym jedzeniu stosujemy Whole Prey – poza mięsem włączyliśmy organy, chrząstki i kości, odzwierciedlające naturalną zdobycz dzikich kuzynów psów.
Innym zastrzeżeniem bywa kwestionowanie świeżości podrobów wykorzystywanych do tworzenia jedzenia dla psów. Podroby rzeczywiście mają niską – w porównaniu do mięsa – trwałość spożywczą, ale właśnie z tego powodu zwykle szybko po pozyskaniu wykorzystywane są w przemyśle spożywczym (również ludzkim). W praktyce są więc surowcem o małym prawdopodobieństwie skażenia mikrobiologicznego.
Podsumowując
Podroby są bardzo wartościowym elementem diety mięsożerców. Ze względu na dużą zawartość składników mineralnych i witamin są istotne w zbilansowanym żywieniu. Zasadniczo pod względem dostarczanych przez nich substancji odżywczych są bardziej wartościowe niż mięso szkieletowe. Nie powinny jednak stanowić podstawy diety psa, a być jej uzupełnieniem. Właściwy udział podrobów w diecie przynosi szereg korzyści zdrowotnych dla pupila. Ponadto podroby charakteryzują się wysokimi walorami smakowymi i zwiększają smakowitość gotowego jedzenia, zwłaszcza dodatek wątroby.