Wyjazd z psem - 5 wskazówek - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Wyjazd z psem – 5 wskazówek

Wyjazd z psem. Porady

Urlop jeszcze przed Tobą i zastanawiasz się, czy wyjazd z psem to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Podróżowanie z psem różni się nieco od wojaży bez czworonożnego towarzysza, ale może być źródłem wielu nowych doświadczeń. Dla Ciebie i dla Twojego pupila! Zobacz, jak przygotować się na wyjazd z psem, aby wypoczynek był przyjemny i dostarczył Wam samych miłych wspomnień. 

1. Wybór miejsca podróży

Decydując się na wyjazd z psem, trzeba wziąć pod uwagę jego komfort. Psy z reguły nie czują się dobrze w zatłoczonych kurortach. Zdecydowanie wolą odpoczynek na łonie natury. Dlatego wybierając destynacje, warto rozważyć mniej popularne, spokojniejsze miejsca. Zwróć uwagę, czy w okolicach znajdziesz odpowiednią, bezpieczną przestrzeń na długie wędrówki. Jeśli wybierasz się nad polskie morze, sprawdź czy w wybranym miejscu nie obowiązuje zakaz wprowadzania psów na plaże. Jeśli w góry – sprawdź wcześniej, którymi szlakami możesz wędrować z psem. Pamiętaj także o uiszczeniu odpowiedniej opłaty za wejście psa do parku krajobrazowego – w niektórych z nich obowiązuje bilet wstępu dla pupila. 

2. Wybór miejsca noclegu

Choć możesz wyznawać zasadę, że miejsce noclegowe nie ma większego znaczenia – w końcu i tak zamierzasz tam jedynie spać – to przy wyjeździe z pupilem, sprawa się nieco komplikuje. Choć dziś znalezienie psiolubnego miejsca nie jest szczególnie trudne, warto telefonicznie upewnić się, czy Twój psiak na pewno zostanie powitany jako wyczekiwany gość. Dopytaj, jaka opłata obowiązuje za pobyt psa i czy teren wokół ośrodka/hotelu jest ogrodzony. Jeśli podróżujesz z klatką lub legowiskiem psa (do czego zachęcamy!), sprawdź, czy na pewno zmieści się z nim w wynajętym pokoju. Sprawdź również okolicę miejsca noclegu. Czy jest spokojna? Czy masz gdzie udać się z pupilem na szybki spacer tuż przed snem lub tuż po przebudzeniu? Wzięcie pod uwagę drobnych szczegółów, zwiększa szansę, że wybierzesz miejsce idealne. 

3. Bezpieczna podróż

Niezależnie, czy na urlop wybierasz się pociągiem czy samochodem, musisz zapewnić pupilowi bezpieczeństwo. Podczas podróży pociągiem pamiętaj, aby pies był na stabilnej smyczy oraz miał założony kaganiec. Czworonóg nie powinien kręcić się po przedziale i podchodzić do współpasażerów. Jeśli ma być to pierwsza podróż pociągiem Twojego pupila, koniecznie zapoznaj go wcześniej z tym środkiem lokomocji. Skorzystaj z wolnego weekendu i lokalną koleją przejedźcie się na krótkim dystansie. Możecie udać się pociągiem za miasto na długi spacer, co zbuduje u pupila pozytywne skojarzenia z podróżą. Będzie to również okazja do wyłapania wszystkich niepokojących symptomów stresu lub choroby lokomocyjnej.

Decydujesz się na podróż samochodem? Również przyzwyczajaj stopniowo pupila do jazdy. Jeśli Twój psiak już zna jazdę samochodem i nie ma z nią problemów, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo.

Psa w samochodzie możesz przewozić na tylnym siedzeniu samochodu lub w bagażniku. W obu przypadkach pies powinien być zabezpieczony w taki sposób, aby uniemożliwić mu swobodne poruszanie się po wnętrzu pojazdu. Mniejsze psy z powodzeniem podróżują na tylnej kanapie przypięte specjalnym pasem do szelek. Pamiętaj, że nigdy nie przypinamy psów w aucie do obroży! To bardzo niebezpieczne. Nawet w przypadku niewielkiej kolizji, konsekwencje dla Twojego pupila mogą być tragiczne.

Większe psy warto przewozić w metalowych klatach w bagażniku. Uważa się to za najbezpieczniejszy sposób transportu psów. Wcześniej jednak należy przyzwyczaić psa do klatki. 

Podczas podróży nie zapominaj o regularnych postojach na załatwienie potrzeb fizjologicznych psa oraz napojeniu go. Do samochodu wrzuć nawilżane, kompostowalne chusteczki dla psów. Ułatwią Ci oporządzenie pupila po szybkim spacerze w deszczu podczas postoju lub w usunięciu ewentualnych wymiotów z kanapy lub maty. Przed długą podróżą dobrze też, aby pupil nie jadł, a jeśli wiesz, że Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nie zapomnij o podaniu odpowiednich leków – oczywiście w konsultacji z lekarzem weterynarii. 

Jeśli wyjeżdżasz z pupilem za granicę, sprawdź wymogi kraju do którego podróżujecie. Na terenie Unii Europejskiej, pies musi mieć ważny paszport, chip oraz aktualne szczepienie na wściekliznę. Każdy kraj może jednak wprowadzić dodatkowe obostrzenia! Monitoruj je każdorazowo przed wyjazdem, aby nic nie zaskoczyło Cię na przejściu granicznym. 

4. Jedzenie

Podczas wakacyjnej zabawy nie może zabraknąć ulubionego jedzenia Twojego pupila! Spakuj odpowiednią ilość jedzenia na cały urlop. Zdrowe i smaczne odżywianie zapewniają ACANA i ORIJEN – sucha karma o wysokiej zawartości składników mięsnych, a uboga w węglowodany. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą karmy na ACANA lub ORIJEN pamiętaj, aby zrobić to stopniowo. I to jeszcze przed wyjazdem lub tuż po nim! Proces adaptacji przewodu pokarmowego do nowego jedzenia powinien przebiegać w spokojnym tempie, ponieważ zdarzyć mogą się wzdęcia lub biegunki. Jest to coś, czego zdecydowanie chcesz uniknąć podczas wakacji. Dlatego nigdy nie decyduj się na wprowadzanie kulinarnych nowinek do menu psa podczas wyjazdów. Podobnie, postaw na znane i lubiane przysmaki

5. Niezbędne akcesoria

Poza szelkami/obrożą i smyczą, które towarzyszą Wam w podróży, warto wziąć ze sobą dodatkowy komplet. Akcesoria spacerowe mogą pobrudzić się, zmoknąć i nie wyschnąć na kolejny spacer. Mogą także ulec zniszczeniu utrudniając Ci dalsze wakacyjne spacery. Rozważ wzięcie długiej linki treningowej. Pozwoli ona nacieszyć się psu kontrolowaną wolnością, w miejscach, w których nie powinien biegać luzem. 

Do torby pupila nie zapomnij włożyć również jego ulubionych zabawek, gryzaków dentystycznych oraz zapasowych woreczków na psie odchody, wybierając te, które najbardziej Ci odpowiadają. Skompletuj również apteczkę dla psa, w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony. Nasz pomysł, co powinno znaleźć się w apteczce idealnej, znajdziesz tutaj

Nie zapomnij o uśmiechu i dobrym humorze! 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress