Aneta Urbaniak

Jak urządzić kocią toaletę?

jak-urządzić-kocią-toaletę

Decyzja o wprowadzeniu kota do domu wymaga przemyślanych rozwiązań. Choć udomowiony drapieżnik szybko zaadaptuje się do domowego środowiska, konieczne jest funkcjonalne urządzenie przestrzeni. Jednym z najważniejszych miejsc do przygotowania przed przybyciem kota jest jego toaleta. To miejsce w którym będzie on realizował swoje prymarne potrzeby fizjologiczne. Jeśli przymierzasz się do decyzji o adopcji lub kupnie kota, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami. Jeśli już posiadasz kota, zweryfikuj czy jego prywatna toaleta urządzona jest w odpowiedni sposób. Dziś o tym, jak urządzić kocią toaletę.

Czy miejscem na kocią toaletę zawsze musi być łazienka?

Nie. Dla kota nie ma znaczenia czy jego toaleta będzie znajdowała się w ludzkiej łazience. To, co powinno kierować nami przy wyborze miejsca na ustawienie kociej kuwety to łatwy  dla kota dostęp. Bardzo ważnym jest również, aby wybrane miejsce nie znajdowało się w ciągu komunikacyjnym domu. Kuweta powinna znaleźć się w miejscu zacisznym, umożliwiającym kotu korzystanie z niej w spokoju i bez stresu. 

Jeżeli decydujemy się na umieszczenie kuwety w łazience, pamiętajmy aby zawsze, gdy sami opuszczamy pomieszczenie, pozostawiać do niego otwarte drzwi. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której kot nie może dostać się do pomieszczenia z kuwetą. Dlatego ważnym jest, aby wybrane przez nas miejsce było łatwo dostępne. 

Kocia kuchnia i kocia łazienka obok siebie to nietrafiony pomysł

Niezwykle często zdarza się, że opiekunowie kotów wydzielają im w mieszkaniu strefę, w której znajdują się wszystkie kocie akcesoria. I tak obok drapaka zobaczyć możemy zabawki, miski z jedzeniem i wodą, a także kuwetę. W wielu przypadkach tacy opiekunowie skarżą się, że kot nie chce korzystać z kuwety i załatwia swoje potrzeby w innych pomieszczeniach. 

Nie do końca jest się czemu dziwić. Kto z nas chciałby jeść śniadanie w toalecie? 

Kocia kuweta i miski z jedzeniem nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie. Najlepiej akcesoria te, umieścić w osobnych pomieszczeniach. Koty są niezwykle czystymi zwierzętami. Korzystanie z kuwety w okolicy miejsca spożywania posiłków nie jest dla nich zachęcające. 

Jaki rodzaj kuwety wybrać?

W tej kwestii zdania są podzielone. Bardzo popularne są kuwety kryte, ze względu na estetykę oraz względną czystość utrzymaną wokół kuwety. Z drugiej strony część behawiorystów przychyla się do tezy, że dla kota wygodniejsza zdecydowanie jest kuweta otwarta. Decydując się na typ kuwety należy przede wszystkim uwzględnić potrzeby swojego kota. Wiele kotów korzysta z kuwet krytych i nie generuje to problemów behawioralnych. Niezbędne jest tutaj zindywidualizowane podejście i uwzględnienie preferencji własnego pupila. To samo dotyczy żwirku do kuwety. 

To, co jednak powinniśmy obligatoryjnie wziąć pod uwagę to wielkość kuwety. Za mała kuweta będzie skutkować niechęcią kota do korzystania z niej. Kot musi mieć możliwość swobodnego obrócenia się w kuwecie i zakopywania swoich odchodów. 

Jak dbać o czystość kociej kuwety?

Kuwetę musimy regularnie sprzątać. Sprzątanie w tym przypadku obejmuje zarówno wyrzucanie odchodów i wymianę żwirku, ale także mycie kuwety. Kuweta musi być czysta, ale nie powinna być przesadnie wyszorowana chemicznymi środkami. Większość z nich może negatywnie oddziaływać na samopoczucie i zdrowie kota. Do mycia kociej kuwety najbezpieczniej wykorzystywać środki ekologiczne, dedykowane akcesoriom zwierząt domowych. Może być to także ciepła woda z octem, który ma właściwości dezynfekujące. 

Jak usuwać brudny żwirek z kuwety?

Zanieczyszczony odchodami żwirek najlepiej usunąć całkowicie i po umyciu kuwety, nasypać świeży. Wysypywanie nieczystości przysparza wielu problemów domownikom i nierzadko generuje wzajemne przerzucanie odpowiedzialności za sprzątanie kociej kuwety. Zgadzamy się, że czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych na świecie. Jest jednak stałym elementem odpowiedzialnej opieki nad kotem i wymaga od nas samozaparcia oraz zdyscyplinowania. 

Wiele osób narzeka, że próby przesypywania kuwety bezpośrednio do worków na śmierci kończą się fiaskiem. Efektem “sprzątania” jest zwykle rozsypany na podłodze brudny żwir, zmarnowany worek i zszargane nerwy. Do czyszczenia kuwety warto wykorzystywać ekologiczne reklamówki na zwierzęce odchody. Ich pojemność doskonale odpowiada zawartości większości kuwet, a dodatkowo przyjemnie pachną lawendą, czym umilają przykrą czynność sprzątania po pupilu. 

Kocia toaleta idealna jednak nieidealna?

Jeżeli kocia toaleta spełnia wszystkie wymogi pupila, a mimo to zdarza mu się załatwiać potrzeby w innych miejscach domu, należy koniecznie zwrócić się do lekarza weterynarii. Posikiwanie poza kuwetą jest zwykle symptomem problemów zdrowotnych kota, których nie należy bagatelizować. Pamiętaj, że koty bardzo długo ukrywają ból i nie dają po sobie poznać, że gorzej się czują. Niekorzystanie z kuwety powinno Cię zaniepokoić. 

Wróć do listy aktualności