Dla psich pupili robimy wszystko. Wybieramy najlepsze, bogate w składniki mięsne jedzenie. Wykonujemy badania kontrolne, leczymy pojawiające się schorzenia. Spędzamy aktywnie czas, trenując posłuszeństwo i siłę mięśni. Jednak dbając o naszych czworonożnych przyjaciół, często zapominamy o ważnym obszarze: profilaktyce zdrowia jamy ustnej. Zobacz, jak wyczyścić zęby psu, aby zapewnić mu zdrowy i szczęśliwy uśmiech na każdy dzień Waszego wspólnego życia.
Jak wyczyścić zęby psu?
Czyszczenie psich zębów powinno stanowić element codziennej pielęgnacji psa. Każdego dnia na zębach odkłada się płytka nazębna. Jest to naturalny proces, ale Twoim zadaniem jest jego minimalizacja. O zęby psa najskuteczniej dbać stosując trzy kroki pielęgnacji.
Jednym z kroków w pielęgnacji jamy ustnej psa jest regularne szczotkowanie zębów w domu. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi! Poproś lekarza weterynarii o rekomendację preparatu dla swojego pupila. Wyposaż się również w odpowiednią szczotkę. Szczoteczka do zębów psa przypomina ludzką; różni się jednak dwoma (lub trzema) główkami z włosiem, stykającymi się ze sobą pod kątem ostrym. Dobrym wyborem są również szczoteczki gumowe nakładane na palec człowieka. Ten sposób czyszczenia zębów psa jest wygodny dla opiekuna, daje dużą kontrolę nad „zabiegiem” oraz ułatwia manewrowanie po jamie ustnej psa. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością pasty do zębów.
Aby dokładnie wyczyścić zęby psu, nie musisz poświęcać szczotkowaniu tyle czasu, co własnym zębom. Dla psa optymalny czas szczotkowania wynosi 15-30 sekund. Masuj zęby za pomocą szczoteczki wykonując koliste, płynne ruchy. Uważaj na delikatne dziąsła i nie szoruj zębów zbyt intensywnie. Nie wzmocni to oczekiwanego efektu, a może przysporzyć frustracji psu.
Co ważne, nigdy nie myj zębów psu „na siłę”. Większość nie lubi, gdy dotyka się ich pyska, co jest całkowicie naturalne. Jeżeli masz szczeniaka, od wczesnych miesięcy jego życia przyzwyczajaj go do zabiegów pielęgnacyjnych. To zaprocentuje w przyszłości. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z myciem zębów u dorosłego psa, koniecznie najpierw oswój go z nową sytuacją. Pokaż psu, że nie dzieje się nic złego, pozwól mu powąchać szczoteczkę i pastę. Czyszczenie zębów zacznij od krótkich muśnięć szczoteczką po zębach, za każdym razem nagradzając psa smakołykiem. Początkowe spotkania psa z myciem zębów potraktuj raczej jako wspólną naukę niż rzeczywistą higienę.
Jak często myć zęby psu?
Pożądana częstotliwość mycia zębów psa zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj przyjmowanego pokarmu oraz regularność podawania gryzaków (zarówno w postaci jadalnej, jak i w formie zabawek). Należy również ocenić aktualny poziom płytki nazębnej lub kamienia nazębnego. Jeżeli pies przez lata nie miał czyszczonych zębów, istnieje duża szansa, że kamień nazębny będzie kwalifikował się do usunięcia u lekarza weterynarii. Warto jednak robić wszystko, aby nie dopuścić do takiego stanu. Problemy z zębami nawarstwiają się z wiekiem, a usunięcie kamienia wiąże się z zabiegiem pod narkozą, która nie zawsze jest możliwa (i bezpieczna) dla psa w podeszłym wieku.
Dlatego częstotliwość mycia zębów u Twojego psa ustal z lekarzem weterynarii, który dokona przeglądu stomatologicznego, oceniając stan jamy ustnej pupila. Przyjmuje się, że profilaktycznie zęby psa nawet w dobrym stanie należy myć… codziennie!
Szczotkowanie zębów i przeglądy stomatologiczne pełnią fundamentalną rolę w dbaniu o zdrową jamę ustną. Nie należy jednak na tym poprzestawać. Mycie zębów za pomocą szczoteczki należy uzupełniać podawaniem psu gryzaków dentystycznych. Wybierając gryzaki dla pupila, kieruj się naturalnością składu, długością czynności żucia i potwierdzoną badaniami efektywnością. Wielu opiekunów psów jest przekonanych, że każdy gryzak pełni deklarowaną przez producenta funkcję. Niestety nie zawsze tak jest.
Gryzaki dentystyczne – jak wybrać odpowiednie?
Gryzaki dentystyczne są istotnym uzupełnieniem pielęgnacji jamy ustnej. Dodatkowo pełnią wiele innych ważnych funkcji dla psa. Z założenia powinny być podawane codziennie, aby mogły mechanicznie ścierać przyrost płytki nazębnej. Jeśli podajesz psu raz dziennie gryzak dentystyczny, powinien on być niskotłuszczowy i niskokaloryczny. W przeciwnym razie Twój pupil może szybko przybrać na wadze. Ważnym jest także, aby wybrany gryzak był stworzony z naturalnych składników. Unikaj sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. To, co podajesz psu każdego dnia do zjedzenia, nie może być produktem odpadowym, wysokokalorycznym, pełnym sztucznych ulepszaczy i wzmacniaczy smaku. Zwróć uwagę na składniki potencjalnie uczulające. Ważne, aby gryzak był lekkostrawny i nadawał się także dla psów wrażliwych, ze skłonnościami do alergii.
Przede wszystkim gryzak dentystyczny powinien być skuteczny. Najlepiej, gdy działa intensywnie na trzy obszary: zęby, oddech i dziąsła. Przy podjęciu decyzji zakupowej, warto zapoznać się z badaniami jego efektywności. I wybierać ten, który wykazuje się wysoką skutecznością w zakresie redukcji płytki nazębnej, kamienia nazębnego i niwelacji nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
Czy istnieje gryzak idealny?
Jesteśmy przekonani, że tak! Wegetariańskie gryzaki dentystyczne WHIMZEES nie bez powodu podbijają serca psów i ich opiekunów. Unikalne, zabawne kształty cieszą nie tylko oko, ale również doskonale czyszczą przestrzeń międzyzębową. Jeśli Twój pies nie miał jeszcze okazji zapoznać się z gryzakami WHIMZEES, pomyśl, czy nie nadszedł czas, aby to zmienić?
Gryzaki dentystyczne WHIMZEES powstają wyłącznie z najlepszych, całkowicie naturalnych składników. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w codziennym stosowaniu, nie powodując problemów z trawieniem, nawet u wrażliwych psów. Niska zawartość tłuszczu, czyni je lekkostrawnymi i sprzyja utrzymaniu pupila w dobrej kondycji. Codzienne podawanie jednego gryzaka w odpowiednim dla Twojego psa rozmiarze, w bezpieczny sposób pielęgnuje zęby pupila.
Skuteczność działania gryzaków WHIMZEES jest wyższa nawet o 80% od konkurencyjnych gryzaków dostępnych na rynku zoologicznym. W dodatku czas żucia WHIMZEES jest trzykrotnie dłuższy, a to oznacza więcej dogłębnego oczyszczenia. I więcej zabawy dla Twojego przyjaciela.