Zakłaczenie u kota - jak reagować i unikać? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Zakłaczenie u kota – jak reagować i unikać?

Zakłaczenie u kota. Objawy, leczenie, odkłaczanie.

Zakłaczenie u kota to sytuacja, która wymaga sprawnego rozpoznania i szybkiego wdrożenia środków zaradczych. Bez wątpienia, najlepiej nie dopuścić do zakłaczenia u kota. Zobacz, jak zapobiegać kłaczkom w przewodzie pokarmowym pupila, po czym poznać, że kule włosowe już się utworzyły i co zrobić, aby jak najszybciej przywrócić mu pełen komfort. 

Jak powstają kule włosowe?

Koty są niezwykle czystymi zwierzętami. Staranna pielęgnacja sierści zajmuje im sporo czasu i jest powtarzana kilkukrotnie w ciągu doby. Podczas mycia kot połyka martwą, wyczesaną przez siebie sierść, która trafia do żołądka. Standardowo kot wydala ją wraz z odchodami. Często zdarza się jednak, że futro nagromadzone w układzie pokarmowym tworzy zwarte kule sierści, zwane pilobezoarami. 

Na powstawanie kul włosowych szczególnie narażone są koty długowłose, z gęstym podszerstkiem. Jednak nawet koty krótkowłose mogą ulec zakłaczeniu! Najbardziej sprzyjający temu czas to okres intensywnego linienia (wiosna i wczesne lato) oraz okres okołochorobowy. Ze względu na osłabienie organizmu, wzmożone jest wypadanie sierści. 

Jak rozpoznać zakłaczenie u kota? Objawy

Kłopotliwy kłaczek może zatykać przewód pokarmowy. Jeśli zauważysz, że Twój kot ma problemy z wypróżnianiem, koniecznie obserwuj jego zachowanie. Gdy tylko dostrzeżesz kolejne niepokojące objawy, udaj się, jak najszybciej do lekarza weterynarii, który wykona badanie USG lub RTG. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do niedrożności jelit. Zbita kula włosowa nie przejdzie przez nie tak płynnie, jak robią to pojedyncze kłaczki eliminowane każdego dnia. 

Twój niepokój powinny wzbudzić wymioty po posiłku i piciu, ale także próby zwracania treści pokarmowej, które nie przynoszą efektów. Kule mają drażniące działanie na błonę śluzową żołądka, co objawia się odruchem wymiotnym, dławieniem, a przy tym odczuwaniem przez kota dyskomfortu, a nawet bólu. 

Ponadto możesz zaobserwować pogarszający się poziom apetytu, a w konsekwencji stopniową utratę masy ciała. Kot może również przestać dbać o swoją higienę. Wówczas sytuacja jest poważna. Jeśli dodatkowo obserwujesz u swojego kota zaparcia, wzdęcia, apatię i ogólne pogorszenie samopoczucia, to znaczy, że doszło do zaburzeń perystaltyki jelit. Niezbędna jest pomoc specjalisty. Brak Twojej reakcji może wiązać się z zapaleniem, martwicą lub perforacją jelit. Utrzymując kota w takim stanie narażasz go również na inne choroby, jak niewydolność nerek czy wątroby. 

Zakłaczenie u kota – jak zapobiegać?

Incydenty zatkania kota warto eliminować poprzez przyłożenie starannej uwagi do profilaktyki. Oto dobre praktyki, które warto wdrożyć, aby uniknąć zbijania się kul włosowych w żołądku:

  • Regularnie pielęgnuj sierść kota. Wyczesuj go co najmniej raz w tygodniu. Jeśli Twój kot jest długowłosy, nie zapominaj o wycinaniu ewentualnych kołtunów;
  • Podawaj kotu jedzenie ze zwiększoną zawartością błonnika, np. ACANA Indoor Entrée, która pomaga przesuwać kłaczki przez jelita. Dodatek włókna roślinnego zmniejsza ryzyko zakłaczenia u kota. 
  • Pamiętaj o nawadnianiu. Koty zwykle przyjmują mało płynów ze względu na pustynne pochodzenie. Woda jest im jednak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Kontroluj, ile dziennie wypija Twój kot poprzez obserwowanie ubytku wody w misce. Jeśli niewiele, pomyśl o dodatkowych naczyniach z wodą, np. dzbankiem z listkiem mięty, kociej fontannie, dozowniku czy innego rodzaju poidełku, które zachęci kota do przyjmowania większej ilości płynów. 
  • Umieść w domu doniczkę z kocią trawą. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań lub wyhodować trawę samodzielnie, np. ze zboża owsa lub jęczmienia. Podgryzanie trawy powoduje u kotów wymioty, dzięki którym oczyszczają układ pokarmowy z zalegającej treści. Pomaga także uporać się z zaparciami, wspierając oczyszczenie jelit. 
  • W przypadku częstych, nawracających incydentów zakłaczenia, pomyśl o doraźnym podawaniu preparatów odkłaczających, np. w postaci pasty. Nigdy nie podawaj kotu olejów ani parafiny, które znacząco obciążają wątrobę i trzustkę!

Sierść w układzie pokarmowym jest normalnym zjawiskiem w kocim świecie. Ważne, aby wspomagać pupila w jej wydalaniu, nie dopuszczając do sytuacji skrajnych, zagrażających zdrowiu i życiu kota.

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress