Jaka karma dla małego psa? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Jaka karma dla małego psa?

Jaka karma dla małego psa?

Zarówno psy małych ras, jak i kundelki kompaktowych rozmiarów, urzekają większość ludzi swoim wrodzonym wdziękiem. Małe rozmiary psów wzbudzają w nas zachwyt i wyjątkowo opiekuńcze uczucia. Na małe rasy decydujemy się często zazwyczaj ze względu na miejski tryb życia i chęć zyskania czworonożnego przyjaciela do towarzystwa. Z tych powodów populacja małych psów rośnie w szybszym tempie niż populacja średnich i dużych ras. Chcąc zapewnić małemu psu wszystko, co najlepsze często zastanawiamy się, jaka karma dla małego psa będzie właściwa? Jak żywić pupila, aby żył, jak najdłużej? 

Mała rasa, czyli jaka?

Zazwyczaj uważa się, że są to psy osiągające masę ciała do 9-10 kg w wieku dorosłym. Psy poniżej 5 kg określane są rasami miniaturowymi. Do ras miniaturowych i małych zaliczane są więc m.in.

 • chihuahua
 • yorkshire terrier
 • maltańczyk
 • szpic miniaturowy
 • shih-tzu
 • pekińczyk
 • boston terrier
 • cavalier king charles spaniel
 • jack russell terrier
 • jamnik
 • mops
 • rosyjski toy.

Szczenięta małych ras

Pies małej rasy przechodzi przez swój okres szczenięctwa niezwykle dynamicznie. Rozwój szczeniaka jest bardzo szybki, co wymaga od opiekuna dostarczenia pupilowi odpowiednich składników odżywczych w pożywieniu. Pamiętaj, że szczeniaki mają niezwykle duże potrzeby energetyczne – nawet czterokrotnie większe niż psy dorosłe. Nie oznacza to jednak, że ich miski powinny być zawsze wypełnione po brzegi.

Szczeniaka nie karm „na żądanie”. Wybierz określone pory dnia i podziel dobową dawkę nawet na 4-5 posiłków. W przypadku psów rosnących zdecydowanie lepiej podawać mniej obfite porcje, ale częściej. Pamiętaj, że pomimo wysokich potrzeb energetycznych, żołądek Twojego pupila jest naprawdę małych rozmiarów!

Jaka karma dla małego psa – szczeniaka?

Wybierając karmę dla szczeniaka małej rasy, zwróć uwagę na jej kaloryczność i wielkość chrupek. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie karma, jest rzeczywiście karmą pełnoporcjową, aby swoim żywieniem nie doprowadzić do niedoborów u psa, szczególnie katastrofalnych w skutkach w przypadku szczeniąt. 

Jeśli zdecydujesz się na żywienie pupila suchą karmą, koniecznie zwróć uwagę na formułę ACANA Puppy Small Breed. Została ona opracowana specjalnie z myślą o szczeniętach małych ras. 70% jej składu stanowią składniki mięsne, zaś pozostałe 30% to odżywcze owoce, warzywa i zioła. W ACANA Puppy Small Breed nie znajdziesz kukurydzy, pszenicy, ryżu, ziemniaków czy tapioki. Prosty, przejrzysty skład zapewnia wolność od składników GMO, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. 

Dorosłe psy małych ras

Psy małych ras osiągają dorosłość szybciej niż psy ras średnich i dużych. Przyjmuje się, że dla ras miniaturowych czas osiągnięcia dorosłości przypada na 8-10 miesiąc życia. W przypadku psów małych – około 10-12 miesięcy. Jest to czas w którym należy przejść na formułę dla psów dorosłych lub zmniejszyć porcję dzienną dotychczas podawanej karmy (wyłącznie jeśli stosowana karma jest przeznaczona zarówno dla szczeniąt, jak i psów dorosłych). Zapoznaj się uważnie z przeznaczeniem karmy i właściwą jej tabelą dawkowania. 

Mały pies to pies wybredny?

Małe psy to często niejadki. Jeśli i Tobie zdarzył się wybredny pupil, pamiętaj, że smakowitość jedzenia możesz wstępnie ocenić na podstawie jego składników. W suchej karmie szukaj mięsa i tkanek zwierzęcych. Powinny one znajdować się na szczycie listy składników. Mięso jest naturalnym posiłkiem dla psa, więc jego bogactwo w karmie zachęci psa do jedzenia poprzez swój aromatyczny zapach. Jeśli to nadal za mało, poszukaj sposobu na swojego niejadka. Pisaliśmy o nich tutaj

Jaka karma dla małego psa – dorosłego?

Większość psów ras małych doskonale radzi sobie ze standardowym rozmiarem chrupek ok. 14 mm. Właśnie takie znajdziesz w naszych formułach z wysokobiałkowej linii ACANA Highest Protein oraz monobiałkowej linii ACANA Singles, odpowiedniej dla psów z wrażliwymi układami pokarmowymi. Formuły obu tych linii odpowiednie są zarówno dla psów dorosłych, jak i dla szczeniąt.

Jeśli żywiłeś szczeniaka ACANA Puppy Small Breed, dobrym wyborem dla psa dorosłego będzie także ACANA Adult Small Breed. Ta formuła powstaje z tych samych składników, co wersja dla szczeniąt, lecz jest dostosowana do potrzeb energetycznych dorosłych psów małych ras. Nieznacznie wzrasta także rozmiar chrupek – z ok. 6,5 mm do ok. 11 mm.

A może ORIJEN?

Możesz również zdecydować się na jedzenie ORIJEN Small Breed, które charakteryzuje się unikatowym kształtem chrupek, dostosowanym do anatomii szczęk małych psów. ORIJEN Small Breed to wysokobiałkowa, bezzbożowa i aromatyczna formuła, która powstaje ze świeżych i surowych składników zwierzęcych, dostarczając wartości odżywczych niezbędnych małym rasom. Formuła z 85% zawartością składników mięsnych została opracowana w taki sposób, aby wspierać system immunologiczny psa, mobilizować go do aktywnego trybu życia, wspomagać zdrowie, także w okresie starzenia, a jednocześnie dostarczać wyjątkowego smaku, kuszącego nawet wybredne psiaki. 

Zapisz się do newslettera

 • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
 • Bądź zawsze na bieżąco!
 • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress