5 wskazówek, jak wybrać najlepszą karmę dla psa - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

5 wskazówek, jak wybrać najlepszą karmę dla psa

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Rynek jedzenia dla psów jest ogromny. W gąszczu oferowanych produktów opiekun psa  często staje przed trudnymi wyborami. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karmę dla psa w 5 prostych krokach. 

1. Sprawdź stan zdrowia zwierzaka

Najlepsza karma dla Twojego pupila to ta, która odpowiada jego potrzebom. Priorytetowo potraktuj określenie stanu zdrowia psa, wykonując stosowne badania profilaktyczne u lekarza weterynarii. To ważne, aby wybierając najlepszą dietę dla pupila, potwierdzić brak przewlekłych schorzeń. Niektóre z chorób przewlekłych wymagają specjalistycznej diety, m.in. choroby wątroby, nerek, zaburzenia pracy układu pokarmowego, choroby metaboliczne, zapalenie trzustki. W przypadku niefortunnej diagnozy, musisz dostosować się do zaleceń lekarza weterynarii. Rekomendujemy również konsultację z psim dietetykiem. 

Zdrowy, dorosły pies powinien przyjmować jedzenie bogate w białko pochodzenia zwierzęcego, a względnie ubogie w węglowodany. Nie bój się wysokich procentów białka w karmie! Przypominamy, że „przebiałczenie” nie istnieje. Nadmiar białka w diecie psa odkłada się w postaci tłuszczu lub jest wydalany z organizmu. 

2. Zapoznaj się wnikliwie ze składem karmy

Skład karmy to najważniejsza informacja na jej opakowaniu. To właśnie na podstawie składu powinieneś/aś podejmować ostateczną decyzję zakupową. Poszukuj przede wszystkim wysokiej zawartości składników mięsnych. W jedzeniu ACANA masz ich aż do 75% w składzie, a w jedzeniu ORIJEN – 85%. Jeżeli Twój pupil nie ma problemów zdrowotnych wymagających diety monobiałkowej, wybieraj formuły ze zróżnicowaną zawartością składników mięsnych. Bogactwo różnych gatunków mięs odzwierciedla naturalną dietę psów. Zwracaj również uwagę na poziom węglowodanów. Naturalna dieta psa zawiera ich niewiele, i tak też powinno być w karmie Twojego psa.

3. Upewnij się, czy karma odpowiada wymogom żywieniowym

Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie karma jest karmą pełnoporcjowa, czy uzupełniająca. Pamiętaj, że karma uzupełniająca nie jest karmą bytową. Oznacza to, że jej rolą jest uzupełnienie, wzbogacenie diety pupila. Nie może jednak stanowić podstawy diety. Częste, lub – co gorsza – wyłączne żywienie pupila karmą uzupełniającą, prowadzi do poważnych niedoborów i rzutuje negatywnie na stan zdrowia pupila. 

Zwróć również uwagę, czy karma odpowiada wymogom żywieniowym AAFCO (Stowarzyszenie Amerykańskich Urzędników Kontroli Pasz) lub FEDIAF (Europejska Federacja Producentów Żywności dla Zwierząt Domowych). Obie te instytucje są uznanymi źródłami o składnikach karm, ich etykietowaniu oraz wytycznych żywieniowych.

Gdzie szukać takiej informacji? Oczywiście na opakowaniu karmy. W jedzeniu ORIJEN i ACANA te informacje znajdują się tuż pod tabelą dawkowania. 

Jak wybrać najlepszą karmę dla zwierzaka? Pod tabelą dawkowania szukaj informacji, czy karma odpowiada wymogom żywieniowym.

 

4. Sprawdź, czy masz możliwość kontaktu z producentem i/lub dystrybutorem

Jeżeli coś wzbudza Twój niepokój, nie wahaj się pytać. Ale kogo? Najlepiej  samego producenta lub dystrybutora karmy. Na opakowaniu szukaj więc informacji kontaktowych, jak nazwa firm/y, nr telefonu czy adres mailowy. Daje Ci to możliwość pozyskania dodatkowych informacji na temat składników i ich pochodzenia czy kontroli jakości w firmie producenta. Nie wahaj się pytać i poszukiwać wiedzy, która upewni Cię, że karma Twojego pupila jest pożywna i bezpieczna. 

W przypadku firmy Champion PetFoods, producenta jedzenia ORIJEN i ACANA, kluczowa jest transparentność. Podobnie Acana Polska, jako dystrybutor, ceni sobie przejrzystość komunikacji. Z każdą wątpliwością żywieniową możesz zwrócić się do naszych ekspertów pod adresem mailowym info@acana.com.pl 

5. Nie ulegaj popularnym hasłom

W świecie w którym towarów jest dużo, marki próbują się wyróżnić. Często wykorzystują do tego popularne hasła marketingowe, o nieostrych definicjach. Mają one przykuć uwagę konsumentów. Właśnie dlatego z każdej sklepowej półki „krzyczą” do Ciebie karmy „ekologiczne”, „De Lux”, „High Premium”, „produkcja rzemieślnicza”, itp. O tym, czy karma jest rzeczywiście taka, jaką deklaruje producent, zdecyduj samodzielnie analizując skład i zawartość składników odżywczych. Jeśli brakuje Ci w tym zakresie kompetencji, śmiało napisz do nas lub zadzwoń: 71 318 84 28. Chętnie pomożemy! 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress