Aneta Urbaniak

Jesienny spacer z psem – jak urozmaicić wspólny czas?

Jesienny spacer z psem. Zabawa z psem podczas z spaceru urozmaica wspólnie spędzany czas.

Piękna, złota jesień to doskonały czas na aktywny spacer z psem. Temperatura powietrza staje się coraz mniej uciążliwa dla Twojego pupila niż upalnym sierpniem, ale nadal jeszcze przyjemna dla Ciebie, na tyle, że nie zmarzniesz jak w zimowym grudniu ;-) Taki kompromis pogodowy należy bezwarunkowo wykorzystać! Jak zatem ciekawie spędzać czas z psem pośród opadających liści, podczas chłodnych wieczorów i słonecznych popołudni?  Zapoznaj się z naszymi sposobami na świetną zabawę z psem, a później ubierz trampki i bierz smycz w dłoń! Piękna jesień nie będzie trwała wieczność!

1. Ćwicz podstawy posłuszeństwa

Długi jesienny spacer z psem z dala od wielkomiejskiego zgiełku to świetny czas na trening podstaw posłuszeństwa. Nawet jeśli Twój pies doskonale zna podstawowe komendy, siada, przybija piątkę i wraca na zawołanie, nie spoczywaj na laurach! Każdą wypracowaną już komendę należy utrwalać poprzez regularne jej powtarzanie. O ile komendy “siad”, “leżeć” czy “podaj łapę” z powodzeniem możesz ćwiczyć każdego dnia w domu, o tyle trening przywołania czy koncentracji na opiekunie pośród bodźców zewnętrznych, wymaga już czasu spędzanego na świeżym powietrzu. 

Na ćwiczenia przywołania i skupiania uwagi na Tobie, wybieraj spokojne tereny, pełne zieleni i nieprzepełnione innymi spacerowiczami. Niezwykle ważnym jest, abyście znajdowali się daleko od ruchliwych dróg.

Przywoływanie możesz ćwiczyć z psem przypiętym do długiej linki lub z psem puszczonym luzem – jeśli pies słucha się na tyle, że spuszczasz go ze smyczy na spacerach. Komenda “do mnie” (“wróć”) jest niezwykle ważna. Warto ćwiczyć regularnie, aby uzyskać pewność, że pupil wróci do Ciebie zawsze, gdy tylko go o to poprosisz. To komenda, która jest ważna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa Twojego pupila, np. gdy dostrzeżesz z daleka dziką zwierzynę, nadjeżdżającego rowerzystę lub innego psa.

Z tych samych powodów warto, abyś systematycznie ćwiczył ze swoim psem skupianie uwagi na Tobie. Pomaga to budować więź pomiędzy Wami i sprawia, że zyskujesz nad swoim psem większą kontrolę. To również ważne ze względów bezpieczeństwa. Wykorzystuj więc okazję długich spacerów po podmiejskiej okolicy do treningu. Czas w którym ćwiczysz z psem jest dla niego bardzo ważny!

2. Baw się z psem w… chowanego!

Spacer z psem po lesie nie musi być nudny. Zapomnij o tym, że idziesz przed siebie z nosem w telefonie podczas, gdy pies penetruje każdy krzak, by zapewnić sobie samemu atrakcje. Pobaw się z psem w chowanego! 

Odczekaj chwilę, aż zainteresuje go coś w otoczeniu i niepostrzeżenie schowaj się za pobliskim drzewem lub wzniesieniem. Początkowo możesz pomóc psu poprzez nawoływanie go. Wówczas łatwiej będzie mu podążać za Twoim głosem. Bardziej zaawansowana wersja zabawy przewiduje, że skrywasz się zupełnie bezgłośnie i czekasz, aż Twój pies Cię znajdzie. Za odnalezienie należy oczywiście pochwalić psa słownie i nagrodzić np. przysmakiem lub ulubioną zabawką

Najbezpieczniej będzie, gdy możesz udać się na spacer z psem i z innym domownikiem. Ukrywajcie się naprzemiennie, tak aby jedno z Was pozostawało zawsze z psem. Pamiętaj też, że zabawa w chowanego nie jest polecana dla psów lękliwych i tych, które jeszcze nie zżyły się z opiekunem na tyle, by zawsze gdy stracą go z zasięgu wzroku, natychmiast rozpoczęły poszukiwania. Dla psa świeżo po adopcji Twoje nagłe zniknięcie może być bardzo stresujące. 

Jeśli jednak Twój pies doskonale odnajduje się w zabawie w chowanego, zwiększaj nieustannie poziom trudności! Chowaj się coraz dalej (ale z umiarem – nie zostawiaj psa bez opieki w dalekiej odległości!) i w różnych miejscach. Dobra zabawa i wzmocniona więź z psem gwarantowana. Tego typu zabawy możecie kontynuować w ramach zorganizowanych, cyklicznych zajęć mantrailingu.

3. Ukryj przysmaki na krzaku

Jeśli Twój pies jest wyjątkowym pasjonatem węszenia, to zapewne bawisz się z nim ukrywając przysmaki w macie węchowej lub rozsypując je na trawie. Zaskocz psa i wykonaj z nim ćwiczenia węchowe… w pionie!

Przysmaki możesz ukryć w korze drzewa lub nabić na gałązki krzaków. Dostosuj wysokość do możliwości fizycznych swojego psa. Po przywołaniu wydaj komendę “szukaj” (jeśli pies ją zna). Początkowo Twój pupil może być nieco zdezorientowany. Nie wahaj się mu pomóc! Wskaż palcem wertykalny kierunek węszenia. Każda kolejna zabawa będzie dla niego coraz prostsza, więc zwiększaj poziom trudności. Węszenie w pionie aktywizuje psa, pozytywnie go męczy i dostarcza wspaniałych wrażeń wraz z pysznymi nagrodami

4. Wykorzystaj zabawki do aktywizacji psa

Nie chodzi o to, aby pies miał dużo zabawek, lecz o to, aby miał takie, które są dla niego atrakcyjne! Wiesz, jakie to zabawki?

Te, które w zabawę angażują również Ciebie.

Zabawa z dyskiem, czyli frisbee z psem

Na spacer z psem przy polach, podmiejskich wałach lub piknik nad jeziorem doskonale sprawdzi się dysk, dzięki któremu zapoznasz pupila z frisbee. To świetny wybór dla czworonogów, które kochają aktywność fizyczną i świetnie radzą sobie ze skokami. Zabawa z dyskiem zwiększa szybkość, wytrzymałość i zwinność psa.

Pamiętaj, aby każdorazowo przed zabawą wykonać rozgrzewkę z psem. Jego stawy muszą być odpowiednio przygotowane na te wbrew pozorom wymagające ćwiczenia. Pomoże również ograniczyć ewentualne kontuzje

Jak przeprowadzić taką rozgrzewkę? Rozgrzej psa poprzez 10-15 minutowy bieg truchtem w jednostajnym tempie. Nie zapominaj o stawach! Każ psu wykonać kilka komend naprzemiennie: siadanie, wstawanie, leżenie, obroty na obie strony, cofanie się, przejście pod Twoimi nogami, slalom, itp. Dopiero wówczas przystąpcie do zabawy dyskiem. 

Szarpanie i przeciąganie

Twój pies kocha rywalizować! Szarpanie jest jego potrzebą gatunkową. Wybieraj więc zabawki, którymi tę potrzebę możesz realizować. Zabawki dzięki którym możesz szarpać się ze swoim pupilem zagwarantują Wam zabawę opartą na naturalnych psich instynktach. Celem waszej gry jest zdobycie szarpaka na wyłączność.

Pamiętaj, że pies musi często wygrywać ;-) Nie oznacza to jednak, że zabawka powinna znaleźć się w jego posiadaniu w bardzo łatwy sposób, niemal “za nic”. Żyłka ostrej rywalizacji jest tutaj niezbędna. Dzięki temu poczucie wygranej u psa będzie wyjątkowo budujące pewność siebie.

Do takich zabaw świetnie nadają się piłka z uchwytem i piłka ze sznurem. Jeśli masz zamiar wykorzystywać te zabawki przede wszystkim do przeciągania i szarpania, to nie powinny być one zawsze dostępne dla psa. Dzięki temu, że pies nie widzi zabawek codziennie na swoim legowisku, wzmacniasz ich atrakcyjność. Dużo łatwiej zachęcą go do zabaw, kiedy już znajdą się w Twojej ręce. W ten sposób możesz bawić się również z psem w wodzie, ze względu na utrzymywanie się zabawek na jej powierzchni. 

Wybieraj zawsze zabawki, które są bezpieczne dla Twojego psa. Do aportowania, szarpania i przeciągania nie wykorzystuj znalezionych na ścieżce patyków, ani tym bardziej kamieni! To nie są zabawki dla psa – stwarzają poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. 


Pamiętaj, że dla Twojego psa czas spędzony z Tobą jest wyjątkowy. Im więcej aktywnie spędzonego czasu razem, tym silniejsza staje się Wasza relacja. Codzienny długi spacer z psem powinien obfitować w atrakcje, które angażują nie tylko psie ciało, ale także umysł. Dzięki pełnej realizacji jego naturalnych potrzeb, Twój pies nie będzie sprawiać Ci żadnych kłopotów. Czy nie o takiej relacji marzysz?

Wróć do listy aktualności