Kot senior - jak żywić? - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Kot senior – jak żywić?

Kot senior. Jak żywić kota w podeszłym wieku?

Czas upływa nieubłaganie. Starość dopada każdego z nas. Nie oszczędza również naszych czworonożnych przyjaciół. Kot senior to wyzwanie dla opiekuna. Kiedy Twój kot uzyskuje wiek senioralny? Jak zadbać o jego dobrobyt i właściwe żywienie?

Kot senior – 12 wiosen wzwyż

O senioralnym wieku kota mówi się zwykle, gdy ten ukończy 12 lat. Proces starzenia jest jednak zindywidualizowany i może dotknąć kota nieco wcześniej lub później. Po czym poznasz, że Twój kot nie jest już młodzieniaszkiem? Symptomy starzenia widoczne są gołym okiem i z pewnością zauważysz je z łatwością. Kot staje się mniej energiczny i znaczną część swojej doby poświęca na sen. Osłabieniu ulega jego apetyt, a dotychczas zjadana porcja jedzenia, pozostaje w misce niedokończona. Również aktywność poświęcona na zabiegi pielęgnacyjne ulega zmniejszeniu. Inaczej mówiąc: kot dużo śpi, mniej je i rzadziej się myje

Pojawić mogą się schorzenia zdrowotnie sprzężone z wiekiem, np. niewydolność nerek, nadczynność tarczycy czy cukrzyca. Choroby współtowarzyszące starszemu kotu osłabiają jego organizm i powodują, że potrzebuje on znacznie więcej czasu na spokojny odpoczynek. 

Opieka nad kotem seniorem

Jak zapewnić najlepszą opiekę kociemu seniorowi? Przede wszystkim należy unikać gwałtownych zmian w jego trybie życia. Koty z reguły cenią sobie rutynę (w większym stopniu niż psy) i nie lubią zmian. Szczególnie ważne jest, aby tę niechęć uszanować, gdy Twój kot nie jest pierwszej młodości. Rewolucyjne zmiany w urządzeniu mieszkania zmieniające w pełni jego funkcjonalność, nie są czymś oczekiwanym dla starszego kota. Senior potrzebuje jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa, a te uzyskuje z bodźców zewnętrznych – swojego otoczenia. Powinno ono pozostać w możliwie jak najbardziej niezmienionym kształcie. 

Jeżeli Twój kot dotychczas spożywał posiłki „na wysokości”, np. na kuchennym blacie lub przygotowanej w tym celu półce, warto rozważyć przeniesienie ich na podłogę. Zwróć również uwagę, jak kot radzi sobie z kuwetą. Być może konieczna będzie zmiana z krytej na otwartą lub dostosowanie wysokości jej rantów. 

Brak apetytu a choroby 

Utrata apetytu przez starszego kota nie jest niczym zaskakującym. Warto jednak, abyś udał się z kotem na przegląd stomatologiczny do lekarza weterynarii. Niechęć do jedzenia może być spowodowana odkładającym się kamieniem nazębnym lub innymi schorzeniami jamy ustnej. Wówczas należy wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Na zwiększoną niechęć do jedzenia wpływają również choroby sprawiające kotu ból. Jeśli posiadasz kota seniora, koniecznie powinieneś regularnie odwiedzać weterynarza, aby jak najszybciej zdiagnozować schorzenia mogące skrócić długość życia Twojego pupila. Wskazane jest, abyś decydował się na cykliczne badania krwi i moczu, przynajmniej raz w roku. 

Problem przyswajalności składników odżywczych

Odpowiednie odżywianie starszego kota jest niezwykle ważne. Dzięki temu zapewnisz mu szczęśliwą starość, utrzymując go w jak najlepszej formie. Właściwe jedzenie poprawia komfort życia i redukuje ryzyko niektórych chorób. Po ukończeniu 12. roku kociego życia musisz zadbać przede wszystkim o to, aby Twój kot utrzymywał prawidłową masę ciała. O ile w wieku dorosłości Twoja uwaga skupiona była na tym, aby kot nie zamienił się w otyłego, o tyle teraz musisz mieć świadomość, że znacznie łatwiej mu chudnąć niż tyć. 

Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem organizm coraz trudniej trawi białka i tłuszcze, a także przyswaja składniki odżywcze. Przyswajalność syntetycznych suplementów obecnych w karmach może być znikoma. Dobrze, abyś wybierał jedzenie o wysokiej biodostępności, które ułatwia przyswajanie wartości odżywczych. Naturalną przyswajalność uzyskasz podając jedzenie oparte o proporcje WholePrey – zawierające nie tylko mięso mięśniowe, ale także organy wewnętrzne oraz chrząstki i kości. Tym właśnie żywią się koty na wolności – polują na zwierzęta małych gatunków i zjadają je w całości. 

Zawartość białka zwierzęcego

Kot to mięsożerca. Nie zmienia tego wkroczenie w wiek senioralny. Pożywienie z dużą zawartością białka pochodzenia zwierzęcego jest tym, czego starszy kot potrzebuje dokładnie tak bardzo, jak potrzebował za czasów swojej młodości. Wyjątkiem od tej reguły są wyłącznie stany chorobowe wymagające dostosowania ilości mięsa w diecie, zwłaszcza przewlekła niewydolność nerek. Jeśli jednak Twój kot senior jest zdrowy, pamiętaj – ograniczenie mięsa w diecie to nie jest dobra droga! Zawartość białka surowego w kociej diecie nie powinna być mniejsza niż 30%. 

Jedzenie ACANA dla kotów spełnia wszystkie te wymagania i doskonale odżywi Twojego kota na każdym etapie jego życia, także senioralnym! Cztery formuły zachęcą do jedzenia, nawet kociego staruszka o mało wyostrzonym powonieniu: ACANA Wild Prairie, ACANA Grasslands, ACANA Ranchlands, ACANA Pacifica. Już niebawem poznasz je w nowej, udoskonalonej odsłonie: o jeszcze większej smakowitości i jeszcze większym dostosowaniu do anatomii pokarmowej kotów. 

Rozważ również jedzenie ORIJEN z 85% zawartością składników mięsnych. Dla Twojego seniora doskonałe będą formuły: Cat & Kitten z drobiem i rybami, Six Fish z rybnym bogactwem kwasów Omega-3 i Omega-6, Tundra z koźliną, dzikiem, jeleniem, golcem zwyczajnym, kaczką z wolnego wybiegu i baraniną, oraz Regional Red z czerwonymi mięsami, m.in. wołowiną angus, dzikiem, bizonem, jagnięciną i wieprzowiną yorkshire. 

Pamiętaj, że kot szczęśliwy i zdrowy może dożyć nawet 20 lat (a czasem więcej!). Dbaj więc o swojego seniora, abyś mógł cieszyć się jego doborowym towarzystwem jak najdłużej, a jesień jego życia przebiegła w spokoju, zdrowiu i radości. 

 

Zapisz się do newslettera

  • Otrzymaj 12% rabatu na pierwsze zakupy!
  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress