Kardiomiopatia rozstrzeniowa - prawdy i mity - Blog Acana Polska

Aktualności

Emilia

Kardiomiopatia rozstrzeniowa – prawdy i mity

DCM

“Miłośnicy zwierząt domowych zawsze ufali  ORIJEN i ACANA jako markom, którymi mogą karmić swoje zwierzęta z absolutną pewnością. W Champion Petfoods rozumiemy, że kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) może być problemem dla niektórych miłośników zwierząt domowych i podajemy poniższe informacje, aby pomóc im poruszać się sprawnie i z pełną wiedzą w tej ważnej dyskusji”

Poznajcie stanowisko Champion Petfoods w sprawie doniesień związanych z DCM.

Jakie jest najnowsze stanowisko FDA w sprawie kardiomiopatii rozstrzeniowej?

Dnia 12 lipca 2018 rokui amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała komunikat na temat przeprowadzonego dochodzenia w sprawie zgłaszanych ostatnio przypadków choroby serca nazywanej kardiomiopatią rozstrzeniową (ang. dilated cardiomyopathy, DCM). Odnotowano, że niektóre psy, u których stwierdzono tę chorobę, mogły przyjmować pożywienie w ramach określonej diety. Prowadząc dochodzenie w sprawie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, FDA stara się przedstawiać konsumentom okresowe komunikaty dotyczące postępu w sprawie. Drugi komunikat wydano 19 lutego 2019 roku.

W stanowisku z dnia 27 czerwca 2019 roku. FDA informuje o „kontynuacji dochodzenia i gromadzeniu większej ilości informacji w celu określenia, czy istnieje konkretny związek żywienia z rozwojem DCM”. Dokładniej mówiąc, komunikat ten nie przedstawia żadnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy DCM a naszymi produktami, składnikami lub bezzbożowymi karmami ogółem.


Kardiomiopatia rozstrzeniowa – czym jest?

Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) jest poważnym, ale rzadkim schorzeniem. Występuje u 0,5–1,0 proc. spośród 77 milionów psów w USA, przy czym w tej grupie mniej niż 0,1 proc., przypadków może mieć związek z dietą, chociaż nie jest to naukowo udowodnione. DCM jest bardziej rozpowszechniona u niektórych ras, zwłaszcza u wielu większych psów. Przyczyna występowania DCM jest wciąż nieznana – ostatnio spekuluje się jednak, że u niektórych psów karmy bezzbożowe zawierające pewne węglowodany mogą potencjalnie prowadzić do niedoboru aminokwasu nazywanego tauryną. Niewystarczający poziom tauryny w organizmie powiązano z DCM u kilku gatunków zwierząt, w tym psów. Węglowodany wymieniane w tych doniesieniach obejmują szeroką kategorię składników sklasyfikowanych jako rośliny strączkowe, w tym groch i soczewicę. W recepturach Champion Petfoods kładziemy nacisk na świeże i surowe mięso, a całkowita zawartość składników pochodzenia zwierzęcego waha się od 50 do 85 proc. gotowego produktu. Co ważne, rośliny strączkowe nie są i nigdy nie były istotnym elementem receptur Champion.  

Jakie wnioski FDA wysnuła do tej pory z badań?

FDA nie przedstawiła żadnych danych naukowych ani badań dotyczących przyczyny występowania DCM, ani też ewentualnych związków diety z chorobą. Badania nad takimi zagadnieniami trwają zazwyczaj kilka lat.

Które marki znalazły się na liście FDA?

W dokumencie pod nazwą „Skargi dotyczące kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów złożone do FDA-CVM do dnia 30 kwietnia 2019 roku” wymieniono ponad 50 marek, w tym większość marek sprzedawanych na rynku specjalistycznym, ale także marki niespecjalistyczne i międzynarodowe.

Dlaczego FDA wymieniła karmy Champion Petfoods w swoim komunikacie?

FDA twierdzi, że na mocy ustawy o swobodzie dostępu do informacji (FOIA) ma obowiązek ujawniania nazw marek, które są zgłaszane w związku z konkretnymi obawami zdrowotnymi, które FDA analizuje. Komunikat FDA nie opisuje związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy DCM i naszymi produktami, składnikami lub ogólnie karmami bez dodatku zbóż. Ujawnienie niepełnych informacji niefortunnie spowodowało wśród miłośników zwierząt domowych zamieszanie w odniesieniu do karm, które kupują dla swoich pupili, i stosowanych diet.

Jaką rolę w kardiomiopatii rozstrzeniowej odgrywa dieta?

Dokładna przyczyna ostatnio zgłaszanych przypadków DCM nie została jeszcze zidentyfikowana. Niemniej jednak znanym, istotnym czynnikiem występowania kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów są predyspozycje genetyczne. Możliwe, że ważną rolę odgrywa tu wiele czynników.

Czy FDA dysponuje wiedzą na temat możliwych powiązań tych karm z kardiomiopatią rozstrzeniową u psów?

W tej chwili nie jest jasne, jaki element tych karm może się wiązać z kardiomiopatią rozstrzeniową u psów. Istnieje wiele możliwych przyczyn występowania DCM. Jedną z nich, dobrze udokumentowaną, ale nie jedyną, jest niedobór tauryny. Swój udział mogą mieć skład karmy lub sposób, w jaki psy ją metabolizują, główne źródła składników, obróbka, stosowana ilość lub inne czynniki.

FDA nie określiła jeszcze charakteru możliwego związku między żywnością a kardiomiopatią rozstrzeniową u psów, nie dysponujemy zatem rozstrzygającymi informacjami, które wskazywałyby, że żywność musi być usunięta z rynku.
Na podstawie zgromadzonych i przeanalizowanych dotąd danych agencja uważa, że potencjalny związek pomiędzy dietą a DCM u psów jest złożonym zagadnieniem naukowym, które może obejmować wiele czynników.

Schorzenie występuje u większego odsetka samców niż samic, co jest zbieżne z obserwacjami w przypadku postaci genetycznych. Znaczenie tego odkrycia pozostaje nieznane, ale może się zdarzyć, że niektóre przypadki mają podłoże genetyczne lub są wynikiem połączenia diety i tendencji genetycznych.

Jakie będą kolejne kroki?

FDA kontynuuje badania i gromadzi dalsze informacje w celu określenia, czy istnieje konkretny związek żywienia z rozwojem DCM. Agencja będzie informować opinię publiczną w miarę rozwoju sytuacji.

Co Champion Petfoods robi w sprawie tego potencjalnego problemu?

Champion poważnie traktuje swoje zobowiązanie do dostarczania bezpiecznego jedzenia dla psów i kotów, które zapewni kompletne i zrównoważone odżywiane. Z zadowoleniem przyjmujemy nowe informacje, które mogą pomóc nam w utrzymaniu tego zobowiązania. W międzyczasie podjęliśmy i nadal będziemy podejmować szereg działań, w tym między innymi:

 • Przeprowadziliśmy dwa długoterminowe badania karmienia z rozszerzonymi protokołami DCM na dwóch różnych rasach psów – beagle’ach i labradorach. Próby te przeprowadzamy regularnie dla wszystkich naszych karm, rozszerzyliśmy jednak badania o pomiar tauryny we krwi i kontrolę oddziaływania diety na poziom tauryny w czasie. Psy wydawały się być zadowolone z diety, wyniki były bardzo pozytywne i wszystkie psy świetnie funkcjonowały na naszych karmach. Badaliśmy w szczególności karmę ACANA Pork and Squash, ale ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku lat przetestowaliśmy wszystkie nasze linie produktów, zarówno pod markami ACANA, jak i ORIJEN.
 • Zakończyliśmy badania nad skrobią, błonnikiem i aminokwasami, w tym tauryną, we wszystkich naszych karmach ACANA i ORIJEN. Porównaliśmy inne karmy przemysłowe, zarówno te oparte na zbożach, jak i te bezzbożowe. Podnoszone teorie dotyczące powiązań żywieniowych z kardiomiopatią rozstrzeniową nie znalazły żadnego potwierdzenia w danych. Zakończyliśmy badania nad skrobią, błonnikiem i aminokwasami we wszystkich naszych karmach bez żadnych zastrzeżeń.
 • Przeprowadziliśmy badania strawności i biodostępności aminokwasów w różnych karmach, z pozytywnymi wynikami.
 • Podejmujemy aktywne działania wewnętrzne oraz współpracujemy z innymi liderami branży, aby prowadzić badania i dowiedzieć się więcej na temat kardiomiopatii rozstrzeniowej.
 • Specjalista Champion Petfoods ds. żywienia współpracuje z komitetem ekspertów ds. żywienia z innych firm produkujących karmę dla zwierząt domowych, którzy spotykają się regularnie w celu dokonania przeglądu wszelkich postępów w zakresie DCM, danych badawczych i oceny pomysłów, w jaki sposób kontynuować badania, aby poszerzyć wiedzę na temat tego zagadnienia.
 • Nieustannie analizujemy wszystkie składniki odżywcze zawarte w naszej karmie dla psów w celu ciągłego doskonalenia i ewolucji receptur Champion Petfoods. We wrześniu 2018 r. przeformułowaliśmy i wprowadziliśmy na rynek naszą karmę ACANA Singles, zwiększając zawartość mięsa i tauryny, aby przekroczyć minimalny próg ustalony przez Champion Petfoods.
 • Nasza misja Biologicznie Odpowiedniego Jedzenia opiera się na najlepszych dostępnych w danym momencie badaniach, w tym badaniach nad kardiomiopatią rozstrzeniową. W miarę pojawiania się kolejnych uznanych faktów Champion Petfoods odpowiednio dostosowuje swoją karmę do ostatecznego celu, jakim jest stworzenie idealnego, optymalnego zakresu składników pokarmowych w karmie dla psów.
 • Stworzyliśmy Radę Przejrzystości Champion Petfoods, otwierając nasze drzwi dla renomowanych, niezależnych weterynarzy i miłośników zwierząt domowych, zgodnie z duchem prawdziwej otwartości.

 

Czy karma bez dodatku zbóż jest bezpieczna dla mojego pupila?

Codziennie miliony psów doskonale funkcjonują na bezzbożowej karmie dla psów. Badania FDA koncentrują się na pewnych składnikach, które zajmują ważniejsze miejsce w niektórych produktach dla zwierząt domowych oznaczonych jako pozbawione dodatku zbóż. Agencja skupia się w swoim dochodzeniu  czy w roślinach strączkowych, takich jak groch lub soczewica, innych nasionach roślin strączkowych lub ziemniakach może leżeć przyczyna, ale nie ustaliła żadnego związku przyczynowego między niektórymi składnikami a przypadkami kardiomiopatii rozstrzeniowej. W swoich recepturach Champion Petfoods kładzie nacisk na świeże i surowe mięso, a łączna zawartość składników pochodzenia zwierzęcego waha się od 60 do 85 proc. gotowego produktu. Rośliny strączkowe nie są i nigdy nie były istotnym składnikiem receptur Champion Petfoods.

Czy powinniśmy unikać jedynie pewnych składników, czy w ogóle zrezygnować z karmy dla psów bez dodatku zboża?

W dniach 12 lipca 2018 r., 19 lutego 2019 r. i 27 czerwca 2019 r. FDA oświadczyła, że na podstawie posiadanych informacji nie zaleca żadnych zmian w diecie. Karmy bez dodatku zbóż mogą przynosić wiele wymiernych korzyści w porównaniu z jedzeniem na bazie zboża i nie powinny być traktowane jako źródło potencjalnych problemów czy obaw.

Czy mam powody do obaw, jeśli karma mojego pupila zawiera składniki wymienione przez FDA?

FDA nie powiązała żadnej konkretnej karmy dla zwierząt domowych lub składnika z przypadkami kardiomiopatii rozstrzeniowej i nie zaleciła żadnych zmian w diecie. Należy się upewnić, że karma, którą podajesz swojemu zwierzęciu, została opracowana w taki sposób, aby była kompletna i zrównoważona na danym etapie jego życia. Jeśli masz dodatkowe pytania związane z konkretnym składnikiem, sugerujemy skontaktowanie się z nami bezpośrednio.

Czy karmy Champion Petfoods mają jakiś związek z kardiomiopatią rozstrzeniową?

Musimy się jeszcze wiele dowiedzieć na temat kardiomiopatii rozstrzeniowej. Należy zwrócić uwagę, że DCM występuje u 0,5–1,0 proc. spośród 77 milionów psów w USA, przy czym w tej grupie mniej niż 0,1 proc., przypadków może mieć związek z dietą, chociaż nie jest to naukowo udowodnione. Nie ma danych naukowych pozwalających na wyciągnięcie wniosków o istnieniu związku przyczynowego lub dostarczających jakichkolwiek dowodów na powiązania pomiędzy kardiomiopatią rozstrzeniową a naszymi karmami bądź jakimikolwiek karmami bez dodatku zbóż lub na bazie zboża.

My także jesteśmy miłośnikami zwierząt i dlatego, gdyby odkryto jakiekolwiek dowody naukowe wiążące dietę z przypadkami kardiomiopatii rozstrzeniowej, natychmiast wprowadzilibyśmy zmiany do naszych receptur i filozofii żywienia, aby nadal wytwarzać najlepszą na świecie karmę dla zwierząt domowych.

Dlaczego możecie zaufać Champion Petfoods?

Wraz z całą branżą dokładamy starań, aby dowiedzieć się więcej na temat kardiomiopatii rozstrzeniowej. Możesz nam ufać i być pewien, że karmy ACANA i ORIJEN są bezpieczne dla Twoich pipili. Od momentu założenia naszej firmy w 1975 r. pracujemy nad pozyskiwaniem najwyższej jakości składników, zaopatrując się w nie, o ile to możliwe, u lokalnych dostawców. Wydaliśmy setki milionów dolarów na budowę najbardziej higienicznych i najnowocześniejszych zakładów produkujących karmę dla zwierząt domowych na świecie; tak naprawdę nasze standardy przewyższają normy większości zakładów produkujących żywność dla ludzi. Wszystkie nasze produkty wytwarzamy sami, nie korzystamy z usług podwykonawców, więc możesz mieć pewność, że ACANA i ORIJEN są produkowane według naszych własnych receptur z wysokiej jakości składników. Zatrudniamy również naukowców zajmujących się żywnością i dietetyków, magistrów i doktorów w swoich dziedzinach, którzy wraz z naszymi lekarzami weterynarii codziennie testują i badają nasze produkty. Jeśli chcesz wiedzieć, czy możesz  nam zaufać, prosimy więc, abyś oceniał nas na podstawie naszych działań, a nie w oparciu o niesprawdzone teorie lub cudze opinie. Celem Champion Petfoods zawsze było stworzenie najlepszego jedzenia dla zwierząt na świecie i zaskarbienie sobie zaufania miłośników zwierząt w każdym miejscu na Ziemi.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=26&v=adkZu1NVeJo

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Niniejsza strona korzysta z plików cookie

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

 • Pliki cookie dotyczące preferencji umożliwiają stronie zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie strony, np. preferowany język lub region, w którym znajduje się użytkownik.

 • Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

 • Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.

 • Nieklasyfikowane pliki cookie, to pliki, które są w procesie klasyfikowania, wraz z dostawcami poszczególnych ciasteczek.

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.