Kolor kupy psa prawdę Ci powie! - Blog Acana Polska

Aktualności

Aneta Urbaniak

Kolor kupy psa prawdę Ci powie!

Kolor kupy psa. Sprawdź co znaczy

Obserwacja kupy psa może dostarczyć ważnych wskazówek na temat jego stanu zdrowia. Kolor, kształt oraz konsystencja mogą przekazywać cenne informacje pozwalające Ci szybko reagować na potencjalne problemy zdrowotne i trawienne. Przygotuj się na podróż przez tę tajemnicza paletę barw psiej kupy, aby lepiej zrozumieć, co może dziać się w organizmie Twojego czworonoga.

O tym, co potencjalnie możesz znaleźć w psiej kupie, pisaliśmy TU. Zacznij od lektury tamtego wpisu, aby dowiedzieć się, jak wygląda kupa idealna i czego obecność w kale powinna Cię zaniepokoić. Dziś natomiast przyjrzymy się nieco głębiej palecie barw psiej kupy. 

Brązowa kupa psa

Brązowy kolor kału jest normą, sygnalizującą zdrową, dobrze dobraną dietę i prawidłowo funkcjonujący układ trawienny. Kał w odcieniu jasnego brązu może wskazywać na dobrą absorpcję składników odżywczych. 

Zielona kupa psa

Zielony kał może wynikać ze spożycia zieleniny, najczęściej w postaci trawy lub perzu. Jeśli jednak zielony kolor utrzymuje się dłużej, może to oznaczać problem trawienny i należy udać się do lekarza weterynarii. Istnieje ryzyko dysfunkcji wątroby. Niektóre badania sugerują również, że kupa w odcieniu zielonkawym może wiązać się z zaburzeniami mikroflory przewodu pokarmowego. Jeśli Twój pies w ostatnim czasie przyjmował antybiotyk lub był intensywnie odrobaczany, prawdopodobieństwo tego scenariusza wzrasta. 

Czerwona kupa psa

Czerwonawy kał jest bardzo alarmujący, ponieważ sugeruje obecność krwi. To sygnał, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem. Krwawienie może wynikać z różnych schorzeń, np. zapalenia jelita grubego. 

Żółta kupa psa

Jasnożółty kał może być efektem spożycia pokarmu bogatego w barwniki (dynia, marchew, batat), ale intensywna żółć przez dłuższy czas wskazuje na problem w obrębie trawienia tłuszczów. Być może pupil otrzymuje zbyt obfitą w tłuszcz karmę i/lub jego układ pokarmowy nie radzi sobie z taką ilością tłuszczu w diecie. Na to może wskazywać również śluz występujący na odchodach lub wręcz kał w śluzowej osłonce. Warto także sprawdzić funkcjonowanie wątroby i trzustki poprzez specjalistyczne badania krwi oraz USG tych narządów. 

Szara lub jasnokremowa kupa

Szary kolor kupy psa może wskazywać na nieprawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pokarmu. Niezbędna jest wizyta w przychodni weterynaryjnej i badania dotyczące funkcjonowania wątroby i trzustki. 

Czarna kupa

Czarna kupa to poważny alarm, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Może oznaczać krwawienie w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Natychmiastowa konsultacja szczególnie wskazana!

Biała kupa

Biały kolor kupy psa to najczęściej efekt zbyt dużej podaży kości w diecie. Jeśli Twój pies otrzymuje mięsne kości w diecie BARF lub jako dodatkową przekąskę na innym modelu żywienia, ogranicz je lub z nich zrezygnuj. Koniecznie należy przyjrzeć się psiej diecie, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nie jest ona właściwie zbilansowana. W tym miejscu przypominamy, że nie należy podawać psom kości nośnych dużych zwierząt oraz żadnych kości poddanych obróbce termicznej. U psów żywionych pełnoporcjową karmą komercyjną podawanie dodatkowo kości zaburza właściwą podaż składników odżywczych. 

Pamiętaj!

Podczas sprzątania psich odchodów sprawdzaj kolor kupy psa.Kupa psa to nie tylko higieniczny obowiązek w postaci sprzątania, ale również klucz do monitorowania zdrowia pupila. Regularność oddawania kału, jego kolor, kształt i konsystencja to ważne elementy diagnostyczne. Zachęcamy do codziennej, uważnej analizy odchodów zwierzaka podczas ich sprzątania. Wszystkie odchylenia od normy należy konsultować z lekarzem weterynarii, a w przypadku utrzymujących się problemów z kałem warto udać się do specjalisty z zakresu psiej gastroenterologii. 

Aby uprzyjemnić czynność sprzątania i obserwacji odchodów zwierzaka, wybierz woreczki Earth Rated, które wykonane są w 65% z plastiku z recyklingu i stań się częścią gospodarki cyrkularnej! Więcej o nowej generacji kanadyjskich woreczków znajdziesz TUTAJ. Dowiedz się, dlaczego warto sięgać po najlepsze produkty, których produkcja minimalizuje szkody dla środowiska. 

Zapisz się do newslettera

  • Bądź zawsze na bieżąco!
  • Nie przegap nowych treści

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress