Nieświeży oddech psa zazwyczaj wzbudza u opiekunów zniesmaczenie. Zdarza się także, że jest obiektem żartów i formułowania próśb do pupila o odwrócenie głowy. Tymczasem może on być niepokojącym sygnałem o pogarszającym się stanie zdrowia czworonoga. Jeśli i Ty odwracasz twarz na zapach ulatniający się z ziejącej szczęściem mordki, koniecznie zobacz, co może być jego przyczyną i jak odświeżyć oddech psa.
Co do zasady nieprzyjemny – według ludzkich standardów – zapach z pyska jest… naturalny. Na intensywność codziennego, naturalnego zapachu wpływają m.in. przyjmowane pokarmy. Nie należy więc się spodziewać, że zapach z pyska psa będzie przypominał zapach orzeźwiającej bryzy czy aromat perfum. Do pewnego stopnia może być odbierany jako nieprzyjemny, zwłaszcza przez opiekunów bardziej wrażliwych na zapachy.
Jeśli jednak zapach jest rażąco odpychający, wówczas warto przyjrzeć się problemowi bliżej, aby zidentyfikować przyczynę.
Przyczyny nieświeżego oddechu u psa
1. Brak higieny jamy ustnej
Uciążliwa woń z psiego pyska, zwana halitozą, najczęściej jest efektem toczących się stanów zapalnych w jamie ustnej. Za przykry zapach może odpowiadać kamień nazębny, który pojawia się w efekcie codziennego przyrostu płytki nazębnej. Istotny jest więc przegląd stomatologiczny u pupila, ponieważ w grę mogą wchodzić również choroby zębów i schorzenia dziąseł. Zaniedbanie pielęgnacji jamy ustnej może skutkować paradontozą, a w konsekwencji wypadaniem zębów.
Aby skutecznie zredukować problem nieświeżego oddechu, a przy tym zadbać o zęby pupila, warto regularnie je… myć. Możesz robić to w sposób aktywny, przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki dla psów, oraz w sposób pasywny, podając psu każdego dnia gryzak dentystyczny WHIMZEES. Te dwie metody, uzupełnione regularnymi kontrolami weterynaryjnymi, stanowią proste trzy kroki do utrzymania zdrowych zębów pupila. Dobre nawyki wdrożone zarówno u Ciebie, jak i Twojego psa, pozwolą zaoszczędzić przykrych konsekwencji zdrowotnych do których prowadzą zaniedbania w jamie ustnej.
2. Infekcje górnych dróg oddechowych
Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu mogą być aktualne infekcje układu immunologicznego. Na pogorszenie woni z pyska szczególnie wpływają stan zapalny gardła, angina i ropne zapalenie migdałów. Jeśli Twojemu psu towarzyszy ogólne osłabienie, trudności w przełykaniu, kaszel lub duszności, to bezwarunkowo wymaga on wizyty w przychodni weterynaryjnej. Po zakończeniu leczenia i powrocie psa do zdrowia, nieświeży oddech psa powinien stracić na intensywności.
3. Zaburzenia metaboliczne i zaburzenia pracy organów
Nieświeży oddech psa może również być sygnałem poważnych chorób, jak cukrzyca, choroby nerek lub wątroby. Zwykle towarzyszą im dodatkowe, charakterystyczne objawy. Choroby te prowadzą do niebezpiecznego kumulowania się związków toksycznych w organizmie i bezpośrednio zagrażają życiu Twojego pupila. Diagnostyka powinna obejmować specjalistyczne badania. To pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne, dobrane do indywidualnego przypadku. Sam zapach z pyska może sugerować cukrzycę, jeśli przypomina woń sfermentowanych jabłek. Z kolei zapach amoniaku, może wynikać z zaburzeń pracy nerek. Problemy z wątrobą zwykle generują ciężki, stęchły zapach, o wyczuwalnej słodkiej nucie. Każdy z tych przypadków wymaga jak najszybszej kontroli u specjalisty.
4. Koprofagia
Oto zmora większości opiekunów psów: tarzanie się i/lub jedzenie odchodów innych zwierząt (i ludzi). Koprofagia, a więc skłonność do spożywania odchodów, jest zachowaniem instynktownym i prawdopodobnie stanowi naleciałość po wilczym pochodzeniu. Zarówno wilki, jak i psy dzikie, wolno żyjące, spożywają własne odchody, aby oczyścić zajmowane terytorium. Podejrzewa się również, że odchody są w ten sposób „usuwane” w celu zniwelowania śladów zapachowych własnej obecności. Ma to chronić psowate przed wytropieniem przez silniejsze, zagrażające im drapieżniki. Do dziś suki karmiące, opiekujące się potomstwem, zjadają odchody szczeniaków.
Przyczyny koprofagi wśród psów żyjących w domowych warunkach są zróżnicowane. Niezależnie jednak, co kieruje Twoim psem, zjadanie innych odchodów jest niebezpieczne. Ryzyko zakażenia pasożytami drastycznie wzrasta wśród miłośników konsumpcji odchodów. Jeśli zauważasz ten problem u swojego pupila, koniecznie podziel się swoimi obserwacjami z lekarzem weterynarii. Być może konieczna będzie również wizyta u behawiorysty.
5. Zła dieta
Jeżeli wraz z lekarzem weterynarii wykluczysz infekcje i choroby u Twojego psa, być może nieprzyjemnemu zapachowi z pyska winna jest zła dieta? Sprawdź, co dokładnie znajduje się w karmie, którą podajesz pupilowi. Dobra karma powinna zawierać przede wszystkim składniki mięsne, takie jak mięso mięśniowe i organy wewnętrzne. Liczba węglowodanów powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum.
Nie bez znaczenia są również źródła węglowodanów w karmie. Unikaj ziemniaków, tapioki czy ryżu, które w dużych ilościach stanowią tanie wypełniacze w diecie psa. Zdecydowanie lepsze dla zdrowia pupila będą produkty o niskim indeksie glikemicznym, jak cięty owies. Równie ważna jest zawartość warzyw, owoców i ziół. Te ostatnie, jak np. cykoria, korzeń lukrecji, lawenda czy ostropest plamisty, pozytywnie wpływają na zdrowe trawienie, tonizują i regenerują układ pokarmowy. Zdrowa, pożywna dieta wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym także na oddech psa.
Domowy sposób na nieświeży oddech u psa?
Twojemu psu nic nie dolega, a mimo to zapach z jego pyska Cię odrzuca? Niewykluczone, że to cecha osobnicza akurat Twojego pupila. Monitoruj jednak stan jego zdrowia, aby mieć pewność, że przykra woń nie zwiastuje większych kłopotów. Nie zapominaj przy tym dbać o higienę jego jamy ustnej! Proste nawyki pozwolą utrzymać zdrowy uśmiech, a to z pewnością zniweluje nieprzyjemny zapach z pyska.